Skip to content
reklama

Agnes Sorelová: Popelka jako hříšná Madona

Přestože je příběh o Popelce pohádka, existují i skutečné Popelky. Bohužel jejich příběhy nejsou moc pohádkové a platí to i pro Popelku do které se zamiloval francouzský král Karel VII, ale bohužel spolu nežili šťastně až do smrti.

Když v březnu 1443 mrzutý francouzský král Karel VII. (1403-1461) přijímá v Toulouse svého švagra, neapolského krále Reného I. (1409–1480), netuší, jak moc se toho dne změní jeho život.

Agnes Sorelová na portrétu ze 16 století (neznámý malíř, volné dílo, commons.wikimedia)

Útlý pas a ňadra dmoucí

Součástí doprovodu Reného manželky Isabel Lotrinské (1400–1453) je totiž i jedenadvacetiletá Agnès Sorelová (1422–1450). Dcera vojáka Jeana Soreaua (1390–1445) a provinční šlechtičny Catherine de Maignelaisové, která slouží u Isabel už od útlého dětství.

Králi je představena během večerní slavnosti a z její krásy se Karlovi podlomí nohy. Není divu. Se sněhobílou jemnou pletí, blond vlasy lemujícími útlou tvář a výrazným dekoltem, patří k nejkrásnějším ženám Francie.

Vyzbrojena je navíc neodolatelným šarmem, inteligencí a silnou osobností. Nesmělý král, který dosud nikdy neměl milenku, propadá jejímu kouzlu a poprvé v životě se cítí opravdu zamilovaný. Chvíli se sice snaží držet dekorum, ale pak nad ním mávne rukou a učiní vztah oficiálním, když jí daruje šlechtické sídlo v Beauté-sur-Marne, podle něhož se jí začne říkat Paní z Krásy. Ostatně snesl by jí k nohám cokoli. Třeba skleněné střevíčky. Jenže o ty Agnes příliš nestojí. Přednost dá několika dalším zámkům, králově náručí a také oficiálnímu přijetí u dvora.

blank
Agnes Sorelová jako madona s dítětem (Jean Fouquet, Volné dílo, commons.wikimedia

Kráska, která nestojí v koutě

Pohádka má drobný háček. Karel VII je ženaty, s královnou, Marií z Anjou (1404–1463) má dvanáct dětí a třinácté je na cestě. Královna fyzické krásy příliš nepobrala, lidé o ní občas nelichotivě mluví jako o strašidle, takže s nějakou tou milenkou víceméně počítá, ale její oficiální přijetí u dvora?

„Ještě žádný francouzský král si nedovolil takovým způsobem pošlapat morálku a královský majestát,“ zuří církev a šlechta. Zamilovaný Karel, který se znovu cítí jako mladík, však nedbá a Agnes se stává první oficiální královskou milenkou v historii.

Ač je pro mnohé hříšnicí, která svedla ctnostného krále na scestí, pořádně to u dvora rozjíždí. Aktivně zasahuje do politického života, snaží se přimět krále k válce, která by vyhnala Angličany ze země, diktuje nové trendy v umění, filozofii i módě.

Je první ženou, které král udělí povolení nosit diamanty, jí vděčí Francie za módu hlubokých výstřihů, kterými dává na odiv své výstavní poprsí. Když ji Jean Fouquet (1420–1478/81) portrétuje s odhaleným ňadrem je z toho dvůr v šoku.

A když ji poté namaluje jako Madonu, opět s odhaleným ňadrem, je v šoku i církev.

blank
Francouzský král Karel VII (volné dílo, commons.wikimedia)

Otrávena rtutí

Její extravagance, vliv na krále, i to jakým způsobem si uzurpuje pozici „první dámy“ jí samozřejmě nadělá řadu nepřátel. Tepe ji církev, prostý lid i velká část dvora. Stihne dát králi tři dcery. Marii (1444–1473), Charlotte (1446-1477) a Jeanne (1448-1467), které všechny král oficiálně uzná a přijme.

Když čeká čtvrté, její nepřátelé udeří. V zimě roku 1450 se uprostřed zimy Agnes vydá za Karlem, aby mu v Jumièges poskytla morální podporu v jeho tažení. Tady však nečekaně onemocní, začne silně krvácet, a 9.

února ve věku osmadvaceti let zemře. Původně se má za to, že na vině je úplavice, záhy se však začne mluvit o tom, že byla zavražděna. Nejčastěji o tom, že ji nechal otrávit Karlův syn, budoucí Ludvík XI. (1423–1483), který se otevřeně stavěl proti otci a vlivu, který na něj Agnes měla.

Teorii otravy potvrdí v roce 2005 francouzský vědec Philippe Charlier, který objeví v jejích pozůstatcích smrtící koncentraci rtuti.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Hean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články