Domů     Fanoušek s nabitými pistolemi obdivuje zpěvačku k smrti
Fanoušek s nabitými pistolemi obdivuje zpěvačku k smrti
30.12.2023

Před americkým hudebním klubem stojí se svým stánkem prodavač Josh Call. Nabízí kolemjdoucím veganské hotdogy. Do uší ho udeří čtyři výstřely v krátkém sledu po sobě. Prodere se pištícím davem dovnitř. Na podlaze nehybně leží dívka. Z hlavy jí vytéká krev.

Všichni si mysleli, že mladou a talentovanou Christinu Grimmie čeká celosvětový úspěch. Místo toho ji čekala smrt. FOTO: Justin Higuchi/Creative Commons/CC BY 2.0
Všichni si mysleli, že mladou a talentovanou Christinu Grimmie čeká celosvětový úspěch. Místo toho ji čekala smrt. FOTO: Justin Higuchi/Creative Commons/CC BY 2.0

Na tento pátek se desítky amerických studentů těší ještě více než obvykle. Před sebou totiž večer 10. června 2016 nemají pouze odpočinkový víkend, ale i koncert obdivované zpěvačky.

Christinu Grimmieovou (22) chápou svým způsobem jako mluvčí vlastní generace. Ona jim navíc dává neustále najevo, že se cítí být navzdory rostoucí slávě stále jednou z nich.

Vystoupení v roli předskokanky domácí kapely Before You Exit se uskuteční ve známém klubu Plaza v Orlandu na Floridě.

U nohou jí leží hvězdy

Jednou z natěšených fanynek je čerstvě dospělá Karla Abelová. Ona i všichni její kamarádi si zpěvaččino vystoupení dokonale užijí. „To je paráda, jak se všichni usmívají,“ křičí štěstím bez sebe.

Rozzářená je i mladá žena, kterou proslavilo především vystoupení v americké pěvecké soutěži Hlas. Milovnice moderních hudebních žánrů tady v roce 2014 uspěje s vlastní verzí hitu slavné Miley Cyrusové.

„Je jako z jiného světa,“ chválí její rozsah například hvězda první velikosti Shakira. Hovoří se o ní jako o nástupnici zpěvačky Céline Dion. Svět jí leží u nohou. Je tomu tak i v orlandském klubu Plaza. Tedy alespoň to tak vypadá.

Grimmie při vystoupení v roce 2011. Byla velkým hudebním objevem. FOTO: wriver1997/Creative Commons/CC BY 3.0
Grimmie při vystoupení v roce 2011. Byla velkým hudebním objevem. FOTO: wriver1997/Creative Commons/CC BY 3.0

Otevře náruč vrahovi

Po úspěšném koncertě Christina pořádá tradiční autogramiádu. Na všechny se usmívá, objímá se s nimi a k podpisu neváhá na přání přidat i vlastní fotografii. S otevřenou náručí vítá i mladíka, po němž má přijít na řadu 20letá Destiny Riverová.

„Vypadal hrozně nesvůj, pořád se nervózně ošíval. Neměla jsem z něj dobrý pocit,“ popíše později své dojmy z neznámého člověka s černou kšiltovkou na hlavě. Zaslechne trojici zvuků připomínajících prasknutí.

Připisuje je obyčejným balonkům, kterých v potemnělé místnosti poletuje bezpočet. Skutečnost je nesrovnatelně děsivější. Reakcí na zpěvaččinu vstřícnost se stalo vypálení několika kulek. Minimálně jedna z nich zasáhne hlavu. Christina padá k zemi jako podťatá. Stala se obětí šílence Kevina Jamese Loibla (27).

Bratr utne masakr skokem

Destiny si všimne potůčku krve. Do obličeje své favoritce nevidí. Až po několika okamžicích si uvědomí, co se stalo. Náraz na neuchopitelnou realitu je příliš tvrdý. Přesný počet výstřelů se dlouho nedaří zjistit. Výpovědi jednotlivých svědků se velmi liší.

Pozdější vyšetřovací verze hovoří celkem o 4 projektilech. Nikoho nenapadlo, že by se právě tady a teď mohlo stát něco tak hrozného. Událost, která okamžitě zasáhne celou Ameriku, však mohla vstoupit do dějin jako ještě krutější masakr.

Tomu zabrání především zpěvaččin bratr Marcus (23). Navzdory okolnostem zachová duchapřítomnost. Skočí přes stůl po střelci. Strhne ho k zemi. Jeho zbraně jsou stále napěchované náboji.

Jeden z nich Loibl na poslední chvíli prožene vlastní hlavou. „Jsem naživu jen díky němu. Je to můj hrdina,“ pláče pod tíhou rozporuplných okolností Destiny.

Vrahem byl vyšinutý Kevin James Loibl. Mrtvých mohlo být ještě mnohem víc, nebýt včasného zásahu. FOTO: Getty Images
Vrahem byl vyšinutý Kevin James Loibl. Mrtvých mohlo být ještě mnohem víc, nebýt včasného zásahu. FOTO: Getty Images

Krev vidí jen někteří

V uších jí stále zní obrovský křik, který provází úprk zhruba 60 lidí, převážně teenagerů a dětí. Ačkoli se neozývají žádné další výstřely, všudypřítomný strach je doslova hmatatelný. Do bezpečí se početná skupina tlačí co nejopatrněji.

Někteří se plazí, jiní v podřepu kolébají. Mezi nimi i Destiny a Karla. „Neviděla jsem žádnou krev, třeba jen omdlela,“ svěřuje se trochu naivně svému kamarádovi. Ten však rudě temnou skvrnu zahlédl.

U východu z klubu Plaza si jednoho hosta po druhém přebírají členové ostrahy. „Policajti jsou na cestě, v klidu tu na ně počkejte. Nic se vám nestane,“ uklidňují naprosto vyděšené publikum. Žádný z jeho členů Loibla nezná. Jedno je však jasné téměř okamžitě.

„Jedná se o vyšinutého fanouška zavražděné umělkyně,“ vysloví předpokládanou skutečnost šéf orlandské policie John Mina.

Ostrým chlapům chybí detektor

Jiný zcela zásadní poznatek nadále obestírá těžce prostupné tajemství. Jak mohl odhodlaný vrah přes ostrahu pronést dovnitř hned dvě pistole? Zaměřuje se totiž pouze na batohy a další viditelná zavazadla účastníků koncertu. Loibl s sebou nic takového nenese.

Ochranka v Plaze navíc není vybavená detektorem kovů, který by podobné zbraně nejspíš bez problémů odhalil. „Dorazili jsme na poslední chvíli, tak nás pustili dál úplně bez kontroly. Přitom jsme všechny nějakou kabelku měly,“ prozradí dokonce posléze Destiny.

A znovu zdůrazní, že celou dobu vůbec nic nenasvědčovalo konci, který naprosto poklidný a přátelský večer získal.

Plata Live Marquee v Orlandu na Floridě - místo děsivé tragédie. FOTO: Annabopp/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Plata Live Marquee v Orlandu na Floridě – místo děsivé tragédie. FOTO: Annabopp/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Srdce masírují dlouhé desítky minut

Loibl umírá na místě, zato Christina o život bojuje. Okamžitě ji převezou do orlandského lékařského střediska. Je v kritickém stavu. Záchranáři se snaží zastavit masivní krvácení. Brzy přichází na řadu nezbytná masáž srdce.

Jen pár hodin po skončení autogramiády ji však prohlásí za mrtvou. „Nemohli jsme jí pomoct,“ rozhazují rukama smířeně lidé v bílých pláštích. Smutek propuká naplno.

Kremace těla nadějné zpěvačky se odehraje v úzkém rodinném kruhu 16. června 2016. Tisíce přátel a fanoušků se s mladou nadějí rozloučí o den později v newjerseyském městečku Medford, kde se dívka narodila.

Policie řeší přibouchnutou ruku

Představme si nyní jen o něco málo staršího muže, který má celou tragédii na svědomí. Kevin James Loibl z floridského Saint Petersburgu dosud nebyl trestán, do křížku se zákonem už se však dostal.

Už v roce 2013 se pohádá s otcovou snoubenkou Dawn. Ona si ze sporu odnese zlomené zápěstí. „Byla to nehoda. Nestalo by se to, kdyby nebyla na drogách,“ tvrdí tehdy mladík strážcům zákona.

Postižené ženě sice ruku přibouchl do dveří schválně, ale nikdo jí neuvěří. K zatčení nedojde ani o rok později, kdy musí policisté stejný dům z podobných příčin navštívit znovu.

Vylepší si postavu, vlasy i oči?

Vrah Christinu osobně neznal. Učarovala mu pouze prostřednictvím televizní obrazovky a své hudební tvorby. Nemohla tušit, že se mezi jejími fanoušky nachází i takový, o jehož pozornost nebo přízeň by rozhodně stát neměla.

On však mezitím, vědomý si vlastních nedostatků, uvažuje o možnostech, jak ji na sebe upozornit. Chce zhubnout a podstoupit chirurgickou úpravu vlasů i očí. Nakonec si však uvědomí, že ani to nejspíš nebude stačit.

„Když ji nebudu mít já, tak nikdo,“ rozhodne se raději držet pro žárlivé maniaky zcela běžného hesla.

Mladá zpěvačka byla krásná, talentovaná a úspěšná a to se jí stalo osudným. Šílenec se rozhodl, že když ji nebude mít on, tak nikdo. FOTO: pxfuel
Mladá zpěvačka byla krásná, talentovaná a úspěšná a to se jí stalo osudným. Šílenec se rozhodl, že když ji nebude mít on, tak nikdo. FOTO: pxfuel

Vyjádří se na dveře

Na koncert vyrazí vlastním autem pár hodin před jeho začátkem. Vyzbrojený dvěma ručními pistolemi, dvěma náhradními zásobníky a loveckým nožem. O cíli své cesty nepochybuje. Jede vraždit. Minimálně v jednom ohledu mu však ďábelský plán krutě nevyjde.

Podle všeho totiž počítá s návratem domů. To se mu především kvůli nečekanému zásahu bratra oběti nepodaří. Sebevražda se tak stává především činem okamžitého zkratu. „S ním jsem nikdy nemluvil, ale jeho otce považuji za slušného chlapa.

Jednou nám na střechu spadl strom a on byl první, kdo přispěchal pomoci,“ prozradí soused Loiblových Dan Erickson (38). Oni sami bezprostředně po chladnokrevném zločinu zůstávají zavření mezi zdmi svého domu.

Až druhého dne se na hlavních dveřích objeví rukou psaný text. „Hluboce litujeme rodinu, přátele a fanoušky velmi talentované a milující Christiny Grimmieové. Žádné další komentáře,“ stojí na něm. Od útoku svého syna se distancují, prý o jeho přípravě neměli nejmenší tušení.

Hackerům je lítost cizí

Zármutek nad skonem začínající zpěvačky vyjádří bezpočet jejích ještě slavnějších kolegyň a kolegů. „Všichni ji milujeme, je to tak nespravedlivé,“ posteskne si například její umělecký mentor Levine. Ne všichni ale na zprávu o tragickém úmrtí reagují pietně.

„Konec,“ objeví se na jejím twitterovém účtu den po vraždě. Napsal jej sem neznámý hacker, který prolomil dívčino heslo. V případě dopadení jej kromě výčitek milionů lidí nejspíš čeká i soud.

Skutečnost, že k popravě nevinného člověka došlo právě v Orlandu spadajícím pod stát Florida, přispěje k debatám o tamních zákonech regulujících držení střelných zbraní. Povolení si může vyřídit každý občan starší 21 let.

Marcus, ze kterého se během okamžiku stal zároveň oslavovaný hrdina i muž oplakávající svého nejbližšího člověka, odmítá podobné spekulace komentovat. „Odešla superhvězda, kterou budu navždy brát především jako svou malou sestřičku,“ hlesne.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,