Domů     Alton Coleman a Debra Brownová: Krvavý vyznavač voodoo a jeho loutka
Alton Coleman a Debra Brownová: Krvavý vyznavač voodoo a jeho loutka
5.10.2023

Mladík, kterého nikdo nenaučil mít někoho rád. A dívka, jejímž jediným smyslem života je se podřizovat. Když se taková dvojice rozhodne zabíjet, sama od sebe nikdy nepřestane.

Ne každá matka narození dítěte přivítá s nadšením. Prostitutka Mary Bates Colemanová z městečka Waukegan ve státě Illinois dává před mateřskými povinnostmi přednost drogám a svůj vztah k novorozenci předvede okamžitě.

„Říkejte mu, jak chcete,“ pokrčí rameny, když se jí reverend v listopadu 1955 ptá na jméno chlapce. Není to tedy její zásluha, že dítě dostane jméno Alton.

„Když plakal, hodila ho do popelnice,“ popisuje rodinné poměry reverend Robert Evans.

Alton Coleman nemá lehké dětství. Hrůzy, které prožívá, vedou k tomu, že se z něj stane bestiální a nelítostní zabiják. FOTO: Federal Bureau of Investigation/Creative Commons/Public domain
Alton Coleman nemá lehké dětství. Hrůzy, které prožívá, vedou k tomu, že se z něj stane bestiální a nelítostní zabiják. FOTO: Federal Bureau of Investigation/Creative Commons/Public domain

Výuka u kouzelné babičky

Nakonec se výchovy ujímá raději babička, ale pro Altona to není velké zlepšení. Náplní jejího života je voodoo, a tak malého Altona odmala učí zabíjet zvířata a jejich orgány využívat k přípravě čarodějných lektvarů. Ani ve škole není příliš šťastný.

Spolužáci ho šikanují a udržují si odstup jen ve chvílích, kdy Altona popadnou jeho pověstné záchvaty zuřivosti.  V šestnácti je odsouzen za vloupání, o dva roky později už za přepadení a znásilnění s nožem v ruce.

Mladík, který v tom umí chodit

Už ve vězení psychiatři odhalí jednu Colemanovu zvláštní vlastnost. Je posedlý sexem, a vůbec mu nezáleží na tom, kdo bude jeho cílem. Prozatím má na výběr pouze muže, a spoluvězni si také na jeho násilnické praktiky stěžují.

Po propuštění stojí hned dvakrát před soudem a čelí obvinění ze znásilnění.

Pohledný a na první pohled slušný mladík v obou případech dokáže přesvědčit porotu, že jak sedmnáctiletá studentka, tak o pět let starší vojákyně ho obviňují neprávem a se sexuálními hrátkami ve skutečnosti souhlasily. „Umí v tom chodit,“ krčí bezmocně rameny žalobce.

Takhle má vypadat opravdová oddanost

Nyní je čas rozhlédnout se po Waukeganu trochu blíž. Alespoň tak podrobně, abychom si povšimli jednadvacetileté Debry Brownové. Dívka má velice podprůměrnou inteligenci a náchylnost podléhat autoritám.

Je jí dvacet, když v roce 1983 Colemana potkává. O šest let starší recidivista jí okamžitě imponuje. Sama snad ani nepozoruje, jak nenápadně ji agresor začíná ovládat. Do konce roku se dívka mění v poslušnou loutku.

Nevadí jí, že už ani nesmí vycházet z domu bez partnerova svolení. Nevšímá si, že během roku shodila 15 kilo. Svému novému idolu je oddaná až za hrob. Brzy se ukáže, jak přiléhavé toto přirovnání je.

Debra Brown je ideální kandidátkou na Colemanovu partnerku. Je submisivní, oddaná a inteligence moc nepobrala. FOTO: Getty Images
Debra Brown je ideální kandidátkou na Colemanovu partnerku. Je submisivní, oddaná a inteligence moc nepobrala. FOTO: Getty Images

Příliš krátké škrcení

Když na konci května 1984 Coleman unese devítiletou Vernitu Wheatovou v 25 kilometrů vzdáleném městečku Kenosha, znásilní ji, uškrtí a pohodí v polorozbořeném opuštěném domě, Debřinu přítomnost na místě činu se ještě nepodaří spolehlivě prokázat.

Díky svědkům a zanechaným otiskům prstů je tak vydán zatykač pouze na Colemana. O tři týdny později už Debra ovšem sehraje podstatnou roli při dalším zločinu, tentokrát v Indianě.

Společně nalákají do lesa devítiletou Annie Hillardovou a sedmiletou Tamiku Turksovou. Tamika je posléze nalezena mrtvá, Annie oba donutí k orálnímu sexu a pak má Debra za úkol holčičku uškrtit pruhem látky nařezaným z trička.

Oběť vypadá mrtvá a Debra s Altonem místo činu opustí. Jenže Annie se probere, dokáže se doplazit na kraj lesa a nalezne ji náhodný kolemjdoucí. Na fotografiích pak Annie Colemana bezpečně identifikuje.

Vizitka zanechaná pro policii

Policie i FBI teď už dobře ví, koho hledá. A Alton zase ví, že po něm pátrá každý muž zákona široko daleko. Půda začíná být vražedné dvojici příliš horká. Potřebují auto, aby zmizeli co nejdál.

To je také důvod, proč se seznamují s důvěřivou, hluboce věřící kadeřnicí Donnou Williamsovou. Představují se jako noví členové její kongregace a požádají o odvoz do kostela. Tam už nikdy nedojedou.

Opuštěný vůz nalezne policie o 400 kilometrů dál, až v Detroitu. Také tentokrát hovoří důkazy jasně. V autě jsou Altonovy otisky a pod sedadlem bonus pro vyšetřovatele – zapomenutý falešný řidičák s fotografií Debry Brownové.

Máme hosta známého z televize

Coleman a Brownová teď prchají do Ohia. Jako první si tam ve městě Toledo u Erijského jezera získají důvěru matky pěti dětí Virginie Templeové. Ta je 6. června 1984 pozve na večeři. Příjemný večer naruší jen zapnutá televize.

V ní policie právě žádá diváky o pomoc při pátrání po Altonu Colemanovi. Oči matky i dětí se z portrétu na obrazovce stočí k obličeji jejich hosta. Pro Virginii a její desetiletou dceru Rachelle je to také poslední pohled v životě.

Když ráno příbuzní zalarmují policii, naleznou detektivové v zakrváceném sklepě těla dvou žen přikrytá plachtou.

Dvojice se brzy stane nejhledanějšími zločinci ve Spojených státech. Překvapivě je ani to nezastaví. FOTO: Getty Images
Dvojice se brzy stane nejhledanějšími zločinci ve Spojených státech. Překvapivě je ani to nezastaví. FOTO: Getty Images

Mezi deseti nejhledanějšími

Když dvojice projíždí po dálnici směrem k Cincinnati, vyslechne z rádia zprávu, podle níž jsou Alton Coleman a Debra Brownová nyní zařazeni mezi deset nejhledanějších zločinců Spojených států. Přesto ani taková zpráva zločince nezastaví.

Jako první to na vlastní kůži pozná patnáctiletá Tonnie Storeyová. Na místě zůstává otisk Altonovy boty a Debřina prstu.

Dva zabijáci na cyklovýletě

Zabijáci se pokoušejí ztratit v novém prostředí. Na předměstí Cincinnati zvaném Norwood nejezdí moc aut, zato tu lidé milují bicykly. Nikomu tak nejsou podezřelí dva mladí lidé na kolech, kteří se zajímají o inzerovanou nabídku pronájmu bytu.

Jeho majitel Harry Walters s manželkou Marlene skončí ve sklepě. On řádění dvou šílenců s těžkými zraněními přežije. Marlene tolik štěstí nemá.

Zemře na následky nejméně 25 úderů do hlavy různými těžkými předměty od páčidla po francouzský klíč.

Nakonec spadne klec, jestli se však dá mluvit o spravedlnosti, na to už se názory různí. FOTO: Getty Images
Nakonec spadne klec, jestli se však dá mluvit o spravedlnosti, na to už se názory různí. FOTO: Getty Images

Nevěřte starým spolužákům

Pronásledování se pozvolna přesouvá přes hranice do státu Kentucky. Za dvojicí zůstávají další oběti.

Majitel automyčky Eugene Scott je už z Indiany a skončí nejen s několika bodnými ranami v hrudi, ale také s kulkou v hlavě – s ranou z milosti, kterou umírajícímu nešťastníkovi zasadila Debra. Zabijáci právě dokončují obrovskou okružní jízdu.

Jsou právě v Evanstonu v Illinois, jen pár kilometrů od Waukeganu, kde všechno začalo. Na první křižovatce Altona pozná dávný spolužák a okamžitě volá tísňovou linku.

Z kterého státu přijde smrt?

Obžaloba v šesti státech proti Colemanovi přinese nejvíce důkazů v Ohiu v případech vraždy Tonnie Storeyové a Marlene Waltersové. Oba procesy skončí v létě 1985 vynesením hrdelního verdiktu.

K tomu se přidává ještě rozsudek smrti ve státě Illinois za vraždu Vernity Wheatové. V Indianě je pak Coleman odsouzen za vraždu Tamiky Turksové. Kromě toho si zabiják má odpykat také 100 let vězení za své další zločiny, zejména loupeže a únosy.

Trest smrti je ve dvou státech vynesen i nad Debrou Brownovou, ale vzhledem k její mentální retardaci je nakonec verdikt v Ohiu zmírněn na doživotní vězení.

Konec dlouhého čekání

Dlouhých 18 let stráví Alton Coleman v cele smrti, než přijde 25. dubna 2002 jeho poslední den. Krátce po deváté ráno vstoupí do popravčí místnosti. Přihlíží patnáct pozůstalých po obětech jeho vražd.

Coleman je oficiálně prohlášen za mrtvého v 10 hodin 14 minut. Debra Brownová dnes stále tráví čas ve státní věznici v ohijském Marysville. Má reálnou šanci, že tam také svůj život dožije.

Stále ještě sice platí její hrdelní verdikt vynesený v Indianě, ale v tomto státě se poslední vražedkyni odhodlali popravit v roce 1900.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
svět zločinu
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně: v posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.   Začíná to […]
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům. Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo? Spor o otroctví se často uvádí jako […]
Gilotina: Příběh nejslavnějšího popravčího nástroje
Stětí hlavy odsouzence gilotinou bylo pro svoji rychlost a spolehlivost dlouhou dobu považováno za nejhumánnější způsob popravy. Těšilo se velké oblibě zejména v době Velké francouzské revoluce, používáno bylo ovšem i mnohem později. Čí hlava skončila v koši pod gilotinou? Kdy došlo k poslední popravě? Rok 1977. V tomto roce odstartovaly do vesmíru sondy Voyager 1 a 2 i […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva