Domů     „Mírný“ protektor vládne Čechám a Moravě: Seznamte se s Neurathem!
„Mírný“ protektor vládne Čechám a Moravě: Seznamte se s Neurathem!
10.1.2020

„Od prvního okamžiku jsem si položil za úkol ukázat světu, jak si německý národ umí vážit sobě svěřeného cizího národa a získat jej pro životní společenství, do něhož jej uvedl dějinný osud,“ pronáší Konstantin von Neurath (1873–1956) smířlivě po slavnostním přivítání v Praze.

Zlomený a unavený prezident Emil Hácha působí vedle statného a energického postaršího šlechtice jako spráskaný pes.

Je zcela očividné, kdo z těchto dvou pánů bude rozhodovat.

Sám Hácha je však původně poměrně spokojený s dosazením Neuratha jako protektora nad Čechy a Moravou. Ví, že jde o vzdělaného právníka a protřelého diplomata, který působil v Londýně, v Turecku, Kodani či Římě.

Ví, že jde o v diplomatických kruzích váženou osobnost, která působí až do vystřídání dravým Joachimem von Ribbentropem (1893–1946) ve funkci německého říšského ministra zahraničí.

Do zločinecké NSDAP navíc vstupuje až v roce 1937, kdy získá také hodnost SS-Gruppenführera. Sám Neurath si prezidenta Háchy také váží.

Vážený šlechtic a diplomat je skutečně zpočátku vlídný. Jeho mírnost a lenost ale způsobí, že u Hitlera upadne v nemilost.
Vážený šlechtic a diplomat je skutečně zpočátku vlídný. Jeho mírnost a lenost ale způsobí, že u Hitlera upadne v nemilost.

Smířlivá tvář šlechtice

Hitler Neuratha do Prahy vysílá zcela záměrně. Stárnoucí ministr bez portfeje se mu hodí k „vyrovnání sil“.

Státní tajemník K. H. Frank, který je nejzuřivějším zastáncem odtržení Sudet od Čech, představuje tvrdou a despotickou linii, pod palcem má navíc policii i jednotky SS v protektorátu.

Neurath má být naopak zárukou smířlivosti a diplomatického taktu. Obyvatelům protektorátu má poskytnout falešný pocit toho, že vše bude v největším pořádku. A tohoto úkolu se zhostí vskutku s vervou.

V prvním projevu si Neurath vytyčuje vznešený cíl usmíření Čechů a Němců, které povede ke společnému blahobytu. Neskromně se sám přirovnává k britskému místokrálovi v Indii a jako král se šlechtickou krví se i chová.

Velkou část pobytu v Čechách tráví na zámku v Panenských Břežanech, výjimkou nejsou ani projížďky na koni pražskou Stromovkou. Neurath dostane brzy nálepku poživačného lenocha, který se věnuje spíše svým koníčkům, jako jsou mineralogie a lov, než politice.

Nespokojeni jsou s ním zejména protektorátní esesáci v čele s Frankem, a to i díky Neurathovu částečně židovskému původu. Frank proto začíná Neuratha ignorovat a často jedná na vlastní pěst.

Protektorátní prezident Emil Hácha vítá Konstantina von Neuratha v Praze.
Protektorátní prezident Emil Hácha vítá Konstantina von Neuratha v Praze.

Tisíce do koncentráků

Neurath se nechvalně proslaví v době po potlačení oslav vzniku samostatného státu 28. října 1939. On sám je sice řešit nechce, hlas ulice prý sám utichne, otěže ale bere do rukou Frank, který nařídí krvavé potlačení akcí a pozatýkání některých účastníků.

To už si i sám Neurath uvědomuje, že by měl proti Čechům zakročit tvrději. Vnitřně se ztotožní s vizí naprosté germanizace protektorátního území, počítá i s pozdějším vysídlením nebo likvidací nevyhovující části národa.

První krok učiní už v srpnu 1939, kdy nařídí zatčení a odvlečení 8000 Čechů do koncentračních táborů. Proč? Prý preventivně, Německo totiž zrovna rozpoutává válku napadením Polska.

Přidává se i ostřejší rétorika, za nepřátelství vůči Říši prý bude trpět celý národ, dochází i k zavedení norimberských zákonů na našem území.

Nejbrutálnějším činem je podíl na zavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939, kdy Neurath nechá zatknout 1200 studentů a postřílet studentské vůdce.

Následně přizná sudetským Němcům náhradu za škody, jež utrpěli v boji za připojení k Německu – náhrady plynou samozřejmě z českých peněz.

Akční K. H. Frank na
Akční K. H. Frank na „neposlušného protektora“ donáší v Berlíně.

Zdravotní pobyt?

Na druhou stranu pravidelně přijímá české delegace, vyslechne je a tu a tam nabídne i řešení daných problémů. Neurathova liknavost se zajídá Frankovi, který na něj často donáší přímo Adolfu Hitlerovi, navíc záměrně zveličuje jeho lenost.

Trpělivost Hitlerovi nakonec skutečně dojde v roce 1941 po vpádu Němců do Sovětského svazu. V protektorátu ožívají odbojové organizace, množí se sabotáže a gestapo, policie i Frank si na Neuratha stěžují v Berlíně. Prý nezvládá situaci.

Hitler proto v září 1941 posílá Neuratha na časově neomezenou „zdravotní dovolenou“, oficiálně je však šlechtic protektorem až do roku 1943. Neurath se při úprku z Hradu ani nerozloučí s Háchou.

Po válce je odsouzen na 15 let vězení, v roce 1954 už je ale ze zdravotních důvodů na svobodě. O dva roky později umírá.

Foto: Wikimedia, Shutterstock
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn