Skip to content
reklama

Česká lokomotiva: Běžec Emil Zátopek nakonec musí kopat studny

Venku je zima, že by psa nevyhnal. Vytáhlému klukovi ze zlínských Baťových továren ale sníh a mráz nevadí. Oblékne si tepláky, natáhne mikinu, zaváže tkaničky u bot a vyráží trénovat. Za pár let jeho jméno bude znát celý svět.

Legendární atlet Emil Zátopek (1922-2000) by 19. září oslavil sté narozeniny. Životního jubilea by se dožila také jeho manželka a olympijská oštěpařka Dana Zátopková (1922-2020), která se narodila ve stejný den i rok!

Olympijskou pochodeň v Helsinkách přináší tamní miláček a výtečný běžec Paavo Nurmí. (MTV3 / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Osudový Londýn

Zázemí nemá kdovíjaké… V chudých poměrech mu dělá společnost dalších sedm sourozenců. Jako šestnáctiletý nastupuje k Baťovi a v nezdravě hubeném klukovi by budoucího rekordmana tipoval jen málokdo. Na začátku se mu vůbec nechce, ale nechá se přemluvit.

Rázem je z toho druhé místo v závodě kolem Zlína! Budoucí hvězda zažívá tvrdý dril, vedle tréninků totiž chodí normálně do práce a šije boty. Ještě před koncem války ale usměvavý Zátopek sbírá první úspěchy, překoná například české rekordy na pěti a desetikilometrové trati.

Z ševce je rázem voják, a tak může naplno rozvíjet svou vášeň. Už v roce 1946 odcestuje na své první mistrovství světa, kde obsadí páté místo. Československu se tehdy nedaří a země zaznamená jen čtyři bronzové medaile.

Hubené roky ale brzy skončí, protože démon Zátopek sílí a vystrkuje drápky. Ještě než všechno změní londýnská olympiáda, všímá si v autobuse oštěpařky Dany. Jejich láska vyvrcholí právě během roku 1948.

Zátopek získá v běhu na pět kilometrů stříbro, v případě desetikilometrového závodu bere zlato, když téměř o minutu poráží Francouze Alaina Mimouna (1921-2013). Medaile jede ukázat Daně, tu následně žádá o ruku.

blank
Jméno Zátopek se díky zlatým medailím stává ve světě dobře známé. (Deutsche Fotothek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Pozor na politiku…

Láme jeden rekord za druhým, svou dominanci potvrdí o čtyři roky později na další olympiádě. Ta se tentokrát koná v Helsinkách a všichni se ptají, zda dokáže věčně druhý Mimoun konečně porazit Zátopka.

Emil odpoví po svém, opanuje své oblíbené závody, zároveň překoná olympijské rekordy. Aby se neřeklo, přidá cenný kov také z maratonu, který běží poprvé v životě. „Prostě jsem se držel nejrychlejšího,“ říká po závodě. Jenže britský běžec Jim Peters (1918-1999) na rozdíl od Čechoslováka závod nedokončí. Jako bonus Zátopek vyhrává v rekordním čase 2 hodiny 23 minut a 3 vteřiny! Po návratu domů vstupuje do KSČ, vedle toho trénuje.

Jenže do cesty se mu postaví zranění třísla, a tak v roce 1958 pověsí tretry na hřebík. Běžeckého fenoménu režim propagandisticky využívá, dokonce se šušká o spolupráci s StB. Na druhou stranu Zátopek odsoudí okupaci ze srpna 1968, čímž si pořádně zatopí.

Končí v armádě a objíždí republiku jako studnař. Po šesti letech názor změní a komunisté ho berou na milost. Pozornost na sebe stáhne například roku 1984, kdy podpoří bojkot olympiády v Los Angeles. I přes politické kaňky ale patří mezi nejvýznamnější osobnosti české i světové atletiky.

blank
Férový sportovec nakonec podpoří bojkot americké olympiády v roce 1984 (U.S. Air Force / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Dutch National Archive / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz

Legendární iluzionista Home:...

Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha