Skip to content

Frank: Město, na které dopadne 90 milionů tun skály!

Když je něco pevné jako skála, tak to ještě nemusí být pevné. A když se hora jmenuje Želva, neznamená to, že musí být nutně pomalá a bezzubá.

V roce 1900 jsou v průsmyku Crowsnest Pass objevena bohatá ložiska uhlí. V roce 1901 je založeno hornické městečko Frank, které dostává jméno po spolumajiteli důlní společnosti Henrym Frankovi (1851–1908). Ten se dokonce 10. září osobně účastní oslav jeho založení a v závěru svého projevu říká: „Přeji městu i každému z vás hodně štěstí.“ Místní indiáni z kmenů Siksika a Kutenai jen kroutí hlavou. Městečko totiž stojí přímo pod Želví horou, které oni sami říkají Hora, která se pohybuje a nikdy by se u ní neutábořili.

Hora posílá varování

Značně nestabilní hora se totiž během geologického vrásnění překlopila tak, že novější a měkčí pískovec a břidlice se dostaly pod starší vrstvu tvořenou pevnějším vápencem. Na mnoha místech strmých stěn vznikají široké pukliny, které zejména během zimy a jara postupně trhá tlak vody.

To když ve skulinách během teplých dnů taje a během chladných nocí mrzne. Stabilitě hory nepomáhá ani těžba uhlí. Kritické meze dosahuje nestabilita na jaře 1903, kdy ve Franku žije přes 600 lidí. Horníci sice v dolech občas cítí a slyší z hory dunění, nosné trámy šachet občas praskají jako třísky, ale nikoho to nevaruje.

Dokonce ani když hora vyšle poslední varování v podobě drobného kamení, které začne z hory padat 28. dubna. „Kameny rozbily pár oken a zasáhly několik lidí, ale sluníčko svítilo, všude byl klid, a tak jsme tomu nepřikládali žádný význam,“ vzpomíná později obyvatel města Bob Chestnut. Po mimořádně teplém dnu však přichází nejchladnější noc toho roku. Teplota klesne až na –18°C a extrémní teplotní skok horu dorazí.

V roce se 1903 se vrcholek nestabilní hory sesune přímo na hornické městečko Frank.

Za 2 minuty je po všem

Deset minut po 4 hodině ráno 29. dubna se na jižní straně Želví hory utrhne z vrcholu téměř kilometr dlouhý a 425 metrů vysoký blok vápence. Přes 30 000 000m3 kamení o váze téměř 90 milionů tun se rychlostí 120 km/h valí do údolí.

Smete vše co mu stojí v cestě. Drtí stromy i domy, jako obří pěst zasáhne uhelný důl, železnici a především východní část spícího městečka. Lidé nemají šanci vůbec zareagovat. Většinou stihnou jen otevřít oči a vyskočit z postele.

O necelé dvě minuty později, kdy se lavina kamení zarazí o svah na druhé straně údolí, je po všem. Pod 14 metrovou vrstvou kamení zůstává oblast o rozloze 2 km2. Lidé z nezasažené oblasti okamžitě začnou místo zkázy prohledávat.

Ze sutin se jim daří vytáhnout nejen živou osmnáctiměsíční Marion Leitchovou, ale také její dvě starší sestry, které zachránil silný stropní trám. Rodiče a čtyři bratři však nepřežili. Patnáctiletá Lillian Clarková unikla smrti jen díky tomu, že do pozdního večera slouží v místním penzionu a nechce se jí domů.

Její matka a šest bratrů zemře. Ze 127 lidí, kteří v zasažené oblasti bydlí jich přežije pouze 23. Dodnes jde o nejsmrtelnější sesuv půdy v historii Kanady.

Ti, kdo bydleli, a v tu chvíli spali, v zasažené oblasti, neměli šanci přežít. Část města během několika minut prostě přestala existovat.

Prokopou se uhlím

V době sesuvu pracuje v dole 20 horníků noční směny. Tři, kteří jsou právě venku, zával zabije (jedním je i otec Lillian Clarkové), ostatním odřízne cestu ven. Přestože šance je mizivá, odmítnou se vzdát.

Nejprve se pokusí uvolnit zavalený vchod, pak jeden z nich navrhne prokopat se ven ložiskem uhlí, které sahá až na povrch, protože uhlí je měkčí než vápenec. Vyčerpaní, napůl udušení, se po třech střídají v práci.

Trvá to 13 hodin než se posledním třem, kteří jsou ještě schopní kopat, podaří prorazit ven. „Radovali jsme se jen chvíli. Než jsme uviděli tu hrůzu v údolí,“ vzpomínají na okamžik, kdy se nadechli čerstvého vzduchu.

Rozsah zkázy, je ostatně v krajině patrný dodnes, jako obrovská jizva, která se nikdy nezhojila. Těla většiny obětí se navíc nikdy nepodařilo najít, takže tu dodnes leží pod několikametrovou vrstvou balvanů a suti.

Katastrofa je dodnes v krajině patrná na první pohled. Ani čas totiž nedokázal zahladit její stopy.
Foto: https://www.dreamstime.co, Pinterest, http://blogs.ubc.ca
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Místa spojená s čarodějnickými procesy v českých zemích
epochanacestach.cz

Místa spojená s čarodějnickými...

Během 17. století je...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Příběh malé Zlatovlásky
skutecnepribehy.cz

Příběh malé Zlatovlásky

Na malou Haničku asi nikdy...
Prokletá místa: Les plný hromadných hrobů, ve kterém nezpívají ptáci
enigmaplus.cz

Prokletá místa: Les plný...

Opuštěný les nedaleko Hradce...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...