Domů     Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
12.9.2019

Heslo „Válka je u konce!“ zní 1. května 1945 přerovskými ulicemi. „Říkali to v rozhlase,“ dodávají nadšení obyvatelé moravského města. Tato informace jim rozproudí krev a mají to odnést přítomní němečtí a maďarští vojáci.

Ale do skutečného konce války zbývá ještě celý týden. Tohle nemůže skončit dobře…

Pro svou strategickou polohu je Přerov oceňován už odedávna. V druhé polovině 19. století se navíc stane důležitým železničním uzlem.

Jeho pozitiva si dobře uvědomuje i vedení zbytků německé armády, které sem začne na jaře roku 1945 stahovat své vojáky i civilní německé obyvatelstvo, aby je evakuovalo na západ. Z opačné strany se totiž valí Rudá armáda.

Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.
Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.

Město zaplaví letáky

V okolí Přerova v té době operují některé skupiny odboje. Ač značně zredukované dlouhou okupací a terorem, jejich členové jsou plni odhodlání.

Od září 1944 to byla zejména 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Bajanoviče Murzina (1921–2012).

Právě od ní přichází v březnu následujícího roku povel všem zdejším odbojovým skupinám k ozbrojenému povstání proti nepřátelům zdržujícím se v Přerově. Součástí byla i vylepování a distribuce letáků vyzývajících k odporu.

„S jarem se blíží osvobození s pomocí Rudé armády. Nastala doba, kdy je nutno, abychom se spojili k odboji proti německým nacistům a českým zrádcům.“

„Pamatujte si jména všech nacistů a jejich pomahačů. Nedejte fašistickým vrahům pokoje ani ve dne ani v noci.“ Tyto a jim podobné výzvy vídají Přerované v oněch osudných měsících roku 1945.

Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.
Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.

Rudá záře se blíží

Mezitím se Rudá armáda nezadržitelně blíží. 26. dubna je osvobozeno Brno, 30. dubna Ostrava. Na opačné straně protektorátu už od 17. dubna operuje americká armáda. Manévrovací prostor německých vojsk se zužuje.

Česká území jsou jejich posledním útočištěm, v té době je zde soustředěno stále přes milion vojáků a také ohromné množství těžké bojové techniky včetně asi dvou tisíc tanků a tisíce letadel.

Němci se stále upínají k tomu, že z této obtížné situace vyváznou, mnozí z nich své touhy soustředí na koleje vedoucí z Přerova. Místní jim ale odjezd nehodlají nijak ulehčit.

Posledního dubna je ustaven Okresní revoluční národní výbor a Revoluční místní národní výbor, které se pokusí převzít kontrolu nad chaotickou situací.

Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.
Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.

Překvapivá zpráva

Ráno 1. května 1945 se v Přerově éterem line překvapující zpráva, že Německo kapitulovalo! Hlasatel provolává slávu republice a vyzývá místní, aby se shromáždili na náměstí. Kdo byl oním poslem naoko šťastných zpráv, se nikdy nepodařilo zjistit.

Neví se ani to, zda lživou informaci vypustil úmyslně, či zda pouze nedopatřením překroutil zprávy o smrti vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), který podle nacistické propagandy „padl za vlast v boji proti bolševickým hordám při obraně Říšského kancléřství“.

Nebylo by na tom nic divného, spousta lidí si tehdy myslí, že Hitlerova smrt znamená okamžitý konec války. Reakce Přerovanů jsou spontánní.

Ve městě zavlají československé i sovětské vlajky a trikolóry, německé nápisy jsou strhávány, lidé se scházejí na náměstí, jak jim doporučil neznámý hlasatel v rozhlase. Zpívá se hymna, někde jsou dokonce vztyčeny barikády.

Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM
Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM

Kapitulace se zvrhne v boje

Někteří Němci to vítají téměř s úlevou. Jsou dlouhými boji vysílení a jistě se těší domů. Proto se do rukou Přerovanů dostává také poměrně značné množství ručních zbraní, jež jejich vlastníci rádi odevzdali, dokonce mají i několik motorových vozidel a děl.

Nastalý zmatek se snaží řešit Revoluční okresní výbor i Revoluční místní národní výbor vedený profesorem přerovského gymnázia Janem Machovcem (1895–1945).

Mezi vojskem se však brzy rozšíří zpráva, že jde o planý poplach, a na mnoha místech vypuknou potyčky. Vedení odvážných Přerovanů se ujme partyzánská skupina Josef. Ukořistěnými auty jsou do města přivezeni z okolí další partyzáni.

Těžké boje probíhají hlavně v okolí nádraží, ale také ve východní části města a u vesnice Předmostí, která je dnes součástí Přerova.

Mapa přerovského povstání
Mapa přerovského povstání

Nádraží nedáme!

Mezi hrdiny přerovského povstání patří i železničáři, kterým se podaří odpojit lokomotivu od vlaku plného německých a maďarských vojáků.

Samotnou lokomotivu, ozdobenou československými symboly pak pošlou směrem k Olomouci, aby zde šířila radostnou zprávu o konci války. Vojáci, kteří jsou z vlaku vyhnáni, se musejí vzdát a své zbraně odevzdat statečným zaměstnancům nádraží.

Krátce po poledni se však situace pro Přerovany zhoršuje. Na nádraží začne hořet, v plamenech umírá posunovač Josef Frgal a strojvůdce Maxmilián Kreml.

Do města se navíc začínají stahovat německé posily, třeba motorizovaná jednotka 1. tankové armády, či jednotky zbraní SS z Olomouce a Bystřice pod Hostýnem.

Těm se mimo jiné podaří u nádraží obklíčit skupinu železničářů, kteří se musejí stáhnout a hledat záchranu mezi partyzány v lesích, nebo u obyvatel blízké vesnice Dobrčice.

Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.
Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.

Němcům pomohou kulomety

Zprvu se daří partyzánské skupině Tolstoj, jejíž členové odzbrojují příslušníky wehrmachtu a s pomocí místních obyvatel připraví o život několik desítek německých vojáků.

Ani oni však nedokážou po asi dvouhodinovém boji nadále vzdorovat narůstajícímu počtu nepřátel a stahují se do lesů.

Přijíždí pohotovost wehrmachtu, která začíná okamžitě budovat stanoviště pro kulomety na Komenského ulici i na vyvýšenině u přerovského zámku, odkud pak odstřeluje město. Po dobytí radnice Němci zatknou i doktora Machovce.

Další zatčení občané jsou odvedeni do budov gymnázia a obchodní akademie. Kolem šesté hodiny večerní je dobojováno, na ulicích leží asi tři desítky mrtvých Přerovanů. To ale Němcům nestačí, viníci musejí být potrestáni. Je proto vyhlášeno stanné právo a rozjede se vlna zatýkání.

Rakve obětí přerovského povstání
Rakve obětí přerovského povstání

Výslechy a popravy

Celé povstání má hrozivou dohru. Rukou Přerovanů ten den sice zemřelo asi 50 Němců a Maďarů, cena za tento úspěch je ale vysoká.

Desítky místních jsou na příkaz státního ministra pro protektorát Karla Hermanna Franka (1898–1946) podrobeny brutálním výslechům.

Velitel přerovského gestapa Karl Streit je pro nedostatečně tvrdý postup odvolán a nahrazen vrchním velitelem moravské tajné vojenské policie Maxem Rauschem (1898–1947), kterému rozhodnost a tvrdá ruka rozhodně nechybějí.

Z asi stovky vyslýchaných je vybráno 21 povstalců. Ti jsou hned následujícího dne popraveni na vojenské střelnici v Lazcích u Olomouce. Poslední obětí se stane obchodník Josef Beneš, který zemře na následky krutého výslechu.

O týden později, 8. května, Němci ustupují před Rudou armádou směrem k Olomouci. Ještě předtím však vyhodí do povětří mosty přes Bečvu, elektrárnu, telefonní ústřednu a vodárnu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Karolína Sýkorová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.