Domů     Co všechno jste nevěděli o vších?  
Co všechno jste nevěděli o vších?  
27.5.2018

Zatímco o vši dětské se dá říci, že je sice nepříjemná, ale nikoliv smrtelně nebezpečná, o vši šatní to neplatí – přenáší totiž i skvrnitý tyfus! Samostatnou kapitolu pak představuje veš muňka, která je přenosná pohlavně.

7 mýtů o vši dětské

1) Veš dětská nežije jen ve vlasech, ale i jinde po těle. To je omyl. Veš dětská se vyskytuje pouze ve vlasech.

Existuje však ještě veš šatní, která žije nejčastěji ve spodním prádle, nebo veš muňka, již najdete v pubickém ochlupení, ve vousech nebo obočí.

2) Veš žije jen na nemyté hlavě. Omyl. Vši může chytit každý „vlasatý“ člověk, bez ohledu na to, jak často se myje.

Teplá voda a klasický šampon vši nehubí.

3) Nezáleží na tom, jaký přípravek proti vším koupíte. Není to pravda. Vši si už na některé odvšivovací šampony zvykly, takže ty jsou pak neúčinné. Poraďte se raději v lékárně nebo na hygienické stanici.

4) V oblečení a nábytku se vši nedrží. Bohužel, není to tak. Vši v nich dokážou přežít až 24 hodin. Proto je nutné vyprat i oblečení a ložní prádlo a vydezinfikovat hřebeny.

Vši dětské kladou svá vajíčka na lidské vlasy.
Vši dětské kladou svá vajíčka na lidské vlasy.

5) Proti vším je nejlepší petrolej.  Pozor, petrolej sice dřív platil za spolehlivého hubiče vší, dnes před ním ale lékaři důrazně varují. Jde o látku pro pokožku absolutně nevhodnou, citlivým lidem dokonce hrozí vážná alergická reakce.

6) Barveným vlasům se vši vyhýbají. Není to tak. Vším je úplně jedno, zda máte vlasy obarvené nebo jste třeba podstoupili trvalou.

7) Když máte ve vlasech vši, jde jen o estetický problém. Nikoli, jde o onemocnění zvané pedikulóza, které se kromě svědění a rozškrábaných ranek, do kterých lze zanést další infekci, může projevovat i zvětšenými mízními uzlinami.

Vši se vyskytují po celém světě a na člověku parazitují snad odjakživa. (Nejstarší hnida byla nalezena při archeologických vykopávkách v severovýchodní Brazílii a byla stará 10 000 let.) Zbavit se jich přitom není vůbec snadné.

Nejznámější je veš dětská

Veš dětská žije v lidských vlasech, kde saje krev 4–5krát denně. Samičky přitom žijí maximálně jeden měsíc a během této doby nakladou až 50 vajíček, který říkáme hnidy (nalepí je na vlasy).

Velice odpudivá veš muňka

Na jiných částech těla cizopasí veš muňka. Žije v ochlupení na intimních místech a v podpaží, někdy i ve vousech a obočí. Přenáší se zejména pohlavním stykem.

Díky současné oblibě žen vyholovat si stydkou oblast a podpaží ale v euroamerické oblasti dochází ke snižování jejího výskytu.

„Nahé opice“ je nelákaly

Vědci z University of Florida nedávno zpracovali studii, v níž dali do souvislosti výskyt vší u lidí a potřebu člověk halit své tělo do oblečení.

Nutnost oblékat se u člověka vznikla v období jeho migrace z Afriky směrem do chladnějších, severněji položených oblastí.  Tomu se pak přizpůsobily i vši. Opustily kožichy zvířat a nový domov našly u lidí. Coby „nahá opice“ nebyl člověk atraktivním hostitelem. Když se ale začal zahalovat, to už bylo něco jiného.

Nejnebezpečnější veš

V záhybech lidského oblečení se pak (zhruba před 50 000 lety) začal objevovat i další druh vši, totiž veš šatní, který se v podstatě vyvinul ze vši dětské. Svou úlohu v tom opět sehrála potřeba člověka přiodívat se.

S tím, jak se člověk začal zahalovat, vši se začaly přesouvat z vlasů do záhybů látek. Tento druh vši je ale pro člověka velice nebezpečný. Proč? Protože přenáší vážné nemoci, jako jsou zákopová horečka, návratná horečka nebo skvrnitý tyfus.

Dalo by se říci, že tím i tento parazit mnohokrát zasáhl do lidských dějin. Za zhoršených hygienických podmínek například během válek totiž způsoboval epidemie, a tak výrazným způsobem ovlivňoval míru úmrtnosti.

V dnešní době se pak tyto nemoci vyskytují většinou už jen v rozvojových zemích.

Skvrnitý tyfus šíří smrt

Co se týče v minulosti poměrně často se vyskytujícího skvrnitého tyfu, jedná se o velice závažné infekční onemocnění, jehož patogeny přenáší veš šatní svými výkaly.

 Patogeny bývají infekční až tři měsíce a mohou být buď vdechnuty, nebo se mohou dostat do kontaktu s otevřenou rankou (většinou svědivým a rozškrábaným místem po vším kousnutí) a tím pak i do krevního oběhu člověka.

Charakteristickými příznaky nemoci jsou pak horečka, zimnice, bolesti těla a především vyrážka, která se nejdříve tvoří na hrudníku a poté postupuje směrem ke končetinám. Neléčený skvrnitý tyfus končí kómatem a smrtí.

Během 2. světové války způsobovaly vši šatní rozsáhlé epidemie tyfu v koncentračních táborech.
Během 2. světové války způsobovaly vši šatní rozsáhlé epidemie tyfu v koncentračních táborech.

17 000 mrtvých vojáků

První věrohodný popis skvrnitého tyfu pochází z konce 15. století, kdy Španělé obléhali Granadu. V dochovaných dokumentech z té doby je uveden popis choroby provázené horečkami a rudými skvrnami na rukou, zádech a břiše.

V pozdějších stadiích se, dle zápisů, objevovalo delirium, gangréna a zápach hnijícího masa. Během tohoto obléhání ztratili Španělé 3000 mužů v bojích s Maury, dalších 17 000 jich ale zemřelo na výše popsaný tyfus.

Epidemie v terezínském ghettu

Tato nemoc byla velmi rozšířená i během 1. světové války. Zatímco na západní frontě pomohlo v boji s ní zřízení odvšivovacích stanic, na východní frontě řádila jako zběsilá – vždyť v Rusku zabila více než 3 000 000 lidí!

V minulosti zasáhl tyfus ale i naše území. Třeba na sklonku 2. světové války se objevil v koncentračním táboře Terezín (prvního nakaženého tehdy lékaři potvrdili 24. dubna 1945). V podmínkách, jež v táboře vládly, se nedalo šíření nákazy zabránit. Boj s epidemií byl pak velmi těžký a vyžádal si mnoho lidských životů.

Vakcínu vynalezl Moravák

Už během této války se vědci pokoušeli vynalézt proti nemoci vakcínu.

Německý lékař Siegfried Adolf Handloser například koncem roku 1941 nařídil vojenským lékařům, aby na vězních tyfem záměrně nakažených prováděli experimenty s vakcínou vyrobenou ze slepičích žloutků.

Účinnou látku proti skvrnitému tyfu nakonec v Polsku vyvinul biolog a imunolog původem z moravského Přerova Rudolf Weigl (1883–1957). Za svůj objev byl pak v roce 1948 navržen na Nobelovu cenu.

Objevitel vakcíny proti skvrnitému tyfu byl moravský rodák Rudolf Weigl.
Objevitel vakcíny proti skvrnitému tyfu byl moravský rodák Rudolf Weigl.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz