Skip to content

Doba nedostatku a náhražek: Hitem socialistické kuchyně se stávají karbanátky

Vykouzlit z mála mnoho, to se stává hitem hospodyněk na konci 40. let. 20. století. Není to jednoduché, ale daří se jim to.

I když těsně po skončení 2. světové války si některé české domácnosti přilepší konzervami z UNNRY (zkratka United Nations Relief and Rehabilitation Administration – Správa Spojených národů pro hospodářskou pomoc a obnovu), díky kterým si může po letech pochutnat třeba na pravé zrnkové kávě, přelom 40.

a 50. let 20. století probíhá u nás ještě ve znamení válečného nedostatku. Funguje přídělový systém (volny trh se zavádí až od 1. ledna 1949) a ženy se trumfují v tom, jak při přípravě jídla vystačit s dostupnými surovinami.

S konzervami od UNRRY si přilepší leckterá česká domácnost.

„Co bude dneska k večeři?“ ptá se Josef manželky. „Karbanátky,“ prohlásí vítězoslavně žena. Právě tohle jídlo se stává jedním z hitů jídelníčku. Masa je málo a tohle jídlo se dá skvěle nastavit strouhankou a celé Josefova rodina se olizuje.

Všichni včetně dcery a syna získávají pocit, že si pochutnali na spoustě masa.

Karbanátky se dají lecčíms nastavit, to je jejich velká výhoda.

Náhražky v kuchyni mají zelenou. Nedostatek ořechů třeba nahradí pražené sójové boby. Domácnosti pak za jídlo utratí 40-60 % svých příjmů, což je velká položka. Šetření se projevuje i v módě, „letí“ bižuterie, která má co nejdokonaleji imitovat zlato.

Foto: pixabay.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články