Skip to content

Frank: Město, na které dopadne 90 milionů tun skály!

Když je něco pevné jako skála, tak to ještě nemusí být pevné. A když se hora jmenuje Želva, neznamená to, že musí být nutně pomalá a bezzubá.

V roce 1900 jsou v průsmyku Crowsnest Pass objevena bohatá ložiska uhlí. V roce 1901 je založeno hornické městečko Frank, které dostává jméno po spolumajiteli důlní společnosti Henrym Frankovi (1851–1908). Ten se dokonce 10. září osobně účastní oslav jeho založení a v závěru svého projevu říká: „Přeji městu i každému z vás hodně štěstí.“ Místní indiáni z kmenů Siksika a Kutenai jen kroutí hlavou. Městečko totiž stojí přímo pod Želví horou, které oni sami říkají Hora, která se pohybuje a nikdy by se u ní neutábořili.

Hora posílá varování

Značně nestabilní hora se totiž během geologického vrásnění překlopila tak, že novější a měkčí pískovec a břidlice se dostaly pod starší vrstvu tvořenou pevnějším vápencem. Na mnoha místech strmých stěn vznikají široké pukliny, které zejména během zimy a jara postupně trhá tlak vody.

To když ve skulinách během teplých dnů taje a během chladných nocí mrzne. Stabilitě hory nepomáhá ani těžba uhlí. Kritické meze dosahuje nestabilita na jaře 1903, kdy ve Franku žije přes 600 lidí. Horníci sice v dolech občas cítí a slyší z hory dunění, nosné trámy šachet občas praskají jako třísky, ale nikoho to nevaruje.

Dokonce ani když hora vyšle poslední varování v podobě drobného kamení, které začne z hory padat 28. dubna. „Kameny rozbily pár oken a zasáhly několik lidí, ale sluníčko svítilo, všude byl klid, a tak jsme tomu nepřikládali žádný význam,“ vzpomíná později obyvatel města Bob Chestnut. Po mimořádně teplém dnu však přichází nejchladnější noc toho roku. Teplota klesne až na –18°C a extrémní teplotní skok horu dorazí.

V roce se 1903 se vrcholek nestabilní hory sesune přímo na hornické městečko Frank.

Za 2 minuty je po všem

Deset minut po 4 hodině ráno 29. dubna se na jižní straně Želví hory utrhne z vrcholu téměř kilometr dlouhý a 425 metrů vysoký blok vápence. Přes 30 000 000m3 kamení o váze téměř 90 milionů tun se rychlostí 120 km/h valí do údolí.

Smete vše co mu stojí v cestě. Drtí stromy i domy, jako obří pěst zasáhne uhelný důl, železnici a především východní část spícího městečka. Lidé nemají šanci vůbec zareagovat. Většinou stihnou jen otevřít oči a vyskočit z postele.

O necelé dvě minuty později, kdy se lavina kamení zarazí o svah na druhé straně údolí, je po všem. Pod 14 metrovou vrstvou kamení zůstává oblast o rozloze 2 km2. Lidé z nezasažené oblasti okamžitě začnou místo zkázy prohledávat.

Ze sutin se jim daří vytáhnout nejen živou osmnáctiměsíční Marion Leitchovou, ale také její dvě starší sestry, které zachránil silný stropní trám. Rodiče a čtyři bratři však nepřežili. Patnáctiletá Lillian Clarková unikla smrti jen díky tomu, že do pozdního večera slouží v místním penzionu a nechce se jí domů.

Její matka a šest bratrů zemře. Ze 127 lidí, kteří v zasažené oblasti bydlí jich přežije pouze 23. Dodnes jde o nejsmrtelnější sesuv půdy v historii Kanady.

Ti, kdo bydleli, a v tu chvíli spali, v zasažené oblasti, neměli šanci přežít. Část města během několika minut prostě přestala existovat.

Prokopou se uhlím

V době sesuvu pracuje v dole 20 horníků noční směny. Tři, kteří jsou právě venku, zával zabije (jedním je i otec Lillian Clarkové), ostatním odřízne cestu ven. Přestože šance je mizivá, odmítnou se vzdát.

Nejprve se pokusí uvolnit zavalený vchod, pak jeden z nich navrhne prokopat se ven ložiskem uhlí, které sahá až na povrch, protože uhlí je měkčí než vápenec. Vyčerpaní, napůl udušení, se po třech střídají v práci.

Trvá to 13 hodin než se posledním třem, kteří jsou ještě schopní kopat, podaří prorazit ven. „Radovali jsme se jen chvíli. Než jsme uviděli tu hrůzu v údolí,“ vzpomínají na okamžik, kdy se nadechli čerstvého vzduchu.

Rozsah zkázy, je ostatně v krajině patrný dodnes, jako obrovská jizva, která se nikdy nezhojila. Těla většiny obětí se navíc nikdy nepodařilo najít, takže tu dodnes leží pod několikametrovou vrstvou balvanů a suti.

Katastrofa je dodnes v krajině patrná na první pohled. Ani čas totiž nedokázal zahladit její stopy.
Foto: https://www.dreamstime.co, Pinterest, http://blogs.ubc.ca
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Strašidelný hotel v Anglii čeká demolice. Co se stane s jeho paranormálními obyvateli?
enigmaplus.cz

Strašidelný hotel v Anglii...

Anglické město Dudley bylo v minulosti...
Poštovní holubi a tajemství jejich dokonalého orientačního smyslu
enigmaplus.cz

Poštovní holubi a tajemství...

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak je možné, že...
10 nejhorších důlních neštěstí všech dob
epochalnisvet.cz

10 nejhorších důlních...

Uhlí se řadí mezi důležité energetické suroviny, a to...
Aby se vám lépe a lehčeji dýchalo
nasehvezdy.cz

Aby se vám lépe a lehčeji...

Více než pětina obyvatel Česka trpí potížemi s dýcháním....
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Juditin i Karlův most: Několik let zdobí Prahu společně!
epochanacestach.cz

Juditin i Karlův most: Několik...

Procházíme Křižovnickým...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Vodní zámek Červená Lhota: Jaké záhady jsou s ním spjaty?
epochanacestach.cz

Vodní zámek Červená Lhota:...

Vodní zámek Červená...
Zůstaly mi jizvy na těle i na duši
nasehvezdy.cz

Zůstaly mi jizvy na těle i...

Bylo mi jednačtyřicet, když jsem se...
Zvířata a jejich záhadná schopnost předvídat zemětřesení
enigmaplus.cz

Zvířata a jejich záhadná...

Již dlouho se hovoří o tom, že zvířata dokážou zemětřesení...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...