Lidé trnou hrůzou. Na noční obloze se ukázala jasná kometa. „Mor, přijde mor,“ zní nářek městem. Nebeské vlasatice jsou od dávnověku považovány za posly špatných zpráv. Je jejich neblahá pověst zasloužená?
Kdyby nám nyní někdo řekl, že poblíž Země se ukáže kometa, nejspíš bychom ji chtěli zahlédnout. Jen málokdo by zářivé kosmické těleso s ohonem považoval za předzvěst nějaké mimořádné události. Jenže komety nejsou jenom krásné na pohled.
Mohou být pro naši zemi pořádně nebezpečné. Zračil se snad tento povědomý strach v myslích všech, kteří si přílet nebeských vlasatic spojovali s pohromami?
Zlověstná znamení?
Astrologové jsou jako na jehlách. V roce 1618 spatří na nočním nebi zářit kometu. „To nemůže věštit nic dobrého,“ mudrují. Tentokrát se hvězdopravci nemýlí. Roku 1618 propuká jeden z nejhorších konfliktů v dějinách novověké Evropy – třicetiletá válka.
V důsledku zuřivých bojů zahyne až třicet procent Evropanů. Má však toto tragické dění skutečně souvislost s kometou? Lidé věřili, že přílet tajemné poutnice zvěstuje smrt panovníka, války, přírodní katastrofy či smrtící epidemie.
Kometa se například ukázala v roce 44 př. n. l., kdy byl v římském senátu zavražděn proslulý Julius Caesar (100 – 44 př. n. l.).
Kdybychom zapátrali v dějinách, určitě bychom našli ke každému objevení se komety na noční obloze nějakou neblahou událost. Jenže k nim bezpochyby docházelo i v letech, kdy po nebeských vlasaticích nebylo v blízkosti naší Země ani památky.
Jsou tvrzení, že komety zvěstují zkázu jenom hloupými pověrami, nebo bychom se při jejich průletu měli mít na pozoru?
Zkáza veleještěrů?
Dinosauři nemají ve své době rovnocenného soupeře. Netuší však, že jejich zhouba přijde z nebe. Na matičku Zemi se řítí smrt v jasně zářícím hávu. S nemilosrdným svistem prolétá atmosférou. Éra veleještěrů končí zhruba před šedesáti pěti miliony lety.
Zhruba v této době do naší planety narazí velký asteroid či kometa. Jedna polovina rozměrného tělesa dopadne do Mexického zálivu, druhá na poloostrov Yucatán. Vše nasvědčuje tomu, že právě tato vesmírná kolize zapříčinila vymizení obřích ještěrů z planety Země.
Jak by dopadlo lidstvo? V moderní době mohou astronomové ničivou sílu komety pozorovat roku 1994. Tehdy se nebeská vlasatice střetne s Jupiterem.
„Předpokládáme, že stopy po nárazu s obří planetou, která se skládá převážně z vodíků a helia, zmizí během několika hodin,“ tvrdí onoho roku vědci. Jenže se mýlí! Na povrchu Jupiteru je ještě dlouho možné pozorovat velké černé skvrny.
Jestli kometa vyvedla z rovnováhy takového giganta, jakou paseku by asi napáchala na naší Zemi? Zdá se, že naši předkové přece jenom nebyli tak hloupí, když viděli v kometách znamení zkázy!