Skip to content

Hádanka obřích rozměrů. Jak vznikl vesmír a co s ním bude?

Dlouho lidé věřili, že vesmír je nezměrný prostor, který tu byl odjakživa a bude tu navždy. Dnes už ale víme mnohem víc. Lidé dokázali nahlédnout do okamžiků, kdy teprve vznikala hmota, čas i prostor a je navíc možné, že se to nestalo zdaleka poprvé.

V dnešní době se všeobecně věří, že vesmír vznikl při takzvaném velkém třesku před 13,5 miliardou let. V té době obrovský výbuch nahromaděné energie dal do pohybu prostor i čas. Kde se ale do té doby tato síla hromadila?

Vědci se domnívají, že šlo o nepředstavitelně hustý a žhavý bod, který neměl žádnou hmotnost ani jiný fyzikální parametr jako velikost nebo stáří. Protože všechny tyto věci až po jeho explozi. U ní si ale nepředstavujte žádný příšerný hluk, kde není vzduch, tam se zvuk nešíří…

velký třesk
Nákres ukazuje vývoj a rozpínání vesmíru od takzvaného velkého třesku po současnost, tedy celých 13,5 miliard let.

První chvilky novorozeného univerza

Několik zlomků mikrosekundy po výbuchu vznikají první částice jako třeba fotony, elektrony, protony a neutrony. Ty do sebe narážejí a seskupují se do nespočetných kombinací, které se vzápětí rozpadají.

Některé jsou ale natolik pevné, že vydrží a tím dají vzniknout prvním atomům vodíku a helia.

Společný život hmoty a záření

Vznikající atomy daly život hmotě a energie různým druhům záření – to, jak spolu tyto dvě veličiny vycházely, pak stanovilo fyzikální síly jako třeba gravitaci. Vteřinu po velkém třesku má vesmír rozpětí už miliardu kilometrů, ale až po dlouhých 400 000 000 letech začínají vznikat první hvězdy, galaxie a pak i planety.

Obrovských rozměrů nabírající vesmír přitom chladnul a dál se rozpínal, což dělá dosud. Jen pozorovatelná část vesmíru má v průměru 90 miliard světelných let.

Americká sonda WMAP umístěná 1,5 milionu kilometrů od Země zkoumala od roku 2001 mikrovlnné záření ve vesmíru. Její údaje pomohly vědcům nahlédnout do minulosti a odhalit mnohé o vzniku vesmíru.
Americká sonda WMAP umístěná 1,5 milionu kilometrů od Země zkoumala od roku 2001 mikrovlnné záření ve vesmíru. Její údaje pomohly vědcům nahlédnout do minulosti a odhalit mnohé o vzniku vesmíru.

Co bude s vesmírem dál?

Vědci se dnes kloní k tomu, že se vesmír bude rozpínat pouze do určitého bodu a pak se začne naopak smršťovat. Galaxie se začnou srážet a prostor zmenšovat. Hmotu pohltí nenasytné černé díry. Až zbude ta poslední, nastane prudkým smrštěním konec našeho časoprostoru.

Je ale možné, že tohle není definitivní konec a vzniklou singularitu zasáhne nový velký třesk, z kterého vznikne nový vesmír. Je totiž dost možné, že ten náš není zdaleka první.

Foto: nasa.gov
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články