Skip to content
reklama

Billy Milligan: Ke zločinům ho nutí dav lidí v jeho hlavě!

Arthur, Allen, Tommy, Ragen, Adalana. Ti všichni mají něco společného. Žijí vedle sebe v mysli mladého muže Billyho a spolu s dalšími „přáteli“ mu diktují, jak se má chovat. Jejich vliv je tak silný a zhoubný, že nakonec změní jeho život.

A s ním i čtyři další…

Když má v roce 2016 premiéru hororový thriller Rozpolcený, diváci i kritika jsou nadšeni. Příběh muže s více než 20 různými osobnostmi, který unáší dívky a vězní je v podzemí však není produktem scénáristovy fantazie.

Při psaní příběhu se nechává inspirovat příběhem skutečné osoby. Tou je Američan Billy Milligan (1955-2014), který se stane známou osobností kvůli soudnímu případu, který na konci 70. let vzbudil obrovskou pozornost.

Jeho obhájci tehdy tvrdí, že zločiny nespáchal on, ale alternativní osobnosti v jeho mysli, aniž by tomu mohl Milligan jakkoliv zabránit.

Díky šikovné obhajobě putuje Billy Milligan do blázince místo do vězení.

Vrozené dispozice?

Williamovi Stanleymu Milliganovi, jak zní celé jeho jméno, nerozdal osud zrovna dobré karty. Jeho otec spáchá sebevraždu a tak se Billyho matka znovu provdá za svého prvního manžela. Už v té době se u chlapce začínají objevovat další osobnosti, u soudu pak navíc po mnoha letech obviní nevlastního otce ze sexuálního zneužívání.

Je to ideální podhoubí pro vznik problémů a tak vlastně ani nemůže být velkým překvapením, že se v roce 1975 dostane do vězení za znásilnění a ozbrojenou loupež. Počátkem roku 1977 je podmínečně propuštěn, ale už v říjnu téhož roku putuje zpátky za mříže kvůli únosu, okradení a znásilnění tří žen.

Přitěžuje mu fakt, že při svém činu opět použil zbraň.

24 lidí v jednom člověku

V průběhu přípravy na obhajobu podstoupí psychiatrické vyšetření, při kterém mu lékaři diagnostikují akutní schizofrenii. Při psychologickém vyšetření dospějí odborníci k závěru, že muž trpí vícečetnou poruchou osobnosti.

Jeho obhájci použijí výsledky vyšetření k tomu, aby žádali soud o zproštění viny následkem „šílenství“ a Billy Milligan je prvním člověkem, kterému diagnóza vícečetné osobnosti pomůže k tomu, aby se vyhnul vězení.

Následně projde řadou státních psychiatrických léčeben. Zatímco je v jejich péči, tvrdí, že má 10 různých osobností. S tím se ztotožňují i lékaři. Mezi touto první desítkou je například anglický intelektuál Arthur, manipulátor Allen, vynikající umělec Tommy, jugoslávský komunista Ragen či 19letá lesbička Adalana, která vaří pro všechny osobnosti.

Později je objeveno 14 dalších „lidí“. Odborníci z oboru psychiatrie tvrdí, že se všechny tyto osobnosti po terapii sloučily do jedné a tak je Milligan propuštěn z léčebny v roce 1988.

blank
Arthur je jedna z osob, „žijících“ v nemocné mysli mladého muže.

Poslední klidná léta

Během jeho hospitalizace vznikne kniha „The Minds of Billy Milligan“, na které spolupracuje s americkým spisovatelem Danielem Keyesem (1927-2014) a vyjde v roce 1981. Po několika letech ambulantního léčení a soudního dohledu si definitivně může začít užívat svobody v roce 1991.

Během 90. let žije v Kalifornii, kde se pokouší podnikat a zbankrotuje, nevyhne se ani dalším problémům se zákonem. Nakonec se vrátí do státu Ohio a prožije tam posledních 5 let svého života, než zemře v roce 2014 na rakovinu v pečovatelském domě ve městě Columbus.

Stihne dokonce zaplatit necelou polovinu nemalých nákladů na léčbu, které dostal za povinnost uhradit. „V té době žil už docela klidně,“ sdělí po Billyho smrti médiím jeho sestra Kathy.

blank
Billyho osudem se nechává inspirovat film Rozpolcený z roku 2016.
Foto: www.youtube.com, www.learning-mind.com, http://www.mysterylife.ru
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články