Skip to content

Americká herečka Pam Grier: První akční hrdinka!

Myslíte, že hrdinové akčních filmů, to jsou jen drsní muži? A že ženy jsou jen rekvizity, které je třeba chránit a projevují se jen hezkou tvářičkou, vřískotem a efektním omdléváním? To se mýlíte.

První vlaštovka, která se v sedmdesátých letech stává předzvěstí zrození nového typu aktivních ženských postav, které jen nesedí trpně v koutě. O rok dřív, než bere spravedlnost do vlastních rukou spořádaný občan Charles Bronson ve filmu Přání smrti, učiní tak žena.

Pam Grier (*1949) s afrem tak mohutným, že do něj může ukrýt pistoli, což samozřejmě také udělá. Nemá problém střelit škemrajícího padoucha hlavy nebo vymlátit plný bar hysterek. Jde sice o tzv. blaxploitation (béčkové akční filmy plné krve, natáčené s černošskými hrdiny pro černošské publikum), Pam je ovšem tak výrazná, že pro budoucí generace vytváří prototyp akční hrdinky – smyslné a ke všemu odhodlané ženy, která v soubojích s muži prokazuje stejnou odvahu a drsnost.

A to přesto, že její kariéra netrvá dlouho. V 80. letech se stáhne a soustředí se na boj s rakovinou. Které pochopitelně nakape zadek stejně jako gangsterům.

Foto: Toronto star video - Youtube - Arrow Video
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články