Domů     Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
Boříme mýty o detoxikačních kúrách: Tenhle článek vás překvapí!
22.9.2016

Každý si během svého rozmařilého života někdy řekl: A dost! Odteď budu pít jenom vodu a zelený čaj, jíst pouze ovoce a zeleninu, vystříhám se tuků a přepalovaných olejů a alkoholu se vyhnu jako čert kříži! Játra a vůbec celý organismus se hezky vyčistí… Je tomu ale skutečně tak?

1. Speciální nápoje a spousta vody čistí játra

Verdikt: NE

Je pravdou, že většina očistných nápojů, čajů nebo směsí obsahuje bylinné extrakty, které mohou do jisté míry zlepšovat krevní tlak či snižovat riziko usazování cholesterolu.

Běžně zmiňovanou aktivní látkou bývá kupříkladu ostropestřec mariánský či pampeliška lékařská, které mají napomáhat čištění jater. Ačkoliv se jedná o poučku znějící jako z herbářů našich babiček, žádná klinická studie podporující podobné účinky neexistuje.

Nadměrná konzumace vody je jiný případ. Ačkoliv její pití je pro správnou funkci jater a ledvin nezbytné, doporučená denní dávka přijímaných tekutin (včetně horkých nápojů či v jídle) se pohybuje okolo 2 litrů pro dospělého muže a 1,6 litru u ženy.

Některé detoxikační kúry však doporučují i dvojnásobek, což v dlouhodobém horizontu může vést kromě zvýšeného pocení a močení i k zásadnímu ovlivnění některých mozkových funkcí kvůli narušení elektrolytické rovnováhy. S čistou vodou tedy opatrně.

2.Detoxikace pomáhá zdravě hubnout

Verdikt: NE

Ačkoliv detoxikační kúry skutečně pomáhají rychlému zhubnutí, jojo efekt v okamžiku jejich přerušení bývá drastický.

Rovněž metoda vyloučení celé potravinové skupiny (například detoxikace od zhoubných účinků červeného masa) není v dlouhodobém horizontu přínosná. Přehnaná by neměla být ani důvěra v zázračné účinky jednodruhových „superpotravin“ (například brokolice).

Dietoložka Catherine Collinsová z londýnské nemocnice sv. Jiří se domnívá, že základem zdravého životního stylu je vyváženost: „Většina lidí si myslí, že je pro ně dobré upřednostňovat určité druhy potravin a jiným se pro změnu vyhýbat.

Nejlepším ‚detoxem‘ v rámci životního stylu je ale stále totéž – nekouřit, cvičit a dopřávat si vyvážený jídelníček, jaký nabízí například středomořská kuchyně.“ Není důvod se zbytečně mučit, základem všeho je rovnováha.

A jídelníček složený z ryb, libového masa, celozrnných obilovin, salátů, sýrů, olivového oleje či oříšků snad nikoho neurazí. I ona konzumace alkoholu, je-li k ní přistupováno s mírou, má na organismus nakonec pozitivní účinky.

3. Očištění organismu napomáhá klystýr

Verdikt: NE

Výplachy střev jsou oblíbenou praxí mnohem dříve, než je zpopularizuje Haškův (1883–1923) Dobrý voják Švejk.

První záznamy o jejich praktikování pocházejí z egyptského Ebersova papyru, který se datuje do poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem.

V medicíně se v průběhu času vodní výplachy užívají běžně k vyčištění spodního zažívacího traktu či k aplikaci léků, je-li ústní podání nemožné. Účinky klystýru, které propagují zastánci detoxikace, mají však poněkud jinou podobu.

Podle nich dochází ve střevě k hromadění fekálií, které v průběhu let vytvářejí na jeho stěně povlak, skrze nějž se do organismu uvolňují škodlivé látky. Silný klystýr napomáhá jeho odstranění, a tudíž detoxikaci.

Co na tom, že tento „fekální plak“ žádný lékař nikdy neviděl nebo že neodborně provedený klystýr může vést i natržení střevní tkáně a způsobit vnitřní krvácení.

Velmi populární je v jistých kruzích také výplach střev pomocí kávy, který údajně chrání organismus před rakovinou tlustého střeva.

Kdo by se potom zabýval tím, že pumpování kofeinem nabité tekutiny zadním vchodem do zažívacího traktu může vést k zánětlivým a infekčním onemocněním, salmonelóze nebo srdečnímu selhání.

4. Sauna pomáhá detoxikaci

Verdikt: ANO

Termoterapie za využití sauny sahá svými kořeny hluboko do minulosti, až k antickým sudatoriím, která bývala běžnou součástí lázeňského komplexu. Její moderní podoba vychází z tradic severských národů a domorodých obyvatel Střední Ameriky, kteří používají tzv.

temazcal neboli „potící chatku“. Suché teplo dosahující i 90 °C má skutečně na organismus příznivé účinky a podporuje látkovou výměnu prostřednictvím kůže.

Pomáhá také organismu odbourávat ve svalech se hromadící kyselinou mléčnou, kyselinu močovou či sodík, které vylučuje prostřednictvím potu. Kromě pocení napomáhá sauna také k prokrvení pokožky či snížení hladiny cukrů u lidí trpících diabetem.

Při srdečních chorobách a zvýšené tělesné teplotě je však pobyt v sauně většinou rizikový. Stejně tak se nedoporučuje návštěva přehřáté místnosti pod vlivem alkoholu, drog anebo s ranní kocovinou kvůli nebezpečí přehřátí a dehydratace.

5. Díky detoxikaci se udržuje acidobazická rovnováha organismu

Verdikt: ANO

Acidobazická rovnováha těla je chemická vyrovnanost mezi zásaditými látkami a kyselinami, které vstřebává náš organismus a které mají zásadní vliv na jeho vnitřní prostředí. Překyselení, nazývané také acidóza, má mnoho podob.

Může se vyskytnout například při dlouhodobé extrémní zátěži jako doprovodný efekt cukrovky, při intoxikaci etanolem nebo špatném fungování či selhání ledvin, které nestačí filtrovat sulfáty a fosfáty, které by se běžně vyloučily močí.

Přílišná zásaditost neboli alkalóza může být způsobena například protahovaným zvracením, požíváním diuretik (látky podporující močení), nedostatečným příjmem potravy anebo špatnou funkcí jater.

Při detoxikaci se většinou užívá speciálně navržených diet, které po naměření pH vychýleného na tu či onu stranu upraví poměr kyselosti nebo zásaditosti organismu zpět k rovnováze. Vyrovnanosti kyselin a alkaloidů je možné dosáhnout i jednodušším způsobem.

Stačí se pohybovat na čerstvém vzduchu, volit variabilní stravu, cvičit a dopřávat si dostatek zdravého spánku. Není na tom vlastně nic těžkého.

Foto: : jerznerhof.at, wikia.org, wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív