Skip to content

Chvíle před smrtí Vincenta van Gogha: Kde vznikl poslední obraz?

Nizozemský odborník na umění Wouter van der Veen si prohlíží starou pohlednici. Pochází z let 1900 až 1910, je na ní svah u cesty a především stromy s výraznými odhalenými kořeny…

A vědeckému řediteli Institutu Vincenta van Gogha to najednou začne něco připomínat! Podobné výjevy jsou přece i na obrazu nazvaném Kořeny stromu, který mistr van Gogh (1853-1890) namaloval krátce před svou smrtí!

Kvůli vyhlášené karanténě se Wouter na místo zachycené na fotografii nedočkavě vydává až za několik měsíců, v květnu 2020. Jde o pahorek ve městě Auvers-sur-Oise nedaleko Paříže a vše najednou dává naprosto jasný smysl – asi 150 metrů odtud se totiž nachází hostinec Ravoux, kde slavný malíř strávil poslední dva měsíce svého života.

Obraz Kořeny stromů vznikl jen kousek od místa, kde van Gogh ve svých posledních dnech bydlel. 130 let to ale nikdo netušil.

Stejné jako kdysi

Největší a nejvýraznější kořen zachycený na obrazu je v krajině dokonce patrný dodnes! Senzační zjištění oznamují odborníci na konci července, v příležitosti výročí malířovy smrti, a zároveň upřesňují, že obraz vznikl patrně jen chvíli před tím, než si van Gogh zasadil smrtelnou střelnou ránu.

Sebevražda, nebo ne?

Van Goghova smrt je dodnes opředena záhadou. Údajně se v podvečer 27. července 1890 vydává malovat a v poli proti sobě najednou obrátí zbraň. Když se zraněný vrátí do hostince, kde je ubytován, majitel přivolá lékaře.

Asi za 30 hodin ale umělec umírá.

Jiní však tvrdí, že tento příběh je pouhý mýtus. Malíř prý sebevraždy zásadně odsuzoval, a navíc prý z tehdejších záznamů lékaře vyplývá, že kulka musela letět z větší vzdálenosti. Podle jedné z teorií ho postřelí dva mladíci, kteří ho navštěvují při práci.

Van Gogh je chce uchránit trestu, a proto poté tvrdí, že si zranění způsobil sám.

Wouter van der Veen pozná i konkrétní stromy, které malíř tehdy na obraze zachytil.

Hromada obrazů, které nikdo nechce !

Lékaři se mu údajně ani nesnaží vyndat kulku z těla, neboť o žádnou slavnou osobnost se nejedná a o jeho obrazy nikdo nestojí. Za svůj život prodá van Gogh jeden jediný, Červené vinice u Arles.

Umělec celkem tvoří pouhých deset let, i tak ale stihne namalovat přes 2000 obrazů a kreseb. Poslední z nich, Kořeny Stromu, je dnes ve vlastnictví van Goghova muzea v Amsterodamu.

Poslední autoportrét vytvoří van Gogh rok před smrtí.
Foto: Wikipedia, news.cgtn.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články