Domů     Hudební podsvětí s pachutí krve: Kdo zavraždil dva slavné rapery?
Hudební podsvětí s pachutí krve: Kdo zavraždil dva slavné rapery?
23.8.2019

Je už téměř půlnoc. Na semaforu křižovatky East Flamingo Road a Koval Lane se zrovna rozsvěcí červená. Černý automobil BMW bez poznávací značky zastavuje a čeká. Po pravé straně se k němu zařazuje bílý cadillac.

Na červené ale nezastavuje – místo toho z něj někdo začne střílet. Vrazi vystřelí na BMW celkem čtyřikrát. V křeči se tu ocitá Tupac Shakur (1971–1996), jeden z nejúspěšnějších představitelů amerického rapu a hip hopu.

Do týdne je po smrti.

Newyorčan s prořízlou pusou

Píše se rok 1996 a Tupac Shakur, vlastním jménem Lesane Parish Crooks, se opájí vlastní slávou. Miliony fanoušků ho považují za nejlepšího rapera své doby. Má přátele všude, kam se podívá.

Přestože oficiálně Tupac nepatří k žádnému gangu, rád se k jejich životnímu stylu vyjadřuje. Shakur je Newyorčan, není tedy vychován v duchu amerických gangů – přestože několik členů jeho rodiny patří k Černým panterům.

Tupac má o svém životě jiné představy a je mnohem ambicióznější. Jde si za svým cílem. Chce být slavný, bohatý a známý. V době své smrti se o svůj sen rozhodně nemusí bát.

Smlouva s nahrávací společností Death Row Records, kterou vede Marion „Suge“ Knight (*1965), Tupacův přítel a bývalý člen pouličního gangu Mob Piru, mu zajišťuje bezpečné místečko na slunci. Tupac zpohodlní a často si bere do úst i ty, o kterých by měl spíš mlčet.

Rapeři Notorious B. I. G. a Puff Daddy
Rapeři Notorious B. I. G. a Puff Daddy

Nepřítel nejen státu

Shakur není policejnímu oddělení cizí. Je obviněn z několika sexuálních obtěžování, a dokonce je načas i uvězněn. V listopadu roku 1994 je Tupac přepaden a postřelen dvěma muži. Tento incident prežije, ale pachatel není nikdy dopaden.

Právě z tohoto zločinu později Shakur obviňuje své dřívější přátele Seana Combse (zvaného Puff Daddy) (*1969) a Christophera Wallace, rozložitého rapera známého spíše jako Notorious B.I.G. (1972–1997).

Tohle obvinění zažehne roky nenávisti a urážek mezi členy dvou nahrávacích společností – Death Row Records a Bad Boys. Ani Tupacova smrt spory neřeší, ba naopak.

Vzhledem k tomu, že v době jeho smrti není možné ukázat na konkrétního viníka prstem, falešná obvinění a udání padají na všechny strany.

Tupac Shakur je hvězdou hiphopového hudebního nebe, duet si střihne i s Eltonem Johnem.
Tupac Shakur je hvězdou hiphopového hudebního nebe, duet si střihne i s Eltonem Johnem.

Poslední zápas

Tupac je nadšencem boxu, a navíc dobrým přítelem boxera Mikea Tysona (*1966). 7. září se jeho spřízněnec utkává s Brucem Seldonem (*1967). To si Shakur nemůže nechat ujít. Zápas se má odehrávat v MGM Grand v Las Vegas.

Tupaca doprovází majitel Death Row Records Suge Knight. Málokdo v tento moment ví, že je to naposledy, co vidí Tupaca veřejnost naživu.

Po zápase se Tupac dostává do křížku s představitelem gangu Crips působícím v Comptonu, Kalifornii, Orlandem „Baby Lane“ Andersonem (1974–1998).

Právě s ním má Shakur z dřívější doby nevyřízené účty, a proto netrvá dlouho a oba muži jsou v sobě.

Orlando Anderson je součástí mocného gangu Crips, který si Tupac bere na mušku.
Orlando Anderson je součástí mocného gangu Crips, který si Tupac bere na mušku.

Vražda cestou do klubu

Potyčka je brzy zažehnána a rozčilený Tupac se společně s Knightem vydávají do hudebního klubu zvaného Club 662. Jsou následováni eskortou Knightovy partičky. Kolem jedenácté večerní je zastaví policejní jednotky kvůli chybějícím poznávacím značkám.

O 15 minut později se Tupac svíjí v bolestných křečích poté, co mu tělem projdou čtyři kulky. Dvě ho zasahují do hrudníku (z toho jedna prochází jeho pravou plicí), jedna trefí stehno a další paži. Jeho přítel Knight také není ušetřen.

Do hlavy ho zasahuje šrapnel. V autě není v ten moment žádný osobní strážce, Tupac ho poslal odvézt domů svoji přítelkyni Kidadu Jones (*1974). Cadillac, ve kterém sedí Tupacův vrah, mizí z křižovatky během několika sekund.

Harmon Avenue v Las Vegas, kde dojde k vraždě znémého rapera.
Harmon Avenue v Las Vegas, kde dojde k vraždě znémého rapera.

V prach se obrátil

Shakur je po útoku převezen do Univerzitního zdravotního centra v jižní Nevadě. Zde je uveden do umělého spánku a umístěn na oddělení intenzivní péče.

Dne 13. září roku 1996 je prohlášen za mrtvého kvůli nekontrolovatelnému vnitřnímu krvácení a selhání dýchacího systému. Na to, kdo tehdy poslal Tupaca na onen svět, dodnes nikdo nezná odpověď.

Obviněnými jsou jak Orlando Anderson, se kterým měl před svou smrtí potyčku, tak Notorious B.I.G. – každý z nich má však na čas útoku spolehlivé alibi. Stejně tak jako každý člen Crips gangu. Možná že za vším stojí samotný Suge Knight.

Keefe D, strýc Orlanda Andersona, na smrtelné posteli přizná, že ví, kdo Tupaca zavraždil, ale nikdy to nikomu neřekne. On sám ostatně osudné noci také seděl v onom bílem cadillacu.

Anderson je v roce 1998 zabit během přestřelky znepřátelených gangů. Stejně jako Terrance Brown, který toho večera, kdy byl Tupac zabit, řídí cadillac, z nějž se střílelo. Tupacův vrah je tudíž zřejmě už dávno po smrti.

Při pohledu na mrtvého Tupaca běhá mráz po zádech...
Při pohledu na mrtvého Tupaca běhá mráz po zádech…

Biggie Small je další na řadě

Tupac však není jediným slavným raperem, který je v tomto období zabit neznámým vrahem.

Dalším je již zmiňovaný Christopher Wallace vystupující jako Biggie Small či The Notorious B.I.G. Tento raper stejně jako Tupac patří k nejopěvovanějším hudebníkům své doby. Také on nachází svou smrt při pouliční přestřelce.

A jeho vraha se rovněž nikdy nedaří dopadnout. B.I.G patří k nahrávací společnosti Bad Boys Entertainment a ani on si nebere servítky a při rapování se obouvá do gangů. Přestože si po Tupacově smrti najme několik osobních strážců, rok 1997 se mu stává osudným.

Poté, co se Biggie účastní párty v západní části Los Angeles, je 9. března 1997 zastřelen v autě. Také on je postřelen celkem čtyřikrát – pouze jedna z kulek však fatálně zasáhne játra, srdce a také plíce.

Ani okamžitý převoz do nemocnice ho nezachrání a ve čtvrt na dvě ráno je prohlášen za mrtvého. Umírá pouze šest měsíců po Tupacově vraždě. Identita řidiče tmavého vozu značky Chevrolet Impala, ze kterého střelba vychází, dodnes zůstává skryta.

Nejen raperova rodina, ale zejména jeho fanoušci oplakávají Notorious B. I. G.a na jeho pohřbu.
Nejen raperova rodina, ale zejména jeho fanoušci oplakávají Notorious B. I. G.a na jeho pohřbu.

Stejní podezřelí

Teorií o tom, kdo zabil Christophera Wallace, je několik. Nejkontroverznější je ta, že by za vraždou i v tomto případě mohl stát samotný Suge Knight. Ten má údajně najmout vrahy za účelem vyhrocení konfliktu mezi znepřátelenými gangy Bloods a Crips.

Situaci nezlehčuje ani fakt, že Knight má údajně spolupracovat se zkorumpovaným Davidem Mackem (*1961), členem policejní jednotky Los Angeles. Vrahem, který střílí na Wallace, má tehdy být Amir Muhammad, Mackův spojenec.

Pro nedostatek důkazů a svědků zůstává i tento případ nevyřešen. Mnoho lidí se stále domnívá, že tyto dvě vraždy byly zkrátka jen výsledek nenávisti mezi gangy Blood a Crips. Pro jiné vraždy představují dobře naplánovanou akci ze stran nahrávacích společností. Vypadá to, že si na pravdu budeme muset ještě chvíli počkat.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Renata Bohačíková. Pro web upravil: Miroslav Horký
reklama
Související články
Svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Svět zločinu
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Svět zločinu
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Svět zločinu
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od