Domů     Jak státy přišly ke svému jménu: V Argentině stříbro nehledejte!
Jak státy přišly ke svému jménu: V Argentině stříbro nehledejte!
3.3.2025

Když se narodí člověk, vybereme pro něj jméno podle kalendáře. Případně hledáme inspiraci u cizích kultur či našich předků…

Ale co když vznikne stát? Pak je možností mnohem víc!

Stříbrná bez stříbra

země: ARGENTINA

Když se v 16. století Evropané ocitnou na východním pobřeží Jižní Ameriky, narazí tu na širokou řeku! Spojují se v ní dva velké toky, Paraná a Uruguay, a společně ústí do Atlantského oceánu. Jak tuto řeku pojmenovat?

Sebastiano Caboto (1474–1557), Ital ve španělských službách, si vzpomene na indiány, které tu potkává ověšené stříbrnými šperky. Bude to Stříbrná řeka, španělsky tedy Rio dela Plata!

Když pak roku 1810 vznikne nezávislý stát, jehož přírodní hranici ona řeka tvoří, stříbro si ve jménu ponechá.

Ale proč to tedy není Platina, ale Argentina? Nad španělštinou zvítězí italština (italsky se stříbro řekne argento). Možná za to může masivní příliv italských obyvatel, možná benátští a janovští kartografové, jejichž mapy se rozšířily po celém světě.

A jaká je hlavní pointa? Stříbro k hlavnímu bohatství Argentiny vůbec nepatří! Domorodci si ho sem patrně donesli z jiných oblastí.

Díky mořeplavci Sebastianu Cabotovi se Argentina jmenuje podle stříbra.
Díky mořeplavci Sebastianu Cabotovi se Argentina jmenuje podle stříbra.

Zuřivé oštěpy

země: FRANCIE

Na první pohled je to jednoduché. Francii dali jméno Frankové, germánský kmen, který vpadne do oblasti ve 3. století našeho letopočtu a přispěje k pádu Římské říše! Ale po čem se jmenují oni?

Jedna z teorií ukazuje na slovo frankaz, což v jazyce Franků znamenalo zuřivý, odvážný či dychtivý boje. Latina to přetvoří na franci a vznikne Francia (říše Franků).

Stejně tak ale mohli být bojovní Frankové promenování po své oblíbené zbrani, jakémsi kopí či oštěpu zvaném frankōn!

A aby to byl ještě zamotanější, ve hře je i úspěšný germánský král jménem Francio. Podle jednoho středověkého příběhu dal Francii jméno právě on.

Tři sestry

země: IRSKO

Na věčně zeleném ostrově kdysi vládne rod nadpřirozených keltských bohů Tuatha Dé Danann, (tzv. Danaové). Traduje se o nich mnoho pověstí, v jedné z nejznámějších figurují tři sestry, Fódla, Banba a Ériu.

Když přijde na území Irska národ smrtelníků, kterým se říkalo Milesané, a založí tu novou zemi, každá ze sester je prosí, aby ji pojmenovali po ní.

Vyhraje Ériu, symbolizující sílu země, z jejíhož jména vnikne v angličtině Ireland. Ovšem ani další dvě sestry nepřijdou zkrátka.

Banba, ztělesňující odolnost a vytrvalost, stejně jako Fódla, patronka ochrany a péče, propůjčily své jméno Irsku v poetických textech.

A co se nakonec se sestrami stalo? Prý se stáhly do lesů a splynuly se stromy.

Jmenuje se Itálie podle býka, který uplaval Herkulovi na cestě do Řecka?
Jmenuje se Itálie podle býka, který uplaval Herkulovi na cestě do Řecka?

Kam doplaval býk?

země: ITÁLIE

Kdo byl otcem Romula a Rema, zakladatelů města Říma? Podle jedné z legend král Italus, podle nějž země dnes nese své jméno.

Tedy pokud neplatí jiný příběh, třeba ten o legendárním silákovi Herkulovi, který má za úkol ukrást červený dobytek zrůdnému obrovi Geryonovi na ostrově Eritia (dnes provincie Cádiz ve Španělsku) a dovézt ho do Řecka.

Dobytek získá, cesta přes moře je však plná úskalí. A jeden z býků mu dokonce unikne a uplave až na Sicílii, do úplně jiné země! Ta je údajně právě proto pojmenována podle slova vitulus, starého výrazu pro býka či tele.

Anebo jí dal jméno spíš jihoitalský kmen zvaný Vitali? Svou zásluhu mohou mít i Řekové, kteří tamní obyvatelstvo nazývali Italoi.

Důkaz, že některá z teorií je správná, neexistuje!

Jméno našeho národa si spojujeme s praotcem Čechem a horou Říp. Skutečnost je ale složitější.
Jméno našeho národa si spojujeme s praotcem Čechem a horou Říp. Skutečnost je ale složitější.

Čech jako člověk?

země: ČESKO

Praotec Čech vystoupil na horu Řím a pravil… Ano, tento příběh znají všichni, ale není to spíš hezká pohádka? Odpověď na otázku, proč jsme Češi a žijeme v České republice, je z pohledu jazykovědců mnohem složitější!

Shoda panuje v tom, že Čechy, Česko, či český vznikly jako odvozeniny od slova Čech. Ale kde se vzal Čech? Tím se zabývá už jazykovědec Josef Dobrovský (1753–1829) a navrhuje, že by to mohlo vycházet od slovesa četi, neboli počínati.

V některých slovnících najdeme zmínky o souvislosti s kořenem „čel“ ve slově čeleď. Čeledín je pak doslova zástupce čeledi, a základ může souviset i se slovem člověk.

A co Česko? Pro mnohé stále příliš moderní výraz vůbec moderní není! Důkaz o jeho prvním použití pochází už z roku 1777. V 19. století se pak objevuje hlavně v situacích, když je třeba pojmenovat nejen Čechy, ale i Moravu a Slezsko.

Zdroje informací: 247wallst.com, toptenz.net, Airishmythologystories.substack.com
Foto: Foto: úvodní foto: Jorono / Pixabay, 1: Luigi Baldin / Creative Commons / CC BY 4.0., 2: travelspot / Pixabay, 3: Cerative Commons / CC BY-SA 3.0.
Související články
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz