Skip to content

Formula Rossa: Nejrychlejší horská dráha světa!

Rekordmanem mezi horskými dráhami je od 4. listopadu 2010 arabská Formula Rossa, která z trůnu sesadila americkou Kingda Ka. Stojí na ostrově Yas v Abú Zabí, je dlouhá 2,2 km a prosvištíte ji za 90 sekund rychlostí, která dosahuje až 241 km/h.

Na tu mimochodem souprava dokáže zrychlit během pouhých 5 vteřin pomocí hydraulického odpalovacího systému, který pracuje na stejném principu jako katapulty na letadlových lodích. Během 2 vteřin zrychlíte na 100 km/h a během dalších tří už se řítíte maximální rychlostí.

Přetížení přitom dosahuje až 4,8 G. Při takové rychlosti by mohl být nebezpečný sebemenší náraz, dokonce i srážka s letícím hmyzem, proto jsou všichni povinně vybaveni ochrannými brýlemi. Celá atrakce je pojatá jako závody Formule 1, takže trasa má tvar závodního okruhu v italské Monze a soupravy podobu šestnáctimístných formulí stáje Ferrari.

Ostatně okruh, na kterém se jezdí Velká cena Abú Zabí stojí nedaleko a horskou dráhu si vyzkoušel nejeden její šampión. Třeba Sebastian Vettel (*1987) nebo Kimi Räikkönen (*1979).

Foto: On The Go Tours. Video: YouTube (Theme Park Review)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články