Domů     Co vyprávějí slavná loga?
Co vyprávějí slavná loga?
11.2.2021

Žádná značka by nic neznamenala, kdyby neměla povedené logo! Ale proč jsou vlastně tyto symboly tak působivé? Ukrývají v sobě dávku důvtipu a kreativity. A mnohdy také zajímavý příběh.

Když z nápisu Google ve vyhledávači zmizí barvy a zůstane jen šedý, zatrne nám! Nejspíš došlo ve světě k nějaké tragédii… Známá loga s námi někdy svými proměnami promlouvají, jindy se však mění na základě aktuálních trendů. Anebo mají taktiku jinou, a naopak zůstávající už desítky let stejná.

Dvě zlaté brány

Značka: McDONALD´S

„M“ jako McDonalds? Kdepak, „M“ jako Meston! Tedy Stanley Meston (1910-1992), americký architekt, který navrhne v roce 1952 pro bratry Richarda (1909-1998) a Maurice (1902-1971) McDonaldovi u města Fontana v Kalifornii novou restauraci.

Dva elegantní zlaté oblouky nejdřív vůbec netvoří M, ale stojí každý zvlášť a společně podpírají střechu u provozovny, aby na zákazníky stojící frontu nepršelo.

Vynálezci systému rychlého občerstvení sice prodávají hamburgery a další pochutiny již od počátku 40. let, ale pořád jim chyběl nějaký ten nevšední prvek, který by si všichni zapamatovali. A nyní ho díky Mestonovi konečně mají!

Oblouky slaví velký úspěch, a protože zdálky z určitého úhlu skutečně tvoří ono symbolické M, stačí je jen na obrázku spojit k sobě – slavné logo je světě v roce 1961.

Nejstarší fungující restauraci McDonald´s najdete v kalifornském Downey. Byla druhá se zlatými oblouky.
Nejstarší fungující restauraci McDonald´s najdete v kalifornském Downey. Byla druhá se zlatými oblouky.

Lízej lízátko!

Značka: CHUPA CHUPS

Bude se to jmenovat GOL,“ napadne katalánského milovníka fotbalu Erica Bernata (1923-2003), protože kulaté lízátko chycené v ústech vypadá podobně jako míč v soupeřově brance.

Prodeje se však nedaří, proto si výrobce cukrátek najme PR agenturu, která mu navrhne název Chups (chupar znamená španělsky„cucat“ či „lízat“). To už se lidem líbí víc!

A ještě víc se líbí reklamní slogan Chupa Chups!, tedy doslova Lízej lízátko, který se nakonec v roce 1958 stane novým názvem.

O 11 let později ale stále něco schází… „Nemám logo,“ zmíní se Bernat jednoho dne na obědě se svým známým, kterým není nikdo jiný než Salvator Dalí (1904-1989), a pak už je už je to záležitost necelé hodinky!

Mistr vezme kus papíru a nakreslí ikonickou květinu s nápisem uprostřed. Jakou bude mít barvu? Přeci žlutou a červenou, jako španělská a zároveň i katalánská vlajka. Nebude ale logo na obalu trochu zdeformované?

Dalího ta nepěkná představa natolik vyděsí, že trvá na tom, aby kytička byla umístěna na vrcholu lízátka. Nikoliv na boku, jak se původně plánovalo.

Dalího květina na lízátku je až na pár detailů již desítky let stejná.
Dalího květina na lízátku je až na pár detailů již desítky let stejná.

Zahalte tu sirénu!

Značka: STARBUCKS

Lovec velryb v románu Bílá velryba ( Moby-Dick, 1851) amerického spisovatele Hermana Melvilla (1819-1891) se jmenuje Starbuck. Podle něj má jméno světový řetězec prodávající kávu.

Literární inspirace je tu jistě proto, že trojici zakladatelů společnosti tvoří dva učitelé a jeden spisovatel. A mořská tematika? Ta pramení z toho, že Starbucks vzniká v roce 1971 v přístavním městě Seattlu.

Z návrhů na logo suverénně vyhrává mořská panna se dvěma ocasy, kterou nalezne jeden z reklamních kreativců na dřevorytu z 16. století. Prostovlasá siréna má obnažená ňadra, symbolizuje svůdnost moře a doslova láká zákazníky, aby vstoupili do obchodu.

V 80. letech se změní zaměření společnosti, kromě zrnkové kávy nabízí už i hotové kávové nápoje, a logo se vyvíjí také. Z hnědé složité kresby se stává stále jednoduší náčrtek a barevně vítězí především zelená.

Ten nejdůležitější rozdíl je však jiný – mořská panna už má ňadra decentně zakrytá vlasy! Původní nahatou verzi totiž puritánští zákazníci nepřijmou.

Na prvních obchodech s kávou Starbucks láká mořská panna na svá odhalená ňadra.
Na prvních obchodech s kávou Starbucks láká mořská panna na svá odhalená ňadra.

Na křídle vítězství

Značka: NIKE

Ředitel mladé firmy vyrábějící běžecké boty nad vybraným logem jen krčí rameny. Spokojený moc není. „Ale třeba si zvyknu,“ pronese nakonec Phil Knight (*1938) a návrhy kolegů na další úpravy už odmítá. Potřebují to schválit rychle, kvůli spuštění nové kolekce.

Autorka náčrtku, studentka grafického designu Carolyn Davidsonová (1943) tehdy dostane za svou práci 35 dolarů (tedy asi 750 Kč), protože jí to údajně nezabralo více než 17,5 hodiny.

A co vůbec symbol znamená? Jednoduchá „fajfka“ má zachycovat křivku dynamického pohybu při sportu. Ale zároveň je i roztaženým křídlem řecké bohyně vítězství Niké, která dá v roce 1971 celé značce jméno.

Správně se logo nazývá Swoosch a v prvních verzích má přes sebe ještě nápis Nike. Čím je však značka slavnější, tím méně jsou slova zapotřebí, a nakonec zůstane znak zcela sám. A co jeho nedoceněná autorka?

Když Knight konečně uzná její zásluhy, věnuje jí diamantový prstem s logem Nike a část akcií společnosti.

Za vytvoření loga pro Nike dostane designérka Carolyn Davidsonová v přepočtu 750 Kč.
Za vytvoření loga pro Nike dostane designérka Carolyn Davidsonová v přepočtu 750 Kč.

Smysl nehledejte !

Značka: APPLE

Isaac Newton (1643-1727) sedí pod stromem a dívá se na jablko, které se každou chvíli chystá spadnout… První logo společnosti trochu moc složité, proto ho již po dvou měsících nahrazuje všem známé nakousnuté jablko vyplněné barevnými pruhy.

Jde i opět o odkaz na slavného fyzika?

Často se spíš traduje historka, že nakousnuté ovoce odkazuje na „otce počítačových věd“, legendárního matematika Alana Turinga (1912-1954).

Ten se prý otráví jablkem napuštěným kyanidem, protože již není schopen zvládat vyloučení se společnosti kvůli své homosexuální orientaci (proto je logo duhové).

Možná v tom však hledáme složitou symboliku zbytečně. „Slovo Apple prostě hezky zní,“ vysvětluje poté mnohokrát zakladatel firmy Steve Jobs (1955-2011), i když výběr nejspíš trochu souvisí i s jeho proslulou frutariánskou dietou.

I sám tvůrce loga Rob Janoff, mnohokrát přísahá, že s Turingem ani Newtonem slavné jablko nemá nic společného: „Je to prostě jenom jablko!“ A proč nakousnuté? Prý aby si ho lidé nepletli s třešní.

První jablečné logo září všemi barvami. S homosexuály prý však nic společného nemá.
První jablečné logo září všemi barvami. S homosexuály prý však nic společného nemá.
Foto: oborniki.com.pl, Pinterest, Wikipedia, medium.com
Související články
Zajímavosti
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým. A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru! […]
Zajímavosti
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l