Jednou z nejrozporuplnějších postav moderních dějin je bezpochyby Ernesto Guevara, přezdívaný Che. Někteří vidí pravou ruku Fidela Castra jako muže, který se zasloužil o zlepšení podmínek jihoamerických dělníků, jiní jako marxistického šílence. Co nakonec přivedlo bolivijskou armádu na jeho stopu?
Guevara v mládí dvakrát projel Jižní Ameriku na motorce a zblízka poznal zoufalství těch nejchudších lidí.
Když se v Mexiku seznámil s Fidelem Castrem, který chtěl se svým revolučním hnutím svrhnout kubánského diktátora Batistu, rozhodl se, že než aby se stal lékařem, radši bude za lepší podmínky dělníků bojovat se zbraní v ruce.
ÚSPĚŠNÁ GUERILLOVÁ VÁLKA
Počátek Kubánské revoluce však Castrovi a Guevarovi vůbec nevyšel podle plánů. Vládní vojáci většinu povstalců postříleli hned po vylodění. Guevarovi zbylo pouze 22 mužů, ale s pomocí místních obyvatel se projevil jako geniální stratég.
Řídil se přitom jednoduchou taktikou. Udeř a uteč. Hlavní město Kuby, Havanu, nakonec dobyl šest dní před Fidelem Castrem.
V KONGU S REVOLUCÍ POHOŘÍ
Po úspěchu Kubánské revoluce se stal velitelem věznice La Cabaña, kde zajišťoval popravy politických vězňů, ministrem průmyslu a nakonec ministrem financí a guvernérem státní banky. Zároveň se však nikdy nepřestal projevovat jako radikál.
Revoluce podle něj nikdy nesměla skončit, dokud budou u moci imperialisté. Tohle však už byly hodně radikální názory i na kubánské revolucionáře. Nakonec tedy Guevaru uklidili do Konga, kde neúspěšně vedl další revoluci a nakonec málem zemřel na úplavici. Až Castrovi vyslanci ho přesvědčili, aby z Afriky odešel.
KONEC NAJDE V BOLÍVII
Po neúspěchu v Kongu Guevara pobýval pět měsíců v Československu nedaleko Prahy a nakonec se vydal do Bolívie, aby vycvičil vlastní jednotky.
To už ale po jeho stopě pásla Američany vycvičená bolivijská armáda, která si rozhodně nechtěla nechat na svém území pobíhat revolucionáře. V přestřelce v provincii Vallegrande byl nakonec Guevara zraněn a zajat. Druhý den ráno byl z rozkazu bolivijského prezidenta popraven.
Jak přesně se bolivijští vojáci dozvěděli, kde se kubánský revolucionář skrývá? To je dodnes obestřeno tajemstvím. Traduje se, že jeho úkryt prozradili místní indiáni, kteří Guevarovým mužům nosili jídlo.
Muž, kterého francouzský filozof Jean-Paul Sartre nazval „nejkomplexnějším člověkem naší doby“, zemřel při revolučním boji, kterému zasvětil život…