Domů     Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
15.1.2025

Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta.

Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých astronomů, malířů, i alchymistů, až po prvoplánové podvodníky.

Císař se osobně neváhá kvůli tajné židovské nauce, kabale, vídat s rabíny, za což si vyslouží křivé pohledy křesťanských duchovních. Ostatně, nos nad ním krčí i většina příbuzných:

„Jeho Veličenstvo má zájem jen o čarodějníky, alchymisty, kabalisty a jim podobné,“ dští na něj síru.

Měl Rudolf kámen mudrců?

Na Pražském hradě se to v rudolfínské době jen míhá slavnými jmény. Mužem číslo jedna je ale dnes za hranicemi nepříliš známý astronom, císařův osobní lékař a alchymista Tadeáš Hájek z Hájku (1525–1600).

Právě on má na starost hodnocení alchymistů, kteří mohou být přijati pod štědrou ochrannou ruku císaře – a to bez ohledu na společenský stav a zemi, ze které přicházejí. Mnohé žene krom touhy po zisku i šeptanda.

Císař má údajně mít k dispozici kámen mudrců, tedy látku, která dopomáhá přeměně běžných kovů ve zlato a je nepostradatelná pro výrobu elixíru mládí a mytického panacea, což je univerzální všelék.

Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600)
Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600)

Tajemství Zlaté uličky

Kde alchymisté sídlí? Přeci ve Zlaté uličce na Pražském hradě! Pokud si to také myslíte, musíme vás zklamat. Zlatá ulička nemá s alchymisty s největší pravděpodobností nic společného. Proč se tak jmenuje?

Teorií je řada, za pravdu ale nemůžeme dát ani té, podle které tu byli zlatníci. Zlatníci by totiž měli mnohem luxusnější bydlení.

Název by tak mohl pocházet od blyštivě vyšívaných uniforem stráže, poťouchlé ironie, anebo dokonce od nevábného vzhledu ulice skrápěné neustále močůvkou, protože na celou připadají jen dva záchodky.

I rodilého Pražana možná zarazí, že jsou v centru Zlaté ulice dvě – druhá souvisí právě s alchymií a čtyřmi základními kovy. Proto je tu i Stříbrná a Železná. Chybí Bronzová, která pravděpodobně existovala, ale nepřežila do dnešních dní.

Alchymisté žijí hlavně na Novém světě, Edward Kelley (1555–1597) bydlí ve Faustově domě na Karlově náměstí.

Polský šlechtic, lékař a alchymista Michal Sendivoj ze Skorska (1566–1636), který prý roku 1604 předvede císaři „úspěšnou“ transmutaci kovů na zlato, pro změnu na Ovocném trhu.

Budyně nad Ohří se jeden čas může měřit i s dvorem Rudolfa II. v Praze.
Budyně nad Ohří se jeden čas může měřit i s dvorem Rudolfa II. v Praze.

Mám zlato!

Mohutná exploze otřese okolím a k zemi se poroučí část tvrze v Budyni nad Ohří. Píše se rok 1551 a jedna zapomenutá svíčka v prachárně způsobí katastrofu. V sutinách umírá 11 lidí a hrad má od těch dob jen dvě křídla.

Přesto právě tady vznikne alchymistická dílna kvalit, které mohou směle konkurovat Pražskému hradu. „Alchymie mě už stála víc, než císaře Rudolfa,“ pochlubí se často zdejší pán, vzdělaný Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka (1570–1616).

Jeho knihovna tajných nauk je vyhlášená a šlechtic si na pokrytí své alchymistické vášně a slabosti pro renesanční přestavby sídel začíná půjčovat čím dál větší částky. „Zlato!

Dokázal jsem to!“ volá z dílny nadšeně Bavor Rodovský mladší z Hustířan (1526– 1591). Na Budyni podle pověsti dokáže vyrobit zlato! Proč si musí přesto pan Zajíc stále půjčovat, je poněkud záhadou…

Rozluštíte prastarou šifru?

Bavor, potomek dávných vladyků ze zchudlého rodu, který nemá peníze na jeho univerzitní studia, se všechno naučí sám a za pomoci okolí. Alchymii, astronomii, filozofii, matematiku, lékařství a několik jazyků k tomu.

Roku 1573 ale na čas skončí ve vězení pro dlužníky v Černé věži na Pražském hradě. Poté dělá nájemného alchymistu i na Rudolfově dvoře, šťastný bude ale až na Budyni.

Do češtiny přeloží zásadní díla hermetiky v čele se Smaragdovou deskou, jejímž mytickým autorem je Hermes Trismegistos, což je helénistické polidštěné zpodobnění Thovta. Navíc je autorem jedné ze tří nejstarších dochovaných českých kuchařek.

Kromě něj a dalších alchymistů se v Budyni činí i věhlasný astronom a alchymista Tycho Brahe (1546–1601). Dílčí úspěchy zdejší alchymisté přeci jen budou mít – a to dokonce zlaté! Podaří se jim vynalézt do té doby nemyslitelnou zlatou barvu! Má to jediný háček:

Kvůli obsahu mědi časem zelená. A pokud se Budyně nad Ohří vydáte, nezapomeňte se zastavit u zdí s tajemnými a dosud nerozluštěnými alchymistickými nápisy. Třeba se to podaří právě vám!

Zdroje informací: wikipedia.org, Zdeněk Horský: Koperník a České země – soubor studií o renesanční kosmologii a nové vědě, KARPENKO, Vladimír; PURŠ, Ivo. Alchymie a Rudolf II. : hledání tajemství přírody ve střední Evropě v 16. a 17. století. Praha: Artefactum
Foto: 1 Felix Mittermeier / UnSplash 2 CC volné dílo 3 Jacquesverlaeken / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Záhady a tajemství
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Záhady a tajemství
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
Záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
reklama
věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz