Domů     Emil Zátopek překonával hranici utrpení
Emil Zátopek překonával hranici utrpení

Tvář se křiví bolestí, ale zocelené nohy s vyrýsovanými svaly ukrajují poslední kilometr maratonu. Když prorazí cílovou pásku, euforie se mísí s vyčerpáním. Nejhezčím vyčerpáním, jaké se dá zažít.

„Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů.- Jestli chcete něco zažít, běžte maraton,“ skládá Emil Zátopek hold královské běžecké disciplíně.   

Sedmý z osmi dětí do chudé rodiny. Takový ortel vyřknou sudičky u kolébky Emilu Zátopkovi (1922‒2000). Jenže Emil se umí statečně prát s osudem. Nestěžuje si a nevzdává se.

Když v šestnácti letech nastupuje jako učeň ve zlínských obuvnických dílnách Tomáše Bati, což mu přináší skvělou šanci. Stát se „Baťovcem,“ tedy mladým mužem v Baťových závodech tehdy něco znamená, i když podmínky jsou tvrdé. „Stejný baťovský dril, jaký mu v každodennosti znepříjemňoval život, mu dlouhodobě prospíval,“ píše současný publicista Pavel Kosatík.

V Baťově továrně má postaráno nejenom o práci, ale i o vyplnění volného času.   

Přezdívají mu funící mašina a smějí se jeho běžeckému stylu, ale on jde tvrdě za svým. A vítězí.
Přezdívají mu funící mašina a smějí se jeho běžeckému stylu, ale on jde tvrdě za svým. A vítězí.

Výmluvy nepomohou  

V roce 1941 si mladého Emila vyhlédne vychovatel. „Poběžíte závod Zlínem,“ oznámí jemu a třem dalším vybraným chlapcům. Zátopek se ale brání.

Nechce se mu. „ Mám bolavé koleno,“ argumentuje. Věří, že se dostane do nemocnice a ze závodu se bude moci „ulít.“ Trenér ale nechce nic takového slyšet. „Půjdete na prohlídku k doktorovi,“ rozkáže přísně. „Zdravý,“ prohlásí lékař.

Žádné výmluvy nepomohou. Na start se musí dostavit.  Alespoň tedy nenápadně zmizí v čítárně s učebnicí. Doufá, že si ho tam nikdo nevšimne a unikne pozornosti. Marně.

Najdou ho i tam a na start ho téměř dovlečou.  Ve chvíli, kdy ale vyrazí ulicemi , propadne obrovskému nadšení. „Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý.

A tak to celé začalo,“ vzpomíná po letech Emil na svoje pocity z prvního závodu. Stát bez jakéhokoliv tréninku na stupních vítězů je opravdu úspěch. 

Tréninkové dávky si Emil Zátopek přidává a chce být vždy první.
Tréninkové dávky si Emil Zátopek přidává a chce být vždy první.

Armáda jako šance  

Atleti Baťova sportovního klubu si rodící se talent berou do parády. Známý český běžec Jan Haluza (1914‒2011) začíná Zátopka trénovat. Společně vyrážejí na závody. Úspěchy se brzy dostavují rychle.

Už v roce 1944, tedy pouhé tři roky od chvíle, kdy se poprvé pořádně rozběhl, stihne pokořit hned tři československé rekordy, a to na 2000, 3000 a 5000 metrů.

Během jeho závodní kariéry jich padne 50–v rámci československého sportu a rovnou 18 světových. Po osvobození v roce 1945 je mu jasné, že chce věnovat běhání stejný čas jako zaměstnání.

Kdysi byla čest být Baťovým mladým mužem, teď se z toho naopak stává cejch. Baťovy továrny čeká znárodnění.  Proto jakmile Emil uvidí v novinách náborovou vyhlášku do armády, neváhá ani chvilku. Armáda sport podporuje a jeho běhání nikdo bránit nebude.   

Medaile, berlinský maraton, rok 1952,
Medaile, berlinský maraton, rok 1952,

Úspěch na domácí půdě  

Dávno už nechybí v hledáčku reprezentačních funkcionářů, a tak věta  „Budete reprezentovat Československo na mistrovství Evropy,“ není v roce 1946 pro nikoho překvapením. Hned při své premiéře Emil ukazuje, že reprezentační tým nesáhl vedle.

Do cíle dorazí pátý. Od téhle chvíle už bude ve svém umístění stoupat stále výš. Dva roky poté exceluje na londýnském olympijském stadionu. Nerozhází ho, že závod na 10 km poběží teprve podruhé v životě.

„Všem jim ukážu,“ honí se mu hlavou, když se jeho nohy v pravidelném intervalu odrážejí od běžecké dráhy. Překonává sám sebe a odváží si první zlatou. V závodě na 5 km skončí jenom o jednu příčku hůř. Poráží ho Gaston Reiff z Belgie.

11. června 1949 zažívá obrovský příliv štěstí, o to větší, že úspěch přichází doma na dráze v Ostravě. S rozpaženýma rukama vbíhá do cíle. Svýma nohama s časem 29:28,2 minuty vytváří světový rekord v běhu na 10 km.           

V běžeckých botách dosáhne hranice fyzických možností člověka.
V běžeckých botách dosáhne hranice fyzických možností člověka.

Hranice bolesti a utrpení  

„Vlastně žádnou techniku nemá,“ ošklíbají se běžečtí „znalci“ , když pozorují, jak „lokomotiva Emil“ supí po závodišti a doprovází to různými grimasami. Obličej se křiví námahou. „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ vysvětluje trochu omluvně. Zatímco rivalové zkouší správné dýchání, dlouhé hodiny ladí techniku, která by jim zajistila náskok před soupeři, Emil podobné věci neřeší vůbec. „To víte, tohle není žádné krasobruslení,“ neodpustí si s úsměvem, když někdo utrousí narážku, že jeho styl běhu má k ladnosti daleko.

Prostě se rozběhne a nikdo ho nezastaví. Technicky zdatnější soupeře přitom hladce poráží. Jeho recept na úspěch? „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říká.

Fyzické schopnosti svého vlastního těla dokáže posunout tam, kam to podle názoru ostatních už nejde. 

Foto: wikipedia.org
Související články
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního