Skip to content
reklama

Bláznivé teorie o transfuzi: Může po ní psovi narůst ovčí vlna?

Anglický lékař William Harvey vyjadřuje roku 1616 ve svých přednáškách přesvědčení, že pohyb krve v těle člověka probíhá v kruhu a srdce je jeho pohonným orgánem.

Od poloviny 17. století proto začínají probíhat experimenty, při nichž vědci zkoušejí vpravit do krve jinou tekutinu. Roku 1665 se Angličanu Richardu Lowerovi (1631-1691) daří transfuze krve mezi zvířaty.

Angličanovi Richardu Lowerovi se podaří provést transfuzi mezi zvířaty. FOTO: Wellcome Collection gallery (2018-04-02): https://wellcomecollection.org/works/kcd893vu/Creative Commons/CC-BY-4.0

První úspěch

Převratný pokus provázejí nejrůznější bláznivé teorie – například že když ovce dostane psí krev, bude kousat a psovi zase naroste vlna. O transfuzi krve se sice hovoří jako o možném léčebném prostředku dlouho, ale první úspěch zaznamenává britský porodník James Blundell (1790-1878) teprve v roce 1818.

blank
Britský porodník James Blundell přichází s převratnými názory. FOTO: Engraved by John Cochran after Henry Room/Creative Commoms/Public domain

Komplikace zůstávají neodhaleny

A pokusů přibývá i v dalších zemích, kolem poloviny 19. století jich proběhlo už 478. Nikdo ale nedokáže vysvětlit, z jakých důvodů dochází k závažným komplikacím, nebo dokonce k úmrtí pacienta. Na tuto otázku odpověděly teprve objevy čtyř krevních skupin roku 1907 a Rh faktoru v roce 1939.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Own work/Creative Commons/CC0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články