Domů     Kam zmizel D. B. Cooper i s tučným výkupným?
Kam zmizel D. B. Cooper i s tučným výkupným?
5.4.2024

Dne 24. listopadu 2021 uběhlo přesně 50 let od okamžiku, kdy muž označovaný jako B. D. Cooper nastoupil do letadla Boeing 727 s bombou v kufříku. Požádal o výkupné a čtyři padáky. Když je obdržel, vyskočil za letu z letadla a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Mohl seskok přežít?

Je den před svátkem Díkůvzdání, 24. listopadu 1971, krátce po 14. hodině.

Elegantní pětačtyřicátník v mokasínech, černém kabátě, tmavém obleku a bílé košili s černou kravatou, na níž se skví perleťová spona, přistoupí s kufříkem v ruce k přepážce Northwest Orient v Portlandu v Oregonu, aby si koupil letenku do Seattlu ve Washingtonu. V Boeingu 727-200 na letu 305 usedá na sedadlo číslo 18 C.

Nikdy nevyřešený únos letadla
Nikdy nevyřešený únos letadla

Místo záletníka únosce

Krátce po vzletu podává letušce Florence Schaffnerové obálku se vzkazem. Ta za její obsah mylně považuje telefonní číslo osamělého obchodního cestujícího.

A tak ji muž, jenž si letenku koupil v hotovosti na jméno Dan Cooper, šeptem upozorní, ať si vzkaz přečte. Na lístku stojí: „Ve svém kufříku mám bombu. Použiju ji, pokud to bude nutné. Chci, abyste seděla vedle mě.

Toto je únos.“ Zároveň přednese své požadavky. Žádá 200 000 USD (což odpovídá dnešnímu 1,3 milionu dolarů, tedy asi 30 milionům korun) v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a dva sety padáků, dva hlavní a dva záložní.

200 000 dolarů a čtyři padáky

Obojí má být předáno na letišti Seattle – Tacoma International Airport, kde bude zároveň dotankováno palivo pro další let. Letuška o situaci informuje pilota Williama Scotta, který informace předá letové kontrole.

Ta se spojí s FBI a vedením společnosti Northwest Orient (dnes Northwest Airlines). Její ředitel nařizuje pilotovi, aby s únoscem spolupracoval. Letuška zároveň prověřuje, zda je bomba pravá.

Cooper otevírá kufřík, v němž se nacházejí dvě červené nálože, velká baterie a dráty, což letušku přesvědčí. Poté jí únosce nařídí, aby vzkázala pilotovi, že nemá přistávat, dokud nebudou připravené peníze a padáky.

Cooper otevírá kufřík, v němž se nacházejí dvě červené nálože. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo
Cooper otevírá kufřík, v němž se nacházejí dvě červené nálože. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo

Bourbon se sodou, prosím

Do splnění požadavků krouží letadlo nad oblastí Puget Sound. Ostatním cestujícím je sděleno, že je to kvůli menší technické závadě na letadle. Cooper si na hnědé, hluboko posazené oči nasadí sluneční brýle a popíjí bourbon se sodou a kouří. Je velmi klidný.

Podle letušky se muž vysoký asi 178 cm a vážící kolem osmdesáti kilo chová velmi mile, dokonce požaduje, aby na palubu bylo po přistání v Seattlu dopraveno jídlo pro posádku.

Únosce zná místní terén, ze vzduchu rozliší Tacomu a ví, že na leteckou základnu McChord je to z ní jen 20 minut jízdy autem.

Plnění požadavků únosce

Mezitím dávají agenti FBI dohromady požadovanou částku a sériová čísla bankovek si pečlivě poznamenávají. Padáky požaduje Cooper civilní, nakonec se je podaří sehnat v místní parašutistické škole.

V 17:24 oznamuje řízení letového provozu pilotovi, že jsou Cooperovy požadavky splněny a letadlo může přistát. V 17:39 dosedne letadlo se zataženými okny, aby se jeho posádka nestala cílem ostřelovače, na ranvej.

Dojde k předání výkupného i padáků, následně pak Cooper umožňuje všem 36 cestujícím a dvěma letuškám opustit letadlo.

Na jeho palubě zůstanou vedle únosce jen dva piloti, letuška Tina Mucklowová a palubní inženýr. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo
Na jeho palubě zůstanou vedle únosce jen dva piloti, letuška Tina Mucklowová a palubní inženýr. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo

Jasně dané instrukce

Na jeho palubě zůstanou vedle únosce jen dva piloti, letuška Tina Mucklowová a palubní inženýr. Tankování trvá déle, než je zvykem, což Coopera znervózní, a proto vyhrožuje odpálením bomby.

Když je hotovo, zadá Scottovi přesné požadavky pro další let: Kurz na Mexico City, rychlost 320 km/h, nadmořská výška 3000 metrů. Zároveň mu zakáže natlakovat kabinu a zatáhnout podvozek.

Pilot odhaduje, že další dotankování bude potřeba provést po 1600 km v Renu v Nevadě, s čímž Cooper souhlasí. Zároveň požaduje, aby letoun vzlétl s otevřenými zadními výstupními dveřmi a vysunutým schodištěm, což však není možné.

Pachatel vyskočí za letu

Po vzletu požádá Cooper letušku, aby mu ukázala, jak otevřít dveře na zadní schodiště, poté posílá celou posádku do kokpitu. Cooper se probírá padáky a tašku s penězi si uvazuje kolem pasu.

Následně pocítí posádka změnu tlaku vzduchu, což značí otevření zadních dveří. Ve 20:13 dojde k pohybu ocasní části letadla vzhůru poté, co z něj Cooper vyskočí. Stíhačky, které letadlo nenápadně pronásledují, ho ale v hustém dešti vůbec nezaznamenají.

Posádka dle instrukcí neopouští kokpit, takže na to, že únosce už není na palubě, přijde až ve 22:15 po přistání v Renu.

Mohl pachatel seskok přežít?

Další den se rozbíhá rozsáhlé pátrání v oblasti poblíž sopky svaté Heleny, kde Cooper zřejmě opustil letadlo. Je ale marné. Zároveň jsou podnikům, které provádějí velké převody hotovosti, jako banky, kasina či dostihy, sdělena sériová čísla bankovek.

A slíbena odměna 1 000 dolarů za nalezení jediné. Pachatel však zůstává neodhalen. Začíná se proto spekulovat o tom, zda mohl Cooper skok z letadla vůbec přežít. V noci panovaly teploty kolem -9 °C, vál silný vítr a on byl jen v obleku.

Další den se rozbíhá rozsáhlé pátrání v oblasti poblíž sopky svaté Heleny, kde Cooper zřejmě opustil letadlo. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo
Další den se rozbíhá rozsáhlé pátrání v oblasti poblíž sopky svaté Heleny, kde Cooper zřejmě opustil letadlo. FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2,, U.S. Federal Government / Creative Commons / volné dílo

Střípky informací

Na základě indicií zjišťuje policie o pachateli několik zajímavých informací. Díky posádce letadla zná jeho přibližnou podobu, výšku, věk i váhu.

Jméno, na které si koupil letenku, odkazuje na belgického komiksového hrdinu, který je známý i v Kanadě, odtud tedy mohl únosce pocházet. Jméno D. B. Cooper je jeho zkomoleninou, které se dopustil tisk.

Cooper má nějaké zkušenosti s létáním, neboť umí rozeznat město ze vzduchu a věděl, že se dají za letu otevřít zadní dveře Boeingu 727 z prostoru pro cestující, o čemž neměla tušení ani většina jeho posádek.

Nezkušený parašutista

Na druhou stranu není zkušeným parašutistou, vybral si starší ze dvou primárních padáků a nepoznal, že jeden ze záložních je nefunkční. Navíc žádný profesionál by nevyskočil z letadla při hustém dešti a bez jediného zdroje světla na dohled.

Ani tyto informace ale k odhalení pachatele nevedou.

Nic na tom nemění ani tří balíčky bankovek z výkupného, které na pláži Tena Bar, asi 14 km od Vancouveru ve Washingtonu, nalezne během dovolené osmiletý Brian Ingram, ani nález štítku s pokyny pro vysunutí zadních schodů 727 na trase uneseného letu.

Nepomohla ani únoscova DNA

Na palubě letadla zajišťuje policie ihned po únosu několik stop, částečné otisky prstů, kravatu, sponu a dva ze čtyř padáků. V roce 2007 se jí dokonce podaří získat částečný vzorek Cooperovy DNA z jeho kravaty, kterou nechal v uneseném letadle.

Ve stejném roce zpřístupňuje FBI nikdy nezveřejněné nákresy a informace k případu ve snaze najít nové svědky. Ani to ale neznamená žádný posun ve vyšetřování. V roce 2016 tak policie případ definitivně uzavírá. Pachatel zůstává neznámý.

Padák z pouzdra DB Coopera. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Padák z pouzdra DB Coopera. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Důsledky únosu

Cooperův počin nicméně znamená konec neomezeného a nekontrolovaného cestování komerčními aerolinkami, od roku 1973 začíná FAA (Federální letecká správa) v USA požadovat, aby letecké společnosti prohledávaly všechny cestující a jejich zavazadla.

U všech letadel Boeing 727 je nainstalována tzv. Cooperova pojistka, která brání otevření zadních dveří zevnitř letadla během letu. Zároveň je nainstalován průzor do dveří všech kokpitů.

Kdo všechno mohl být D. B. Cooper?

John List (1925–2008)

V roce 1971 je považován za jednoho z hlavních podezřelých v únosu letadla, jeho věk, vzhled i tělesná konstituce se totiž shodují s Cooperovým popisem.

Navíc si tři dny před vraždou vlastní matky vybral z jejího účtu totožnou sumu, jakou si Cooper odnesl na výkupném.

Richard McCoy Jr. (1942–1974)

V dubnu 1974 se dopouští podobného kousku jako Cooper, když v Denveru v Coloradu unese Boeing 727 na letu 855 United Airlines. Poté, co dostane výkupné ve výši 500 000 dolarů, vyskočí z letadla. Následně je zatčen a odsouzen k 45 letům ve vězení.

Z věznice uprchne, ale o tři měsíce později je zabit při přestřelce s FBI. Cooperově popisu ale neodpovídá, navíc jeho parašutistické schopnosti výrazně převyšují ty Cooperovy.

Pachatel neznámý. Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2
Pachatel neznámý. Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2

Kenneth Christiansen (1926–1994)

Od roku 1944 působí u armády, je vycvičen jako výsadkář. Následně pracuje jako mechanik a stevard u Northwest Orient. I když je menší a lehčí než Cooper, je stejně jako on levák a má zálibu v bourbonu a cigaretách. Krátce po únosu si pořídí dům.

Po jeho smrti na rakovinu v roce 1994 po něm zůstane velká hotovost. Policie ale odhalí, že dům byl na hypotéku a peníze pocházejí z prodeje půdy.

Duane L. Weber (1924–1995)

Válečný veterán druhé světové války si odpykává několik trestů za vloupání a padělání. Jako podezřelého ho uvádí vlastní manželka, které se měl přiznat na smrtelné posteli, že je D. B. Cooper.

Ona vzkazu nejprve nerozumí, ale pak si jméno vyhledá a spojí si ho s noční můrou, která manžela často pronásledovala, o skoku z letadla a otiscích prstů, které zanechal na „zadních schodech“.

Weberovy otisky se ale neshodovaly s těmi Cooperovými nalezenými na jeho kravatě.

Lynn Doyle Cooper (1931–1999)

Z toho, že je D. B. Cooper, ho obviňuje v roce 2011 jeho neteř Marla. Den po únosu se totiž vrací domů v zakrvavené košili, prý v důsledku autonehody. Navíc přímo miluje komiksového hrdinu Dana Coopera, stránkami komiksů si zdobí zdi. Žádné přímé důkazy proti němu ale neexistují.

Úvodní foto: Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2, zbytek viz popisky
Související články
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Svět zločinu
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř