Skip to content

Byl přečten B chromozom kukuřice

Jaká spojitost existuje mezi kukuřicí a genetickými poruchami u lidí? Odpověď přináší mezinárodní skupina vědců, zahrnující také odborníky z Olomouce, kterým se jako prvním na světě podařilo „rozlousknout“ dědičnou informaci B chromozomu u kukuřice.

Pojetí Mendelovy dědičnosti operuje s takovou dědičností, jež není závislá na genové vazbě. Foto: pixabay

Ambiciózní studie vědců, jejíž výsledky byly zveřejněny v uznávaném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), si pohrává s myšlenkou, že by díky novému objevu bylo možné objasnit mechanismy vzniku některých genetických poruch.

Představa to není tak úplně nerealistická. Věda jde mílovými kroky kupředu a i obyčejná kukuřice může vnést do světa nové poznatky. Na výzkumu spolupracovali američtí badatelé z Missoury a Georgie, čínští odborníci z Čínské akademie věd a čeští výzkumníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR.

U potomka se jeho alelární pár skládá z jedné alely (jedna z více alternativních forem genu) otcovské a druhé mateřské. Foto: pixabay

Mimo Mendelovy zákony dědičnosti

U celé řady organismů, rostlin a živočichů se vyskytují tzv. B chromozomy, jejichž počet v buňkách není stálý, tudíž se bez nich organismy bez problému obejdou. Pro B chromozomy je charakteristické, že nepodléhají Mendelovým zákonům dědičnosti, tedy že se nedělí rovnoměrně do pohlavních buněk.

Ve spermatických buňkách jsou pak přítomny různé počty B chromozomů. „O B chromozomech dosud nemáme příliš mnoho informací. Jsem nesmírně rád, že se nám jako prvním na světě podařilo přečíst dědičnou informaci B chromozomu u kukuřice.

Tento výsledek je o to cennější, že je to vůbec první referenční sekvence B chromozomu v celé rostlinné říši. Vědcům se tak otevírají další možnosti zkoumání těchto zajímavých chromozomů s mimořádnými vlastnostmi,“ sdělil Jan Bartoš, vedoucí výzkumné skupiny olomouckého pracoviště ÚEB.

Specifické rysy

Jelikož B chromozomy nepodléhají zákonům dědičnosti a nejsou přítomny u všech zástupců daného druhu, museli si odborníci při svém výzkumu vypomoct speciální linií kukuřice. Přestože si olomoucká laboratoř z celosvětového hlediska v oblasti třídění chromozomů stojí velmi vysoko, i tak byla pro vědce práce kvůli miniaturní velikosti B chromozomu poměrně obtížná.

To, jakým způsobem se jednotlivé alely na potomka přenášejí, závisí na různých kombinacích. Foto: pixabay

„Nejprve jsme přečetli celý genom kukuřice a až pak jsme z něj vybrali sekvenci B chromozomu. Díky tomu se nám podařilo najít oblasti genů, které mohou ovlivňovat jeho chování,“ vysvětlil Nicolas Blavet, jenž se na výzkumu podílel.

Výzkum není ani zdaleka u konce, stále zbývá mnoho k prozkoumání „Budeme se snažit přijít na to, co ovlivňuje specifické vlastnosti B chromozomu a které geny s nimi souvisí. Už teď víme, že jeden z nich bude způsobovat právě takzvanou nondisjunkci, tedy nerovnoměrné rozdělení B chromozomů do pohlavních buněk,“ prohlásil Bartoš.

Jak to mají rostliny?

Jan Bartoš je přesvědčen, že závěry studie, k nimž došly, by mohly hrát klíčovou roli v objasnění evoluce dědičné informace u rostlin. Tzv. nondisjunkce (proces chybného rozestupu chromozomů při mitóze nebo meióze) nese zodpovědnost za spoustu genetických poruch rovněž u člověka, např.

Downův syndrom. Pokud by se podařilo vysvětlit principy tohoto mechanismu u rostlin, pak by vědci dokázali popsat, proč k těmto poruchám dochází také u lidí. Jeden klíč by tak mohl otevřít vícero dveří.

A byl to právě Gregor Mendel (1822-1884), kdo tuto problematiku vysvětlil a vytvořil kombinační (Mendelovy) čtveřice. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Suché ponoření: Francouzi zkoumají vliv vesmíru na ženské tělo
21stoleti.cz

Suché ponoření: Francouzi...

Ruku v ruce s vývojem vesmírných technologií...
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
panidomu.cz

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Trest za nevěru si vybral sám
skutecnepribehy.cz

Trest za nevěru si vybral sám

Když mě manžel opustil...
Záhadná smrt italské šlechtičny: Vzplála na ní brandy, kterou se kropila?
enigmaplus.cz

Záhadná smrt italské...

V první polovině 18. století otřásal...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Kde je ukrytý poklad starověkých Dáků?
enigmaplus.cz

Kde je ukrytý poklad...

Jako Dácie bylo ve starověku označováno...