Domů     Co se děje s naším tělem, když stárneme?
Co se děje s naším tělem, když stárneme?

Už od narození začíná každý živý organismus podléhat neodvratnému procesu stárnutí. Některé části těla odumírají ihned, jiné se neustále obnovují. Proč nezůstáváme stejní a stárneme? Co vše se v našem těle mění?

Zajímavosti a čísla:

K vytvoření jedné vrásky na čele je třeba se 200 000x zamračit.

Průměrné ženě se za život vytvoří ve vaječnících asi 2 000 000 vajíček.

Prokazatelná ztráta sluchu postihuje 1/3 lidí ve věku od 65 do 70 let a 1/2 osob, starších 75 let.

Objem svalové hmoty se začne zmenšovat už kolem 30. roku.

Kosti dosahují maximální pevnosti ve věku mezi 25–35 lety.

Významnou ztrátou paměti trpí 1/3 lidí, starších 70 let.

Pro mnohé představuje stárnutí proces, kdy člověku ubývá sil a zhoršuje se kvalita jeho fyzických i mentálních schopností. Nemusí to být ale pravidlem, pokud se o své tělo náležitě staráme. Proto se u každého příznaky projevují jinak.

V životě nastávají dvě zásadní etapy, kdy se stárnutí urychlí. První přichází na konci puberty, ve které se zastavuje růst a regenerační účinky dělení buněk.

Ta druhá nastává po čtyřicítce, kdy se zpomalí funkce mitochondrií (část buňky, jakási „buněčná elektrárna“). Buňky proto mají méně energie a některé funkce organismu přestávají fungovat.

Neustálá obnova těla

Na druhou stranu ale naše tělo prochází neustálou obnovou. Nahrazuje se kůže, stejně tak i střevní sliznice, která se zcela vymění zhruba jednou za 3 dny. Stejné je to i s krví, která se 3x za rok kompletně obmění.

To vše se děje kvůli kopírování buněk, nové buňky tedy nahrazují ty staré. Tento proces je tak rychlý, že jen malá část našeho těla je starší než 10 let. Proč tedy tělo postupně umírá?

Za stárnutí může kyslík, který se v našem těle mění na volné radikály.
Za stárnutí může kyslík, který se v našem těle mění na volné radikály.

Zabijáci: Volné radikály!

I když dochází k obnově buněk, jejich kopírování provázejí chyby. Podle další teorie ovšem může za stárnutí kyslík. Jeho vdechnutá část se v lidském těle mění na volné radikály, které doslova vytrhávají části jiných molekul. Ničí tak buňky, a tím i tkáně.

Množství volných radikálů se zvyšuje i častým opalováním nebo kouřením. Na jejich tvorbu má vliv i znečištěné ovzduší nebo nezdravé jídlo.

Jak zpomalit proces stárnutí:

Zdravé stravování – Ke zpomalení stárnutí naší pleti a buněk včetně těch mozkových dopomáhá kvalitní strava v podobě zeleniny, ovoce nebo bílkovin s nízkým obsahem tuků.

Zdraví prospěšné jsou ryby, kvalitní rostlinné oleje, ořechy nebo semínka. Platí totiž pravidlo, že čím budeme zdravější, tím budeme vypadat lépe, a naše tělo i mozek budou v lepší kondici, což se projeví i vyšším věkem dožití.

Ke zpomalení stárnutí pomáhá i zdravá strava.
Ke zpomalení stárnutí pomáhá i zdravá strava.

Dostatek tekutin – Naše tělo tvoří převážně voda, kterou ale denně ztrácíme, a to buď dýcháním, potem, nebo močí. Toto množství je však třeba doplnit, jinak se tělo dehydratuje, a urychlí se tak stárnutí.

Dostatek vody zlepšuje pružnost pokožky a stará se o vyloučení všech škodlivých odpadních látek. Tím oddaluje mnohé nemoci.

Spánek a odpočinek – Mnozí považují spánek za ztrátu času, bohužel si tím ale zrychlují proces stárnutí. Spánek totiž regeneruje nejen mozek, ale i tělo.

Během něj totiž lidské tělo produkuje antioxidant melatonin, který oddaluje stárnutí a posiluje náš imunitní systém. Dostatek spánku a odpočinku navíc dělá lidi odolnějšími vůči stresu a má vliv i na naši tělesnou hmotnost.

Spánek regeneruje mozek i tělo.
Spánek regeneruje mozek i tělo.

Absence kouření a léků

Každý ví, že kouření škodí nejen našim plicím a srdci, ale i vzhledu. Známky předčasného stárnutí pleti se projevuje zvýšenou tvorbou vrásek, povadlou pokožkou a nezdravým šedým nádechem pleti.

Tkáně kuřáka jsou ochuzeny nejen o kyslík, ale také o vitamin C, který je zodpovědný za zdravý vzhled naší kůže. Chemické látky v cigaretovém kouři navíc odbourávají kolagenová vlákna, která udržují pokožku elastickou a pružnou.

Pravidelný pohyb

Je prokázáno, že aktivní způsob života s pravidelným pohybem zvyšuje naši fyzickou i psychickou kondici a dodává dobrou náladu. Chrání také před onemocněním srdce a cév, obezitou, cukrovkou, a dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny.

Pohybově aktivní lidé si tak ve vyšším věku zachovávají dobrou pohyblivost i rovnováhu a mnohem lépe se vyrovnávají se stresem. Pohyb také zvyšuje průtok krve a zlepšuje zásobení tkání kyslíkem, a to včetně mozku.

Pohyb nás chrání před mnohým onemocněním.
Pohyb nás chrání před mnohým onemocněním.

Aktivita mozku

Neméně podstatné je neustálé procvičování mozku. Ať už jde o tvůrčí činnost, četbu nebo další aktivity, které přinášejí radost, udrží člověka v dobré náladě, a také cvičí mozek.

Co se v našem těle mění:

Zrak a sluch

Zrak patří mezi nejdůležitější smysly. Během stárnutí ale bohužel dochází k tomu, že má mozek s viděním mnohem více práce. Oko se navíc neustále mění. V dětském věku je čočka průzračná, ale v průběhu času se zabarvuje a ve stáří může být až hnědá.

Mozek tento proces zabarvení sice koriguje, ale my si ho neuvědomujeme. Zakaluje se také barevná duhovka. Pokud se ale zakalí úplně, mozek už není schopen tuto změnu nahradit a dochází tím téměř k úplnému oslepnutí. S věkem se také snižuje schopnost periferního vidění.

Zhoršení sluchu

Podobný proces probíhá i s naším sluchem. V mládí funguje tak dokonale, že můžeme slyšet spadnout i špendlík. To nám umožňuje hlavně kostěný, spirálově zatočený kanálek, který se nazývá hlemýžď.

Ihned po porodu ale začínají buňky v řasinkách hlemýždě odumírat, zvláště ty, které zachycují vyšší frekvence. Tím dochází ke slábnutí sluchu.

Zmatenost neznamená ztrátu inteligence

Vlivem oslabeného sluchu a zraku se mozek snaží tyto ztráty nějak vyrovnávat. To může u starších lidí způsobit určitou zmatenost. I když dochází ke ztrátám nervových buněk, nejedná se o žádný úbytek inteligence. Vyčerpaný mozek tímto způsobem jen omezuje informace zvnějšku.

Kůže, nehty, vlasy

Na kůži se stárnutí projevuje zřejmě nejviditelněji. Kůže mladého člověka je silná v průměru 0,5 mm, starší lidé ji mají asi o čtvrtinu tenčí. Příčina tkví především ve ztrátě kolagenu a elastinu. Úbytek těchto látek urychluje také sluneční záření a kouření.

Kůže ztrácí pružnost, neustálé svalové stahy vedou ke vzniku vrásek. Mohou se také objevovat stařecké skvrny. Nehty rostou pomaleji a získávají žlutavé zabarvení.

Za výpadek vlasů může testosteron

Padání vlasů se vyskytuje spíše u mužů než u žen. Může za to pohlavní hormon testosteron. Ženám většinou do menopauzy vlasy nepadají, i když samy v malém množství testosteron produkují.

Po přechodu se ale účinnost ženských hormonů snižuje a vliv testosteronu se začne prosazovat. Ze stejného důvodu se u některých žen objevuje i růst vousů.

Běloši šedivějí dříve

Testosteron podporuje růst chlupů i na nevítaných místech, jako jsou uši a nos. Proč má ale tento hormon tak zvláštní účinek, zůstává zatím záhadou. Mění se také barva vlasů. Běloši jsou na tom v porovnání s černochy a Asiaty v tomto ohledu hůře.

Příčinu lze hledat v genetickém kódu, který tento proces předurčuje. Za ztrátu barvy vlasů může nižší tvorba melaninu. Jeho produkce po třicítce klesá, dokud vlasy nezešedivějí.

Klouby, svaly, kosti

S přibývajícím věkem dochází také ke změnám v pohybové soustavě. Svalová vlákna se zmenšují a jsou nahrazována tuhou vazivovou tkání. Kolem 70. roku mají lidé dokonce o 20 % svalů méně než ve 30 letech.

Křehké kosti a bolavé klouby

S věkem se zpomaluje objem kostní hmoty a její hustota klesá. Kosti jsou pak mnohem náchylnější ke zlomeninám. Nejrychleji k tomuto procesu dochází u žen v průběhu menopauzy. Postižena je také páteř, která ztrácí pevnost a začíná se křivit.

Z toho důvodu se snižuje i tělesná výška. S přibývajícími roky tuhnou také klouby, jelikož klesá produkce tekutiny, zajišťující jejich promazávání. Tím dochází k poškození chrupavek.

Obezita

Za obezitou v pozdějším věku stojí u mužů opět ztráta testosteronu. Tuk se u nich ale na rozdíl od žen ukládá do oblasti okolo pasu. V břišní krajině se snadno uvolňuje do krevního oběhu, zvyšuje se tak riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění.

Jeho množství lze ovlivnit pravidelným pohybem a vyváženou stravou. Tuk se ve stáří ukládá i na neobvyklá místa, jako je hruď, krk nebo podbřišek. Více se také tukem obalují vnitřní orgány.

Sexualita

Ke změnám dochází i v sexuální oblasti. Menopauza u žen způsobuje postupné změny. Ve věku kolem 50 let totiž dochází k útlumu funkce vaječníků a zastavuje se menstruační cyklus, což vede ke ztrátě plodnosti.

Muži jsou na tom v tomto ohledu lépe, spermie se vytvářejí celý život, a je tedy teoreticky možné, aby zplodili potomka i ve svých 100 letech. Snižuje se také produkce hormonů, které mohou zapříčinit pokles libida u obou pohlaví.

Mozek a srdce

Mozek dosahuje své největší velikost kolem 20 let, poté se zmenšuje. S přibývajícím věkem se dostavují výpadky paměti. Celá řada výzkumů ale prokázala, že cvičení mozku a pravidelný pohyb udrží v kondici nejen tělo, ale i mysl a paměť.

Časem se opotřebovává i naše srdce, které hůře pumpuje krev do těla, a žíly jsou méně elastické. To může způsobovat jejich ztuhnutí, což vede k vysokému krevnímu tlaku.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Lifestyle
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující, […]
Lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Lifestyle
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
reklama
zajímavosti
Superhrdinové filmovým fenoménem
Filmoví kritici prskají, nemohou však popřít, že největším fenoménem současnosti jsou filmy o superhrdinech. Iron-Man, Spider-Man, Kapitán Amerika a Hulk jsou dnes slavnější než Beatles. Vyprodávají kina, vydělávají miliardy, jejich cesta na vrchol je však dlouhá a ne vždy jednoduchá. Pojďte si ji s Epochou prolétnout a ještě si zasoutěžit o vskutku superhrdinské ceny. Superman […]
Islandští Vikingové rozhodovali v parlamentu už v 10. století
Island má svoje kouzlo. Trochu tajuplná země. Skandinávská země prodchnutá mytologií. Činné sopky, které v návštěvnících dodnes budí pokoru a mají nesporný vliv na počasí. Kdy došlo k osídlení ostrova? Pravděpodobně kolem roku 1159 př. n. l. vybouchla na Islandu sopka Hekla, která je stará asi 6600 let. Už tehdy způsobila změny klimatu. V Irsku a Skotsku zmizely […]
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn