Domů     Další mýtus padl! Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl?
Další mýtus padl! Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl?
28.1.2021

Jen málo z pověstí o neohrožených Sparťanech v soutěsce Thermopyly se zakládá na pravdě, tedy kromě faktu, že čelili ohromné přesile. Co se na tomto místě však odehrálo ve skutečnosti? Kdo projevil největší odvahu? Na koho legendy zapomněly?

Na jaře roku 480 př. n. l. zahájil perský král Xerxes I. jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku.

Jejím cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci Perské říše, jako bylo například pobití perských vyslanců či bitva u Marathonu v roce 490 př. n. l. U Hellespontu vykonal Xerxes I. přehlídku spojenou s počítáním oddílů.

Herodotos se zmiňuje, že celá perská armáda včetně posádek lodí, vozatajů a jízdy čítala 5283 200 mužů, z čehož bylo 2 641 610 vojáků. Tento počet je zcela jistě přehnaný, takže ke slovu přicházejí domněnky a odhady. Ty se pohybují zpravidla mezi 100 000 až 200 000 vojáky perského velkokrále.

Perská armáda měla obrovskou přesilu.
Perská armáda měla obrovskou přesilu.

Jak bránit řecké vnitrozemí?

Thermopyly představovaly tradiční místo, využívané k blokování armád, které se pokoušely o invazi do řeckého vnitrozemí. Přes okolní horské masivy sice vedly úzké pastevecké stezky, ale ty se nehodily pro přechod velkých skupin a jejich zásobování.

Na jediné použitelné cestě, která se vinula okolo pobřeží, proto existovala stará zeď, postavená kmenem Fóků, aby omezovala průchod soutěskou. Právě tu se spojenecké řecké vojsko rozhodlo opravit a obsadit.

Hrdí potomci boha Herakla

Jen těžko si lze představit vhodnější místo k obraně. Thermopylský průsmyk byl tak úzký, že na obou koncích, jimž se říkalo Východní a Západní brána, byla cesta široká jen na průjezd jednoho vozu.

Samo místo navíc působilo podmanivě – název Thermopyly je odvozený z pojmenování horkých pramenů, z nichž stále stoupá pára, a doslova znamená „Horké brány“.

Snad bylo vybráno i proto, že je úzce spojeno s životem a smrtí legendárního Herakla, za jehož přímé potomky se spartští králové považovali.

Thermopyly získaly svůj název od horkých pramenů.
Thermopyly získaly svůj název od horkých pramenů.

Sparťané na to nebyli sami

K průsmyku dorazilo 300 spartských válečníků v čele s legendárním králem Leonidem.

S nimi přišlo 900 heilótů („svobodnější“ druh otroků), kteří byli jako Leonidova osobní garda ihned po ruce, zatímco svolávání spartské armády z vesnic okolo města vždy zabralo celé týdny. Sparťané tedy na obranu soutěsky nebyli sami, jak se dodnes traduje. V průsmyku už navíc čekalo dalších 6000 bojovníků z ostatních řeckých států.

Kdo chtěl bojovat?

Leonidas se utábořil i se svými třemi sty těžkooděnci a pomocným oddílem heilótů na návrší v nejužším bodě soutěsky s názvem Kolónos. Vojáci začali s přípravami, především se zužováním asi 100 metrů širokého průchodu.

Jenže Peršané se objevili dříve, než se podařilo opevnění dostatečně vylepšit. Řecké velení proto zvažovalo ústup. Nebyli to však Sparťané, kdo chtěl do boje – obranu hlasitě prosazovali právě Fókové, stavitelé staré thermopylské zdi. Spartští muži se nakonec přidali.

Spartští bojovníci se přidali k Fókům.
Spartští bojovníci se přidali k Fókům.

Řecká města se vzdávají

Xerxova armáda přitáhla k Thermopylskému průsmyku bez boje. Jedno řecké město po druhém otevíralo brány, vzdávalo velkokráli hold a hostilo jeho dvořany.

Xerxes nejdříve tři dny vyčkával v blízké Trachíně, zatímco jeho mágové zaháněli zaklínadly bouři, která se strhla. Doufali, že se Řekové znesváří a rozprchnou. Když se tak nestalo, dal Xerxes čtvrtý den vybranému oddílu íránských Médů rozkaz k pochodu.

Přesila nebyla nic platná

Po příchodu na místo střetnutí Médům pochopitelně neuniklo, že průsmyk představuje vynikající obranný val, přesto se pokusili o útok. Čekala je hradba bronzových štítů, přileb a kopí.

Jakkoli ohromnou početní převahu měli, v úzkém průsmyku jim nebyla nic platná. Perské síly byly pouze lehce oděné, s krátkými kopími a proutěnými štíty, uvyklé na rychlé manévrování. Tady se musely přetlačovat s urputnou, těžce obrněnou formací zvanou falanga.

V úzkém průsmyku byla přesila k ničemu.
V úzkém průsmyku byla přesila k ničemu.

Vražedná hradba kopí

Falanga je sevřená obdélníková formace pěchoty, obvykle hoplítů, kopiníků nebo halapartníků, která po značnou část starověku a středověku dominovala evropským bojištím.

V čelním střetnutí byla tato formace nepřekonatelná, šest metrů dlouhá kopí prakticky znemožňovala nepříteli dostat se hoplítům na tělo.

Na začátku bitvy se k sobě celá falanga v několika řadách vždy pevně semkla tak, aby se jednotliví členové útvaru navzájem kryli štíty.

Řecká falanga vládla bez podstatnějších změn bojištím starověku až do chvíle, kdy ji vytlačila modernější a k manévrování lépe uzpůsobená římská legie.

Krvavá perská lázeň

V otevřeném poli mohla být falanga zranitelná obchvaty jízdy nebo lehkou pěchotou s vrhacími oštěpy. V čelním kontaktu ovšem zůstávala pro perské síly neproniknutelná.

Všechny jejich pokusy končily krvavou lázní, zatímco řecké síly po každém útoku rotovaly a nápor nepřítele vykrývaly rovným dílem.

Leonidas odrazil nejen nápor médské pěchoty, ale druhý den bitvy pozdě odpoledne i útok perských Nesmrtelných, elitní jednotky achaimenovských králů.

Sparťani odolávali všem perským útokům.
Sparťani odolávali všem perským útokům.

Neporazitelná jednotka?

Nesmrtelní byli elitní skvěle vycvičenou jednotkou a jádrem vojska perských králů z dynastie Achaimenovců od 6. do 4. století př. n. l.

Jednotku tvořilo 10 000 urozených bojovníků, kteří byli v případě ztrát ihned doplňováni o nováčky, takže jejich počet zůstával stejný. Mezi Nesmrtelné mohly vstoupit pouze bojovníci médského nebo perského původu.

Xerxes nařizuje ústup

Při útoku Nesmrtelných se poprvé a nejspíš i naposledy v řeckých dějinách uplatnila taktika fingovaného ústupu: po rychlém výpadu Leonidovo vojsko ustoupilo, a když se Nesmrtelní při pronásledování rozptýlili, Sparťané se rychle semkli v nepropustnou falangu.

Její útok byl tak drtivý, že Xerxes nařídil ústup, aby nepřišel o své nejlepší muže. I třetího dne skončila bitva vítězstvím Řeků.

Přes falangu nebylo možné se dostat.
Přes falangu nebylo možné se dostat.

Smrtící kleště se uzavírají

Bitvu tak nakonec rozhodla zrada jistého Efialta z Málidy, který Peršanům prozradil existenci tajné stezky přes pohoří Kallidromos nad Thermopylami. Po ní přešli Nesmrtelní v čele se svým velitelem Hydarnem.

Zahnali na útěk oddíl Fóků, určený k její obraně, a mířili k opačnému konci průsmyku. Smrtící kleště se měly brzy uzavřít. Řekové věděli, že je čeká smrt.

Kdo zemře v soutěsce?

Brzy se ocitnou v sevření mezi hlavní perskou silou a těmi, kteří je obešli přes hory a vpadli jim do zad. V bezvýchodné situaci zachránil Leonidas větší část řecké armády tím, že ji odeslal pryč.

Sám učinil slib, že Thermopyly neopustí a bude krýt ústup vojáků. Slib i se svými muži dodržel. Sparťané ovšem v hrdinském boji nezůstali sami – připojilo se k nim i 700 Thespijců a 400 Thébanů.

Peršani soutěsku obešli a sparťani se dostali do problémů.
Peršani soutěsku obešli a sparťani se dostali do problémů.

Poslední marný odpor

V konečném boji proti perským uchvatitelům ukázali Sparťané a ostatní řečtí bojovníci největší možnou sílu, dovedenou až k zuřivosti. Většina obránců už v tu chvíli měla zlomené kopí a zabíjela Peršany mečem.

Pak ustoupili do úžin průsmyku, obešli hradbu a obsadili pahorek. Na tomto místě se bránili noži, pokud je ještě měli. Nakonec jen holýma rukama a zuby.

O kom se mluví v písních

V soutěsce padli všichni Leonidovi bojovníci i on sám. Prodali své životy za cenu zhruba 20 000 Peršanů, včetně dvou Xerxových bratrů.

Zatímco ovšem pro Spartu znamenala ztráta 300 válečníků úbytek 4 % její vojenské síly, Thespijci přišli o celou generaci mladých mužů.

Hrdinná porážka se stala předmětem velkolepých vyprávění – jenže spartští pěvci nějak opomínali zmiňovat své bratry z jiných řeckých měst.

Všichni včetně Leonida v soutěsce zemřeli.
Všichni včetně Leonida v soutěsce zemřeli.

Zapomenutí hrdinovéVzpomínkám na bitvu zasvětili Sparťané řadu veřejných oslav a přicházeli s nimi vždy, když někdo pochyboval o jejich obětavosti a statečnosti.

Postupem času se na jiné řecké obránce téměř zapomnělo a spartská verze události přešla i do psané historie, jak ji podal Herodotos o dvě generace později.

Mýtus o buldočí zarputilosti hrál Spartě do karet, protože řada protivníků se raději sklonila před jejich výhrůžkami, než by se stavěli na odpor.

Nejkrásnější ženy a neporazitelní bojovníci

Pověst neporazitelných vojáků měla jistý základ: Sparťané vyhrávali války díky dobré morálce, organizaci a dostatku času na trénink – pracovali za ně totiž výhradně otroci.

Mohli tak cvičit manévrování v jinak neohrabané falanze a po 150 let neprohráli jedinou velkou bitvu. Nebyli však žádnými nadlidskými válečníky:

Za nejlepší individuální bojovníky považovali Řekové muže z Argosu, zatímco Sparta prý oplývala výjimečně krásnými ženami.

Ve Spartě žili výjimečně krásné ženy.
Ve Spartě žili výjimečně krásné ženy.

Mýtus přežil dodnes

Sparťané se nikdy nechlubili řadou menších potyček, v nichž drtivě prohráli, ani okamžiky, kdy se jednoduše vzdali – jako během invaze na ostrově Sfakteria v roce 425 př. n. l., kde 400 jejich mužů tváří v tvář porážce raději složilo zbraně.

Spartští pěvci ovšem odvedli skvělou práci a mýtus o neporazitelnosti přežil dodnes.

Nejcennější porážka

Bitva u Thermopyl sice skončila porážkou vojsk vedených Leonidem, ale ve svém důsledku představovala obrovskou vzpruhu pro morálku Řeků a dopomohla k jejich konečnému vítězství nad Peršany v námořní bitvě u Salamíny (480 př.

n. l.) a o rok později v bitvě u Platají (479 př. n. l). Zdržení perského vojska během bitvy u Thermopyl navíc poskytlo čas na evakuaci obyvatel Athén.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Historie
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Historie
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz