Domů     Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
1.10.2024

Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí.

Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat.

Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci se pokusí vzepřít osudu a 1. srpna 1944 zahájí povstání, které má podle odhadů trvat maximálně deset dní. Nakonec se protáhne na dva měsíce a Němci ho utopí v krvi.

Varšava – centrum zla

Polská situace není vůbec veselá, protože v roce 1939 se stávají další německou kořistí. Aby toho nebylo málo, z druhé strany je napadne Sovětský svaz.

Zbylé území, jež okupují nacisté, dostává název Generální gouvernement a šéfuje mu obávaný Hans Frank (1900–1946). „Máme jedno místo, z něhož vychází všechno zlo. A tím je Varšava,“ nechává se slyšet několikrát.

Souběžně s tím vzniká domácí odboj, který na konci války sní o svobodném a demokratickém Polsku. Je jasné, že nová vláda by měla být ustanovena ještě před tím, než do země vpadne Rudá armáda.

Vůdce Tadeusz Bór-Komorowski (1895–1966) rozplánuje akci už v listopadu 1943. Tehdy počítá s tím, že nacisty překvapí a Rudá armáda po několika dnech přiloží ruku k dílu. Mají přece společného nepřítele, kdyby jen tušil, jak moc se splete…

Polskému odporu vůči nacistickému útlaku velel Tadeusz Bór-Komorowski. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Polskému odporu vůči nacistickému útlaku velel Tadeusz Bór-Komorowski. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Město barikád

Sověti se blíží k Varšavě během července 1944 a Komorowskému je jasné, že musí konat. Plán mu schválí exilová vláda v Londýně, datum ale přenechají na něm.

Váhá a přemítá, nakonec stanoví sedmnáctou hodinu 1. srpna 1944. Plán jako by byl šit horkou jehlou, protože vytyčené cíle jsou vágní a Polákům chybí vybavení.

Komorowski počítá s momentem překvapení, ten mu však uzme polská milenka jednoho z německých důstojníků. „Radši odjeď z města,“ šeptá mu v posteli. Místo úprku běží k nadřízenému, a tak nacistické jednotky jsou uvedeny do pohotovosti.

Už není čas vycouvat, a tak vzduch protnou první výstřely. Povstalci slaví dílčí úspěchy, protože získají zbraně, hlavní poštu, elektrárnu a další území. Problém ale je, že ty nejsou vzájemně propojená.

Nepovede se ani převzít kontrolu nad letištěm, a tak polskou metropoli čekají krušné dny. Zapojují se i civilisté, kteří staví barikády.

Semknutý národ

Na základě propočtů se ubraní nanejvýš čtyři dny, poté už doufají na pomocnou ruku ze sovětské strany. Poláci zprvu počítají dílčí úspěchy, situace se začne obracet 4. srpna, kdy se Němci nadechnou k pořádné odpovědi.

Adolf Hitler (1889–1945) šílí, a tak chce povstání potlačit všemi možnými způsoby. Do Varšavy posílá například jednotky Oskara Dirlenwangera (1895–1945), v nichž bychom našli zejména trestance.

Pravou hrůzu prožívají obyvatelé čtvrti Wola, do níž nacisté dorazí a na přímý rozkaz Hitlera odstartují bezbřehé vraždění. Ulicemi teče krev a při třídenním masakru přichází o život přes 50 tisíc mužů, žen a dětí!

Führer doufá, že podobné události Poláky přinutí složit zbraně, mají úplně opačný efekt a povstalci se ještě více semknou. Začátkem srpna dobydou věznici a ruiny někdejšího ghetta.

V jejich úspěších mají nesmazatelnou stopu také děti, kteří lezou do kanalizace a fungují jako spojky. Němci oplácí krvavou kartou, protože každý, kdo je chycen, končí s kulkou v hlavě. A tak je najednou polovina srpna a obě strany jsou v patové situaci.

Varšava se během pár chvil změní na soustavu ruin. (Ewa Faryaszwska / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Varšava se během pár chvil změní na soustavu ruin. (Ewa Faryaszwska / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Přesila k ničemu

Připomíná mi to bitvu u Stalingradu,“ přemítá Heinrich Himmler (1900–1945) a jen tak mimoděk zahájí zabíjení civilistů ve varšavské čtvrti Ochota. Krvavý účet se zastaví na 10 tisících zmařených životech.

Němci sice mají k dispozici dělostřelectvo a leteckou podporu, v křivolakých uličkách jim je ale taková technologie k ničemu. Do toho všeho se hlásí o slovo Rudá armáda, která dosáhne řeky Visly, jež půlí Varšavu.

K úžasu všech zúčastněných se nic neděje – Sověti čekají. Mezitím povstalcům dochází potraviny, munice a hlavně voda, protože kanalizace jsou plné mrtvol.

„Nebylo problém najít Varšavu, byla vidět na sto kilometrů, protože byla celá v plamenech,“ shodují se britští letci, kteří se pokouší Poláky zásobovat. Jde to velice pomalu, protože Sověti jim nepovolí používat jejich letiště.

Asanace na nacistický způsob

Situace není dlouhodobě udržitelná a když Rudá armáda neudeří, zasednou začátkem září Poláci a nacisté k jednomu stolu. Jednání ale přeruší zvěsti o tom, že Sověti postupují, a tak se rozhovory rozjedou znovu až 28. září.

Na pozadí se rozehrává diplomatická partie, kdy polská exilová vláda tlačí na Stalina, ten zásah odmítá. A tak nastává kapitulace, na papíře stojí datum 2. října 1944 – Poláci vydrží v odporu přes 60 dní!

Němci slíbí, že s vojáky budou zacházet jako s válečnými zajatci, zároveň se vzdají msty na civilním obyvatelstvu. Na 15 tisíc lidí končí v zajateckých táborech, jiní umně splynou s místními.

„Město musí zmizet z povrchu zemského,“ nechává se slyšet Himmler. A jak řekne, tak i udělá. Drtivá většina obyvatel Varšavy musí opustit své bydliště, město duchů navštíví inženýři, kteří korigují demolici.

Do ledna 1945 jde k zemi na 85 % veškeré varšavské zástavby, mezi nimi bychom našli 25 kostelů, Národní knihovnu, 81 základních škol či Varšavskou univerzitu. Až mnohem později historici vyčíslí, že škoda se vyšplhá na 54 miliard amerických dolarů.

Někteří lidé se ukrývali v podzemí města, nakonec se vzdali. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Někteří lidé se ukrývali v podzemí města, nakonec se vzdali. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Dvojí metr

K penězům musíme připočítat i lidské ztráty, protože v důsledku německých zásahů vyhasíná na 150 tisíc životů, samotné povstání si vyžádá 15 tisíc mrtvých.

Cíl, který Komorowski má, nakonec nevyjde, protože Rudá armáda, jež všem masakrům de facto přihlíží, dobývá Varšavu začátkem roku 1945. Za vojáky kráčí agenti tajné policie NKVD, kteří razantně potlačují jakékoliv svědectví o povstání.

Velká část účastníků končí u výslechů, následně jsou obvinění z fašismu a poslání do gulagu. Na západě je to jiná písnička, protože příběh povstání má hrdinskou aureolu a bojovníky často čeká vyznamenání.

Na vlastní kůži to pocítí i Komorowski, jehož ještě během povstání povýší na vrchního velitele polských ozbrojených sil. Končí sice v německé internaci, odkud ale putuje do Londýna. Tam se snaží bojovat proti komunistům, kteří si brousí zuby na jeho vlast.

Neúspěšně. Chvíli sice působí v exilových kruzích, poté pověsí politiku na hřebík a pracuje jako čalouník. A zatímco jeho jméno postupně zapadá prachem, na význam Varšavského povstání se nezapomíná.

Polský parlament totiž přijímá zákon, v němž prohlásí 1. srpen za státní svátek. Ten je však zaplacen krví.

Zdroje informací: magazin.pametnaroda.cz; JENŠÍK, M. Skoncujeme s nimi!; https://cs.wikipedia.org/
Foto: wikimedia.commons Titulka (Jerzy Tomaszewski / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz