Skip to content
reklama

Byl přečten B chromozom kukuřice

Jaká spojitost existuje mezi kukuřicí a genetickými poruchami u lidí? Odpověď přináší mezinárodní skupina vědců, zahrnující také odborníky z Olomouce, kterým se jako prvním na světě podařilo „rozlousknout“ dědičnou informaci B chromozomu u kukuřice.

Pojetí Mendelovy dědičnosti operuje s takovou dědičností, jež není závislá na genové vazbě. Foto: pixabay

Ambiciózní studie vědců, jejíž výsledky byly zveřejněny v uznávaném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), si pohrává s myšlenkou, že by díky novému objevu bylo možné objasnit mechanismy vzniku některých genetických poruch.

Představa to není tak úplně nerealistická. Věda jde mílovými kroky kupředu a i obyčejná kukuřice může vnést do světa nové poznatky. Na výzkumu spolupracovali američtí badatelé z Missoury a Georgie, čínští odborníci z Čínské akademie věd a čeští výzkumníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR.

blank
U potomka se jeho alelární pár skládá z jedné alely (jedna z více alternativních forem genu) otcovské a druhé mateřské. Foto: pixabay

Mimo Mendelovy zákony dědičnosti

U celé řady organismů, rostlin a živočichů se vyskytují tzv. B chromozomy, jejichž počet v buňkách není stálý, tudíž se bez nich organismy bez problému obejdou. Pro B chromozomy je charakteristické, že nepodléhají Mendelovým zákonům dědičnosti, tedy že se nedělí rovnoměrně do pohlavních buněk.

Ve spermatických buňkách jsou pak přítomny různé počty B chromozomů. „O B chromozomech dosud nemáme příliš mnoho informací. Jsem nesmírně rád, že se nám jako prvním na světě podařilo přečíst dědičnou informaci B chromozomu u kukuřice.

Tento výsledek je o to cennější, že je to vůbec první referenční sekvence B chromozomu v celé rostlinné říši. Vědcům se tak otevírají další možnosti zkoumání těchto zajímavých chromozomů s mimořádnými vlastnostmi,“ sdělil Jan Bartoš, vedoucí výzkumné skupiny olomouckého pracoviště ÚEB.

Specifické rysy

Jelikož B chromozomy nepodléhají zákonům dědičnosti a nejsou přítomny u všech zástupců daného druhu, museli si odborníci při svém výzkumu vypomoct speciální linií kukuřice. Přestože si olomoucká laboratoř z celosvětového hlediska v oblasti třídění chromozomů stojí velmi vysoko, i tak byla pro vědce práce kvůli miniaturní velikosti B chromozomu poměrně obtížná.

blank
To, jakým způsobem se jednotlivé alely na potomka přenášejí, závisí na různých kombinacích. Foto: pixabay

„Nejprve jsme přečetli celý genom kukuřice a až pak jsme z něj vybrali sekvenci B chromozomu. Díky tomu se nám podařilo najít oblasti genů, které mohou ovlivňovat jeho chování,“ vysvětlil Nicolas Blavet, jenž se na výzkumu podílel.

Výzkum není ani zdaleka u konce, stále zbývá mnoho k prozkoumání „Budeme se snažit přijít na to, co ovlivňuje specifické vlastnosti B chromozomu a které geny s nimi souvisí. Už teď víme, že jeden z nich bude způsobovat právě takzvanou nondisjunkci, tedy nerovnoměrné rozdělení B chromozomů do pohlavních buněk,“ prohlásil Bartoš.

Jak to mají rostliny?

Jan Bartoš je přesvědčen, že závěry studie, k nimž došly, by mohly hrát klíčovou roli v objasnění evoluce dědičné informace u rostlin. Tzv. nondisjunkce (proces chybného rozestupu chromozomů při mitóze nebo meióze) nese zodpovědnost za spoustu genetických poruch rovněž u člověka, např.

Downův syndrom. Pokud by se podařilo vysvětlit principy tohoto mechanismu u rostlin, pak by vědci dokázali popsat, proč k těmto poruchám dochází také u lidí. Jeden klíč by tak mohl otevřít vícero dveří.

blank
A byl to právě Gregor Mendel (1822-1884), kdo tuto problematiku vysvětlil a vytvořil kombinační (Mendelovy) čtveřice. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vánoční svátky s KRO Kitchen
iluxus.cz

Vánoční svátky s KRO Kitchen

Vánoce jsou téměř tady a v KRO Kitchen jsou na...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Adolf Hitler na útěku: Zmizel na konci války do Jižní Ameriky?
enigmaplus.cz

Adolf Hitler na útěku: Zmizel...

Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
VIDEO:  Zachytila bezpečnostní kamera ducha?
enigmaplus.cz

VIDEO: Zachytila...

Na videoportálu Youtube se nedávno...
Pokojovky jako čističky vzduchu? Ne tak docela…
21stoleti.cz

Pokojovky jako čističky...

Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...
Château de Brissac: Prochází se středověkým hradem oběť vraždy?
epochalnisvet.cz

Château de Brissac: Prochází se...

Přízrak ženy v zelených šatech, který...
Vyřeší náhlou krizi stěhováním?
nasehvezdy.cz

Vyřeší náhlou krizi...

Herečka Linda Rybová...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Konečně se na mě usmálo štěstí
skutecnepribehy.cz

Konečně se na mě usmálo štěstí

Když jsem se potkala se...