Skip to content

Instantní krev: Kdy ji budeme používat?

Když jde o to rychle zachránit život, je často nezbytné mít po ruce krev pro transfúzi. A pro jistotu ve všech čtyřech skupinách. Ale tato vzácná tekutina vyžaduje správné chlazení a to je v terénu často složitý úkol.

Naštěstí už se blýská na lepší časy!

Co když jednou záchranáři budou mít u sebe brašnu s krevními buňkami v prášku, které se na místě jen smíchají s vodou? A takto upravenou krev bude možné okamžitě použít? Zní to jako pohádka, ale lékaři už na takové instantní krvi pracují a mají první úspěchy.

Zatím sice jen u myší a krys, ale výsledky jsou slibné. A tak je jen otázkou času, kdy se prášková krev smíchaná s vodou bude moci používat pro transfúze lidem. Ani pokrok v medicíně se nedá zastavit.

Allan Doctor
Profesor Allan Doctor objasňuje fungování umělé krve.

Zachrání tisíce životů

Američtí vědci z Washingtonovy univerzity v St. Louis ve státě Missouri již skutečně vytvořili novou umělou krev v prášku, která může pomoci zachraňovat tisíce životů. Bude ideální používat ji v naléhavých případech ve válečných zónách nebo při živelních katastrofách, kde jsou transfúze okamžitě zapotřebí, ale je velmi obtížné je praktikovat.

Krevní prášek, který se vědcům podařilo vyrobit, stačí jen smíchat s vodou. Studii nazvanou ErythroMer, což je název této umělé krve, vědci představili Americké společnosti pro hematologii.

Sergei Bachlakov / Shutterstock
Při nehodách bude instantní krev nenahraditelná.

Sušení krve mrazem

„Transfúze krve jsou limitovány správným uskladněním červených krvinek, což je živá tkáň, která se musí uchovávat v chladu, má životnost pouhých 42 dnů a musí být dodána do lidského těla maximálně do čtyř hodin od vyjmutí z lednice,“ říká hlavní autor studie Allan Doctor. Nové červené krvinky jsou vytvořeny tak, aby co možná nejpřesněji napodobovaly životní funkce krve. Umělá krev je sušena mrazem, konzervována za okolní teploty a lze ji snadno použít. ErythroMer bude náhražkou krve, kterou lékař může nosit při sobě, v případě potřeby přidat vodu a infuzí zavést do těla.

Karl_Landsteiner
Až na počátku 20. století rakouský biolog Karl Landsteiner objevil krevní skupiny a usnadnil tak transfúze krve.

Králíci, opice, pak lidé

„Je to suchý prášek, který se podobá paprice. Může být konzervován v plastovém sáčku, který lékař bude moci mít u sebe v brašně více než jeden rok. Když ho bude potřebovat použít, naplní sáček sterilní vodou, zamíchá a krev je připravena k infuzi,“ dodává Allan Doctor. Bude potřeba více času, než bude tento výzkumný produkt k dispozici i pro lidi. Podle Doctora je nutné udělat nejprve testy na králících a opicích a pak teprve na člověku. Bude trvat asi 10 -12 let, než budou mít vědci jasno, zda umělé červené krvinky fungují bez problémů i u lidí.

Foto: archiv, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články