Skip to content

Himmlerův pokladník posílal uloupené zlato na svatý účet

Ostrý vítr a vzduch prosycený mořskou solí. To učaruje mladému Oswaldu Pohlovi, synovi kováře z Duisburgu-Ruhrortu v Porúří. Ve 20 letech proto vstupuje do služeb císařského námořnictva. Lákají ho dálky a dobrodružství…

Své sny si Oswald Pohl (1892–1951) částečně splní. Službu si odbývá kromě Německa také v Karibiku nebo v jihovýchodní Asii. Pak ale vypuká první světová válka a on na lodní palubě hlídkuje v mnohem chladnějších vodách Baltského moře.

Později zamíří k pobřeží Flander. 1. dubna 1918 je jmenován pokladníkem u námořnictva. Nyní už se na moře bude dívat jen z dálky, z přístavu v Kielu. V nové pozici však získá cenné zkušenosti, které později dokáže u Pohla ocenit zejména říšský vůdce SS Heinrich Himmler (1900–1945).

Oswald Pohl – z námořníka se stal pilný úředník.

Chráněnec vůdce SS Svoji životní dráhu spojí Pohl s nacisty v roce 1925, kdy vstupuje do SA. O rok později je z něj již člen NSDAP s číslem 30842. Až v roce 1933 se však poprvé setkává s Heinrichem Himmlerem, který v něm rozpozná chladně uvažujícího úředníka – podobného tomu, jakým je on sám.

Pohl se stává jeho chráněncem a Himmlerovi se začíná starat o kancelář. Jako pokladník SS již hovoří do fungování koncentračních táborů a po Himmlerově reorganizaci složek SS je jmenován šéfem Hlavního hospodářského a správního úřadu SS (známý pod zkratkou SS-WVHA).

Ze své funkce bude dohlížet na chod všech koncentračních táborů. Do jeho kompetencí budou spadat přesuny vězňů mezi jednotlivými tábory i umisťování zajatců na nucené práce.

Díky Himmlerovi zamířil Pohl mezi nacistické špičky.

Zásobuje Říšskou banku Pohl si dobře uvědomuje, že k vyhlazení Židů poslouží stejně dobře nelidské pracovní podmínky jako plynové komory. Jako šéf správního úřadu SS a schopný pokladník se ovšem náramně zajímá i o židovské cennosti, které si vězni s sebou do koncentračních táborů přivážejí.

Ať už jde o snubní prsteny, hodinky nebo zlaté zuby, vše Pohlův úřad zaeviduje a v zapečetěných bednách, nesoucích označení SS-WVHA, posílá do Berlína do Říšské banky. „Od srpna 1942 do ledna 1945 se z koncentračních táborů uskutečnilo 76 takových transportů plně naložených beden,“ odhadují současní historikové.

Uloupené cennosti přitom v Berlíně putují na účty jistého Maxe Heiligera, fiktivní osoby, o jejímž pravém účelu ví kromě Heinricha Himmlera už jen hrstka zasvěcených. Jméno Heiliger je přitom výsledkem cynického nacistického vtipu – je totiž odvozeno od německého slova heilig, tedy svatý.

Cennosti, zabavené Židům, mířily přes Pohla do Říšské banky.

Věděli to všichni… „Byl jsem jen pěšák a musel jsem poslouchat rozkazy,“ tvrdí po válce vyšetřovatelům Oswald Pohl o své úloze v rámci SS. 27. května 1946 ho zadržely britské jednotky, když se ukrýval v Horním Bavorsku.

Pohl se stává hlavním obviněným v jednom z procesů, které s válečnými zločinci v Norimberku následují v roce 1947. Himmler je v té době již dávno po smrti, stejně jako mají za sebou popravu nejvyšší zajatí představitelé třetí říše.

Trestu smrti neunikl.

Společně s Pohlem stojí před americkým vojenským tribunálem dalších 17 vyšších důstojníků SS, vesměs zapojených do organizace S-WVHA. „Jsem nevinný,“ prohlašuje Pohl. Nepopírá ovšem, že věděl o masovém zabíjení Židů.

„Nebylo to žádné tajemství. Věděli to všichni Němci,“ uvádí na svoji obhajobu. 3. listopadu 1947 nad ním soud přesto vynáší rozsudek smrti oběšením. Proti tomu se ještě odvolává. Podaří se mu tak ale jen oddálit vykonání trestu.

K tomu dojde 8. června 1951 krátce po půlnoci

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, ushmm.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Divadlo světa: Vydělal první atlas svému autorovi na dům?
epochalnisvet.cz

Divadlo světa: Vydělal první...

„Vaše dílo se výborně prodává,“ ujistí knihkupec...
Velkou lásku vystřídala drsná bitva o dceru
nasehvezdy.cz

Velkou lásku vystřídala...

Byli do sebe vášnivě zamilovaní, ale časem...
Lovci bouřek riskující život: Jak vznikají strhující snímky blesků
enigmaplus.cz

Lovci bouřek riskující život:...

Venku je počasí, že by psa nevyhnal. Oblohu...
Kouzlo podzimní Šumavy
epochanacestach.cz

Kouzlo podzimní Šumavy

Nevíte, kam vyrazit...
CROCODILE: Dopravní mozek Česka
21stoleti.cz

CROCODILE: Dopravní mozek...

18 operátorů, 136 proměnných informačních portálů,...
Jednoduchý a skvělý svařák
nasehvezdy.cz

Jednoduchý a skvělý svařák

Umíte si představit Vánoce bez oblíbeného...
Panství sběratelů umění
rezidenceonline.cz

Panství sběratelů umění

V podmanivé, melancholické krajině hrabství Litchfield...
Nový způsob testování je na světě
21stoleti.cz

Nový způsob testování je na...

Firma DIANA Biotechnologies dokončila s...
Morava v Pardubickém kraji
epochanacestach.cz

Morava v Pardubickém kraji

Obci položené mezi...
Mystický spolek Vril: Okultistky ve službách Třetí říše
enigmaplus.cz

Mystický spolek Vril: Okultistky...

Mnoho lidí zná dnes okultní organizaci Thule,...
Černá estetika
iluxus.cz

Černá estetika

Kultovní manufaktura Audemars Piguet odhalila...
Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 2.
enigmaplus.cz

Kočka: Tajemný přítel na...

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné...