Skip to content

Blízké setkání s Plutem je za dveřmi

Největší letošní událost týkající se výzkumu vesmíru se nezadržitelně blíží. Americká sonda New Horizons, která míří do nejzazších oblastí Sluneční soustavy, zahájila přibližování k trpasličí planetě Pluto.

Sonda již brzy začne se snímkováním Pluta a jeho pěti měsíců. Průlet kolem ledové planety je plánován na 14. července a sondě do té doby zbývá urazit ještě 220 milionů kilometrů.

Pluto 03
Jedno z nejzáhadnějších těles sluneční soustavy: Pluto

Lidstvo si tak bude vůbec poprvé v historii prohlédnout z blízka jedno z nejméně prozkoumaných těles Sluneční soustavy. Sonda ze Země vyrazila v roce 2006 a uletěla už 4,8 miliardy kilometrů. Loni začátkem prosince se ji vědcům úspěšně podařilo probudit ze stavu hibernace, který měl šetřit energii pro klíčovou fázi mise.

Pluto 01
14. července by americká sonda New Horizons měla proletět ve vzdálenosti pouhých 10 000 kilometrů kolem Pluta.

Ačkoli až do května nebude na snímcích vidět víc než jen několik světlých bodů, budou moci odborníci zpřesňovat navigační mapu nutnou pro přibližovací manévry. „Dokončili jsme nejdelší cestu, kterou kdy vesmírná loď urazila na cestě ze Země ke svému hlavnímu cíli, a teď jsme připraveni začít s výzkumem,“ uvedl šéf vědeckého týmu mise Alan Ster.

Foto: NASA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články