Domů     Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
22.9.2016

Každý si během svého rozmařilého života někdy řekl: A dost! Odteď budu pít jenom vodu a zelený čaj, jíst pouze ovoce a zeleninu, vystříhám se tuků a přepalovaných olejů a alkoholu se vyhnu jako čert kříži! Játra a vůbec celý organismus se hezky vyčistí… Je tomu ale skutečně tak?

1. Speciální nápoje a spousta vody čistí játra

Verdikt: NE

Je pravdou, že většina očistných nápojů, čajů nebo směsí obsahuje bylinné extrakty, které mohou do jisté míry zlepšovat krevní tlak či snižovat riziko usazování cholesterolu.

Běžně zmiňovanou aktivní látkou bývá kupříkladu ostropestřec mariánský či pampeliška lékařská, které mají napomáhat čištění jater. Ačkoliv se jedná o poučku znějící jako z herbářů našich babiček, žádná klinická studie podporující podobné účinky neexistuje.

Nadměrná konzumace vody je jiný případ. Ačkoliv její pití je pro správnou funkci jater a ledvin nezbytné, doporučená denní dávka přijímaných tekutin (včetně horkých nápojů či v jídle) se pohybuje okolo 2 litrů pro dospělého muže a 1,6 litru u ženy.

Některé detoxikační kúry však doporučují i dvojnásobek, což v dlouhodobém horizontu může vést kromě zvýšeného pocení a močení i k zásadnímu ovlivnění některých mozkových funkcí kvůli narušení elektrolytické rovnováhy. S čistou vodou tedy opatrně.

2.Detoxikace pomáhá zdravě hubnout

Verdikt: NE

Ačkoliv detoxikační kúry skutečně pomáhají rychlému zhubnutí, jojo efekt v okamžiku jejich přerušení bývá drastický.

Rovněž metoda vyloučení celé potravinové skupiny (například detoxikace od zhoubných účinků červeného masa) není v dlouhodobém horizontu přínosná. Přehnaná by neměla být ani důvěra v zázračné účinky jednodruhových „superpotravin“ (například brokolice).

Dietoložka Catherine Collinsová z londýnské nemocnice sv. Jiří se domnívá, že základem zdravého životního stylu je vyváženost: „Většina lidí si myslí, že je pro ně dobré upřednostňovat určité druhy potravin a jiným se pro změnu vyhýbat.

Nejlepším ‚detoxem‘ v rámci životního stylu je ale stále totéž – nekouřit, cvičit a dopřávat si vyvážený jídelníček, jaký nabízí například středomořská kuchyně.“ Není důvod se zbytečně mučit, základem všeho je rovnováha.

A jídelníček složený z ryb, libového masa, celozrnných obilovin, salátů, sýrů, olivového oleje či oříšků snad nikoho neurazí. I ona konzumace alkoholu, je-li k ní přistupováno s mírou, má na organismus nakonec pozitivní účinky.

3. Očištění organismu napomáhá klystýr

Verdikt: NE

Výplachy střev jsou oblíbenou praxí mnohem dříve, než je zpopularizuje Haškův (1883–1923) Dobrý voják Švejk.

První záznamy o jejich praktikování pocházejí z egyptského Ebersova papyru, který se datuje do poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem.

V medicíně se v průběhu času vodní výplachy užívají běžně k vyčištění spodního zažívacího traktu či k aplikaci léků, je-li ústní podání nemožné. Účinky klystýru, které propagují zastánci detoxikace, mají však poněkud jinou podobu.

Podle nich dochází ve střevě k hromadění fekálií, které v průběhu let vytvářejí na jeho stěně povlak, skrze nějž se do organismu uvolňují škodlivé látky. Silný klystýr napomáhá jeho odstranění, a tudíž detoxikaci.

Co na tom, že tento „fekální plak“ žádný lékař nikdy neviděl nebo že neodborně provedený klystýr může vést i natržení střevní tkáně a způsobit vnitřní krvácení.

Velmi populární je v jistých kruzích také výplach střev pomocí kávy, který údajně chrání organismus před rakovinou tlustého střeva.

Kdo by se potom zabýval tím, že pumpování kofeinem nabité tekutiny zadním vchodem do zažívacího traktu může vést k zánětlivým a infekčním onemocněním, salmonelóze nebo srdečnímu selhání.

4. Sauna pomáhá detoxikaci

Verdikt: ANO

Termoterapie za využití sauny sahá svými kořeny hluboko do minulosti, až k antickým sudatoriím, která bývala běžnou součástí lázeňského komplexu. Její moderní podoba vychází z tradic severských národů a domorodých obyvatel Střední Ameriky, kteří používají tzv.

temazcal neboli „potící chatku“. Suché teplo dosahující i 90 °C má skutečně na organismus příznivé účinky a podporuje látkovou výměnu prostřednictvím kůže.

Pomáhá také organismu odbourávat ve svalech se hromadící kyselinou mléčnou, kyselinu močovou či sodík, které vylučuje prostřednictvím potu. Kromě pocení napomáhá sauna také k prokrvení pokožky či snížení hladiny cukrů u lidí trpících diabetem.

Při srdečních chorobách a zvýšené tělesné teplotě je však pobyt v sauně většinou rizikový. Stejně tak se nedoporučuje návštěva přehřáté místnosti pod vlivem alkoholu, drog anebo s ranní kocovinou kvůli nebezpečí přehřátí a dehydratace.

5. Díky detoxikaci se udržuje acidobazická rovnováha organismu

Verdikt: ANO

Acidobazická rovnováha těla je chemická vyrovnanost mezi zásaditými látkami a kyselinami, které vstřebává náš organismus a které mají zásadní vliv na jeho vnitřní prostředí. Překyselení, nazývané také acidóza, má mnoho podob.

Může se vyskytnout například při dlouhodobé extrémní zátěži jako doprovodný efekt cukrovky, při intoxikaci etanolem nebo špatném fungování či selhání ledvin, které nestačí filtrovat sulfáty a fosfáty, které by se běžně vyloučily močí.

Přílišná zásaditost neboli alkalóza může být způsobena například protahovaným zvracením, požíváním diuretik (látky podporující močení), nedostatečným příjmem potravy anebo špatnou funkcí jater.

Při detoxikaci se většinou užívá speciálně navržených diet, které po naměření pH vychýleného na tu či onu stranu upraví poměr kyselosti nebo zásaditosti organismu zpět k rovnováze. Vyrovnanosti kyselin a alkaloidů je možné dosáhnout i jednodušším způsobem.

Stačí se pohybovat na čerstvém vzduchu, volit variabilní stravu, cvičit a dopřávat si dostatek zdravého spánku. Není na tom vlastně nic těžkého.

Foto: : jerznerhof.at, wikia.org, wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Lifestyle
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
lifestyle
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Úchylky filmařů: Choutky v zákulisí kamer
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče. Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. Veřejnost […]
5 slavných párů s velkým věkovým rozdílem
Láska kvete v každém věku. A celebrity z řad herců a hudebníků určitě výjimkou. Dovedete si ale živě představit, že budete s někým, kdo by mohl být vaším rodičem, anebo dědečkem či naopak vnučkou? Často se ale shodují, že nešlo odolat – stačil prý jediný pohled a srdce mělo jasno. Janda a Jandová – Věkový […]
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný