Skip to content

Hudební podsvětí s pachutí krve: Kdo zavraždil dva slavné rapery?

Je už téměř půlnoc. Na semaforu křižovatky East Flamingo Road a Koval Lane se zrovna rozsvěcí červená. Černý automobil BMW bez poznávací značky zastavuje a čeká. Po pravé straně se k němu zařazuje bílý cadillac.

Na červené ale nezastavuje – místo toho z něj někdo začne střílet. Vrazi vystřelí na BMW celkem čtyřikrát. V křeči se tu ocitá Tupac Shakur (1971–1996), jeden z nejúspěšnějších představitelů amerického rapu a hip hopu.

Do týdne je po smrti.

Newyorčan s prořízlou pusou Píše se rok 1996 a Tupac Shakur, vlastním jménem Lesane Parish Crooks, se opájí vlastní slávou. Miliony fanoušků ho považují za nejlepšího rapera své doby. Má přátele všude, kam se podívá.

Přestože oficiálně Tupac nepatří k žádnému gangu, rád se k jejich životnímu stylu vyjadřuje. Shakur je Newyorčan, není tedy vychován v duchu amerických gangů – přestože několik členů jeho rodiny patří k Černým panterům.

Tupac má o svém životě jiné představy a je mnohem ambicióznější. Jde si za svým cílem. Chce být slavný, bohatý a známý. V době své smrti se o svůj sen rozhodně nemusí bát. Smlouva s nahrávací společností Death Row Records, kterou vede Marion „Suge“ Knight (*1965), Tupacův přítel a bývalý člen pouličního gangu Mob Piru, mu zajišťuje bezpečné místečko na slunci.

Tupac zpohodlní a často si bere do úst i ty, o kterých by měl spíš mlčet.

Rapeři Notorious B. I. G. a Puff Daddy

Nepřítel nejen státu Shakur není policejnímu oddělení cizí. Je obviněn z několika sexuálních obtěžování, a dokonce je načas i uvězněn. V listopadu roku 1994 je Tupac přepaden a postřelen dvěma muži. Tento incident prežije, ale pachatel není nikdy dopaden.

Právě z tohoto zločinu později Shakur obviňuje své dřívější přátele Seana Combse (zvaného Puff Daddy) (*1969) a Christophera Wallace, rozložitého rapera známého spíše jako Notorious B.I.G. (1972–1997). Tohle obvinění zažehne roky nenávisti a urážek mezi členy dvou nahrávacích společností – Death Row Records a Bad Boys. Ani Tupacova smrt spory neřeší, ba naopak. Vzhledem k tomu, že v době jeho smrti není možné ukázat na konkrétního viníka prstem, falešná obvinění a udání padají na všechny strany.

Tupac Shakur je hvězdou hiphopového hudebního nebe, duet si střihne i s Eltonem Johnem.

Poslední zápas Tupac je nadšencem boxu, a navíc dobrým přítelem boxera Mikea Tysona (*1966). 7. září se jeho spřízněnec utkává s Brucem Seldonem (*1967). To si Shakur nemůže nechat ujít. Zápas se má odehrávat v MGM Grand v Las Vegas.

Tupaca doprovází majitel Death Row Records Suge Knight. Málokdo v tento moment ví, že je to naposledy, co vidí Tupaca veřejnost naživu. Po zápase se Tupac dostává do křížku s představitelem gangu Crips působícím v Comptonu, Kalifornii, Orlandem „Baby Lane“ Andersonem (1974–1998). Právě s ním má Shakur z dřívější doby nevyřízené účty, a proto netrvá dlouho a oba muži jsou v sobě.

Orlando Anderson je součástí mocného gangu Crips, který si Tupac bere na mušku.

Vražda cestou do klubu Potyčka je brzy zažehnána a rozčilený Tupac se společně s Knightem vydávají do hudebního klubu zvaného Club 662. Jsou následováni eskortou Knightovy partičky. Kolem jedenácté večerní je zastaví policejní jednotky kvůli chybějícím poznávacím značkám.

O 15 minut později se Tupac svíjí v bolestných křečích poté, co mu tělem projdou čtyři kulky. Dvě ho zasahují do hrudníku (z toho jedna prochází jeho pravou plicí), jedna trefí stehno a další paži. Jeho přítel Knight také není ušetřen.

Do hlavy ho zasahuje šrapnel. V autě není v ten moment žádný osobní strážce, Tupac ho poslal odvézt domů svoji přítelkyni Kidadu Jones (*1974). Cadillac, ve kterém sedí Tupacův vrah, mizí z křižovatky během několika sekund.

Harmon Avenue v Las Vegas, kde dojde k vraždě znémého rapera.

V prach se obrátil Shakur je po útoku převezen do Univerzitního zdravotního centra v jižní Nevadě. Zde je uveden do umělého spánku a umístěn na oddělení intenzivní péče. Dne 13. září roku 1996 je prohlášen za mrtvého kvůli nekontrolovatelnému vnitřnímu krvácení a selhání dýchacího systému.

Na to, kdo tehdy poslal Tupaca na onen svět, dodnes nikdo nezná odpověď. Obviněnými jsou jak Orlando Anderson, se kterým měl před svou smrtí potyčku, tak Notorious B.I.G. – každý z nich má však na čas útoku spolehlivé alibi.

Stejně tak jako každý člen Crips gangu. Možná že za vším stojí samotný Suge Knight. Keefe D, strýc Orlanda Andersona, na smrtelné posteli přizná, že ví, kdo Tupaca zavraždil, ale nikdy to nikomu neřekne.

On sám ostatně osudné noci také seděl v onom bílem cadillacu. Anderson je v roce 1998 zabit během přestřelky znepřátelených gangů. Stejně jako Terrance Brown, který toho večera, kdy byl Tupac zabit, řídí cadillac, z nějž se střílelo.

Tupacův vrah je tudíž zřejmě už dávno po smrti.

Při pohledu na mrtvého Tupaca běhá mráz po zádech…

Biggie Small je další na řadě Tupac však není jediným slavným raperem, který je v tomto období zabit neznámým vrahem. Dalším je již zmiňovaný Christopher Wallace vystupující jako Biggie Small či The Notorious B.I.G. Tento raper stejně jako Tupac patří k nejopěvovanějším hudebníkům své doby.

Také on nachází svou smrt při pouliční přestřelce. A jeho vraha se rovněž nikdy nedaří dopadnout. B.I.G patří k nahrávací společnosti Bad Boys Entertainment a ani on si nebere servítky a při rapování se obouvá do gangů.

Přestože si po Tupacově smrti najme několik osobních strážců, rok 1997 se mu stává osudným. Poté, co se Biggie účastní párty v západní části Los Angeles, je 9. března 1997 zastřelen v autě. Také on je postřelen celkem čtyřikrát – pouze jedna z kulek však fatálně zasáhne játra, srdce a také plíce.

Ani okamžitý převoz do nemocnice ho nezachrání a ve čtvrt na dvě ráno je prohlášen za mrtvého. Umírá pouze šest měsíců po Tupacově vraždě. Identita řidiče tmavého vozu značky Chevrolet Impala, ze kterého střelba vychází, dodnes zůstává skryta.

Nejen raperova rodina, ale zejména jeho fanoušci oplakávají Notorious B. I. G.a na jeho pohřbu.

Stejní podezřelí Teorií o tom, kdo zabil Christophera Wallace, je několik. Nejkontroverznější je ta, že by za vraždou i v tomto případě mohl stát samotný Suge Knight. Ten má údajně najmout vrahy za účelem vyhrocení konfliktu mezi znepřátelenými gangy Bloods a Crips.

Situaci nezlehčuje ani fakt, že Knight má údajně spolupracovat se zkorumpovaným Davidem Mackem (*1961), členem policejní jednotky Los Angeles. Vrahem, který střílí na Wallace, má tehdy být Amir Muhammad, Mackův spojenec.

Pro nedostatek důkazů a svědků zůstává i tento případ nevyřešen. Mnoho lidí se stále domnívá, že tyto dvě vraždy byly zkrátka jen výsledek nenávisti mezi gangy Blood a Crips. Pro jiné vraždy představují dobře naplánovanou akci ze stran nahrávacích společností.

Vypadá to, že si na pravdu budeme muset ještě chvíli počkat.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Renata Bohačíková. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Dýňová pizza
tisicereceptu.cz

Dýňová pizza

Suroviny na 4 porce 1 špagetová dýně olivový...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Žila jsem život hrdinky v knize
skutecnepribehy.cz

Žila jsem život hrdinky...

Před mnoha lety jsem...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...