Skip to content

Duely, opera a sex: Takový byl život madam La Maupin!

Dodnes jde o jednu z nejpozoruhodnějších osobností Francie. Urozená Julie D´Aubigny známá jako La Maupin toho za svůj relativně krátký život stihla opravdu mnoho.

Narodila se v roce 1673 královskému sekretáři a profesionálnímu šermíři, což znamenalo, že se jí dostalo skvělého vzdělání a pohodlného života. Jenže velmi brzy se začala projevovat povaha této dámy. Už jako malá se převlékala za chlapce a velkou zálibu našla i v boji.

Jako čerstvě vdaná dívka si začala s mistrem šermu Sérannesem, se kterým nakonec uprchla do Marseille. Její divoký život mohl začít.

V souboji porazila mnoho mužů.
V soubojích porazila mnoho mužů.

Unesla milenku z kláštera

La Maupin se živila na cestách různě, často zpěvem a šermířskými souboji s přihlížejícími. Když jí nevěřili, že je žena, rozhrnula si halenu a posměšně ukázala ňadra. Jakmile jí omrzel milenec, našla si urozenou dívku, které dokonce pomohla k útěku z kláštera.

Do její postele nastražila jeptišku vyhrabanou z hrobu a celu zapálila. Jenže tady pohár přetekl. Maupin byla obviněna z únosu, žhářství a vykrádání hrobů a odsouzena k trestu smrti upálením.

Boj a časté střídání vztahů. To byl život La Maupin.
Boj a časté střídání vztahů. To byl život La Maupin.

Osudný ples

Z hranice utekla díky intervenci krále Ludvíka XIV. V Paříži poté zpívala v opeře, často dál střídala partnery, vyžívala se v soubojích a o jejím sexuálním apetitu si vyprávěl celý dvůr. Poté, co na jednom plese políbila jinou ženu, vyzvala na souboj tři protestující šlechtice a všechny porazila.

Definitivně tím ale upadla v nemilost. Ještě několik let cestovala po Evropě, její energie však postupně vyhasínala. Zemřela v Provence v roce 1707. Místo jejího odpočinku je neznámé.

Ludvík XIV.
Ludvík XIV.
Foto: cdn0.dailydot.com, s1.zetaboards.com, therake.com, cdn.theatlantic.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …