Skip to content
reklama

Dálnice stará 2000 let: Jak Římané strašili porobený lid?

Důkazy o kvalitě silnic ve starověkém Římě se nacházejí v různých koutech Evropy, kam nohy římských legionářů zamířily. Cesty ale nesloužily pouze k technickým účelům.

Dělníci v lesích u Londýna například v roce 2011 nalezli pozůstatky 26 metrů široké silnice vytvořené z vrstev štěrku. Zhruba před 2000 lety spojovala Londinium (dnešní Londýn) s Iscou (nynější Exeter).

Mapa římských cest v Británii. FOTO: Fosse_Way.JPG: The original uploader was Neddyseagoon at English Wikipedia. derivative work: Mertbiol/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pochodující masy

Postavili ji římští dobyvatelé v 1. století n. l. a sloužila k převážení nákladů i zastrašování obyvatel. Pohled na masy legionářů, pochodujících po cestě, měl každého odradit od protestů proti římské nadvládě.

Prostředkem „dálnice“ se táhla vyvýšenina o výšce 4,5 metru, po níž vojáci právě pochodovali. V obyvatelích dobytých území měli vzbuzovat strach.

blank
Ukázka římské silnice, zde směrem na Bainbridge v Yorkshiru. FOTO: SarahReesJones/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

O zbytcích se vědělo

Po okrajích se pak převáželo zboží a dobytek. Peter Addison z Úřadu pro anglické památky vysvětlil: „O silnici se vědělo, ale když ji chtěla lesní správa najít, tvrdě narazila. Porost zde byl tak hustý, že se v něm skoro nedalo pohybovat.

Pak ale zavolali mě a podařilo se mi ji objevit. Je částí silnice vedoucí od Bradbury Rings do pevnosti v Dorchesteru a součástí sítě komunikací z dnešního Salisbury do Exeteru.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Davidbena/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články