Domů     Alton Coleman a Debra Brownová: Krvavý vyznavač voodoo a jeho loutka
Alton Coleman a Debra Brownová: Krvavý vyznavač voodoo a jeho loutka
5.10.2023

Mladík, kterého nikdo nenaučil mít někoho rád. A dívka, jejímž jediným smyslem života je se podřizovat. Když se taková dvojice rozhodne zabíjet, sama od sebe nikdy nepřestane.

Ne každá matka narození dítěte přivítá s nadšením. Prostitutka Mary Bates Colemanová z městečka Waukegan ve státě Illinois dává před mateřskými povinnostmi přednost drogám a svůj vztah k novorozenci předvede okamžitě.

„Říkejte mu, jak chcete,“ pokrčí rameny, když se jí reverend v listopadu 1955 ptá na jméno chlapce. Není to tedy její zásluha, že dítě dostane jméno Alton.

„Když plakal, hodila ho do popelnice,“ popisuje rodinné poměry reverend Robert Evans.

Alton Coleman nemá lehké dětství. Hrůzy, které prožívá, vedou k tomu, že se z něj stane bestiální a nelítostní zabiják. FOTO: Federal Bureau of Investigation/Creative Commons/Public domain
Alton Coleman nemá lehké dětství. Hrůzy, které prožívá, vedou k tomu, že se z něj stane bestiální a nelítostní zabiják. FOTO: Federal Bureau of Investigation/Creative Commons/Public domain

Výuka u kouzelné babičky

Nakonec se výchovy ujímá raději babička, ale pro Altona to není velké zlepšení. Náplní jejího života je voodoo, a tak malého Altona odmala učí zabíjet zvířata a jejich orgány využívat k přípravě čarodějných lektvarů. Ani ve škole není příliš šťastný.

Spolužáci ho šikanují a udržují si odstup jen ve chvílích, kdy Altona popadnou jeho pověstné záchvaty zuřivosti.  V šestnácti je odsouzen za vloupání, o dva roky později už za přepadení a znásilnění s nožem v ruce.

Mladík, který v tom umí chodit

Už ve vězení psychiatři odhalí jednu Colemanovu zvláštní vlastnost. Je posedlý sexem, a vůbec mu nezáleží na tom, kdo bude jeho cílem. Prozatím má na výběr pouze muže, a spoluvězni si také na jeho násilnické praktiky stěžují.

Po propuštění stojí hned dvakrát před soudem a čelí obvinění ze znásilnění.

Pohledný a na první pohled slušný mladík v obou případech dokáže přesvědčit porotu, že jak sedmnáctiletá studentka, tak o pět let starší vojákyně ho obviňují neprávem a se sexuálními hrátkami ve skutečnosti souhlasily. „Umí v tom chodit,“ krčí bezmocně rameny žalobce.

Takhle má vypadat opravdová oddanost

Nyní je čas rozhlédnout se po Waukeganu trochu blíž. Alespoň tak podrobně, abychom si povšimli jednadvacetileté Debry Brownové. Dívka má velice podprůměrnou inteligenci a náchylnost podléhat autoritám.

Je jí dvacet, když v roce 1983 Colemana potkává. O šest let starší recidivista jí okamžitě imponuje. Sama snad ani nepozoruje, jak nenápadně ji agresor začíná ovládat. Do konce roku se dívka mění v poslušnou loutku.

Nevadí jí, že už ani nesmí vycházet z domu bez partnerova svolení. Nevšímá si, že během roku shodila 15 kilo. Svému novému idolu je oddaná až za hrob. Brzy se ukáže, jak přiléhavé toto přirovnání je.

Debra Brown je ideální kandidátkou na Colemanovu partnerku. Je submisivní, oddaná a inteligence moc nepobrala. FOTO: Getty Images
Debra Brown je ideální kandidátkou na Colemanovu partnerku. Je submisivní, oddaná a inteligence moc nepobrala. FOTO: Getty Images

Příliš krátké škrcení

Když na konci května 1984 Coleman unese devítiletou Vernitu Wheatovou v 25 kilometrů vzdáleném městečku Kenosha, znásilní ji, uškrtí a pohodí v polorozbořeném opuštěném domě, Debřinu přítomnost na místě činu se ještě nepodaří spolehlivě prokázat.

Díky svědkům a zanechaným otiskům prstů je tak vydán zatykač pouze na Colemana. O tři týdny později už Debra ovšem sehraje podstatnou roli při dalším zločinu, tentokrát v Indianě.

Společně nalákají do lesa devítiletou Annie Hillardovou a sedmiletou Tamiku Turksovou. Tamika je posléze nalezena mrtvá, Annie oba donutí k orálnímu sexu a pak má Debra za úkol holčičku uškrtit pruhem látky nařezaným z trička.

Oběť vypadá mrtvá a Debra s Altonem místo činu opustí. Jenže Annie se probere, dokáže se doplazit na kraj lesa a nalezne ji náhodný kolemjdoucí. Na fotografiích pak Annie Colemana bezpečně identifikuje.

Vizitka zanechaná pro policii

Policie i FBI teď už dobře ví, koho hledá. A Alton zase ví, že po něm pátrá každý muž zákona široko daleko. Půda začíná být vražedné dvojici příliš horká. Potřebují auto, aby zmizeli co nejdál.

To je také důvod, proč se seznamují s důvěřivou, hluboce věřící kadeřnicí Donnou Williamsovou. Představují se jako noví členové její kongregace a požádají o odvoz do kostela. Tam už nikdy nedojedou.

Opuštěný vůz nalezne policie o 400 kilometrů dál, až v Detroitu. Také tentokrát hovoří důkazy jasně. V autě jsou Altonovy otisky a pod sedadlem bonus pro vyšetřovatele – zapomenutý falešný řidičák s fotografií Debry Brownové.

Máme hosta známého z televize

Coleman a Brownová teď prchají do Ohia. Jako první si tam ve městě Toledo u Erijského jezera získají důvěru matky pěti dětí Virginie Templeové. Ta je 6. června 1984 pozve na večeři. Příjemný večer naruší jen zapnutá televize.

V ní policie právě žádá diváky o pomoc při pátrání po Altonu Colemanovi. Oči matky i dětí se z portrétu na obrazovce stočí k obličeji jejich hosta. Pro Virginii a její desetiletou dceru Rachelle je to také poslední pohled v životě.

Když ráno příbuzní zalarmují policii, naleznou detektivové v zakrváceném sklepě těla dvou žen přikrytá plachtou.

Dvojice se brzy stane nejhledanějšími zločinci ve Spojených státech. Překvapivě je ani to nezastaví. FOTO: Getty Images
Dvojice se brzy stane nejhledanějšími zločinci ve Spojených státech. Překvapivě je ani to nezastaví. FOTO: Getty Images

Mezi deseti nejhledanějšími

Když dvojice projíždí po dálnici směrem k Cincinnati, vyslechne z rádia zprávu, podle níž jsou Alton Coleman a Debra Brownová nyní zařazeni mezi deset nejhledanějších zločinců Spojených států. Přesto ani taková zpráva zločince nezastaví.

Jako první to na vlastní kůži pozná patnáctiletá Tonnie Storeyová. Na místě zůstává otisk Altonovy boty a Debřina prstu.

Dva zabijáci na cyklovýletě

Zabijáci se pokoušejí ztratit v novém prostředí. Na předměstí Cincinnati zvaném Norwood nejezdí moc aut, zato tu lidé milují bicykly. Nikomu tak nejsou podezřelí dva mladí lidé na kolech, kteří se zajímají o inzerovanou nabídku pronájmu bytu.

Jeho majitel Harry Walters s manželkou Marlene skončí ve sklepě. On řádění dvou šílenců s těžkými zraněními přežije. Marlene tolik štěstí nemá.

Zemře na následky nejméně 25 úderů do hlavy různými těžkými předměty od páčidla po francouzský klíč.

Nakonec spadne klec, jestli se však dá mluvit o spravedlnosti, na to už se názory různí. FOTO: Getty Images
Nakonec spadne klec, jestli se však dá mluvit o spravedlnosti, na to už se názory různí. FOTO: Getty Images

Nevěřte starým spolužákům

Pronásledování se pozvolna přesouvá přes hranice do státu Kentucky. Za dvojicí zůstávají další oběti.

Majitel automyčky Eugene Scott je už z Indiany a skončí nejen s několika bodnými ranami v hrudi, ale také s kulkou v hlavě – s ranou z milosti, kterou umírajícímu nešťastníkovi zasadila Debra. Zabijáci právě dokončují obrovskou okružní jízdu.

Jsou právě v Evanstonu v Illinois, jen pár kilometrů od Waukeganu, kde všechno začalo. Na první křižovatce Altona pozná dávný spolužák a okamžitě volá tísňovou linku.

Z kterého státu přijde smrt?

Obžaloba v šesti státech proti Colemanovi přinese nejvíce důkazů v Ohiu v případech vraždy Tonnie Storeyové a Marlene Waltersové. Oba procesy skončí v létě 1985 vynesením hrdelního verdiktu.

K tomu se přidává ještě rozsudek smrti ve státě Illinois za vraždu Vernity Wheatové. V Indianě je pak Coleman odsouzen za vraždu Tamiky Turksové. Kromě toho si zabiják má odpykat také 100 let vězení za své další zločiny, zejména loupeže a únosy.

Trest smrti je ve dvou státech vynesen i nad Debrou Brownovou, ale vzhledem k její mentální retardaci je nakonec verdikt v Ohiu zmírněn na doživotní vězení.

Konec dlouhého čekání

Dlouhých 18 let stráví Alton Coleman v cele smrti, než přijde 25. dubna 2002 jeho poslední den. Krátce po deváté ráno vstoupí do popravčí místnosti. Přihlíží patnáct pozůstalých po obětech jeho vražd.

Coleman je oficiálně prohlášen za mrtvého v 10 hodin 14 minut. Debra Brownová dnes stále tráví čas ve státní věznici v ohijském Marysville. Má reálnou šanci, že tam také svůj život dožije.

Stále ještě sice platí její hrdelní verdikt vynesený v Indianě, ale v tomto státě se poslední vražedkyni odhodlali popravit v roce 1900.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Svět zločinu
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Heath Ledger: Šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu?
Australský herec se proslavil především rolí homosexuála ve snímku Zkrocená hora. Než do kin přišel film Temný rytíř, ve kterém fenomenálně ztvárnil padoucha Jokera, za což posmrtně získal Oscara, byl ve svých 28 letech nalezen mrtvý ve svém domě. Co stálo za jeho smrtí?   Ve tři čtvrtě na tři odpoledne dne 22. ledna 2008 […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
Faraon Achnaton, původce změn v egyptském umění
Dokud sir William Flinders Petrie nezačal na konci 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, faraon Achnaton pro archeology i historiky představoval zejména zdroj spekulací… Pod rouškou tajemství… Většinu faraonova života totiž zahalují nejasnosti. Je až zarážející, jak málo toho o něm víme. Důvodem je rovněž i skutečnost, že se jeho nástupci usilovně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej