Domů     Příběh Jenny Cockell: Setkala se skutečně s dětmi ze svého minulého života?
Příběh Jenny Cockell: Setkala se skutečně s dětmi ze svého minulého života?

Starý muž jménem Sonny Sutton je bledý a pokládá telefon jako ve snu. Pořád nemůže uvěřit tomu, co slyšel. Jeho žena se při pohledu na něj vyděsí. „Co se stalo? Vypadáš, jako bys viděl ducha!“ Sonny nepřítomně odpoví:

„Právě jsem mluvil se svou matkou.“ Píše se rok 1990 a jeho matka je v té době už osmapadesát let mrtvá.

Angličanka Jenny Cockell (*1953) žije svůj všední život manželky a matky dvou dětí . Ten se změní po návštěvě regresního terapeuta, který potvrdí správnost vizí, které ji sužují.

Vidí se v nich jako matka několika dětí, které zůstanou po její předčasné smrti samy. Rozhodne se, že navštíví místo, které ve vzpomínkách na minulý život vidí a zjistí, že její děti jsou dosud naživu. Jejím přičiněním se znovu po mnoha letech setkávají.

Svůj příběh vylíčí v knize, podle které je natočen i film Včerejší děti. Objevují se samozřejmě skeptické názory, které zpochybňují, že Jenny mohla někdy dříve žít.

Jedni ji považují za prolhanou ženskou a podvodnici, jiní za přecitlivělou osobu, která podlehla svým dojmům. Další jí věří. Kde je pravda? Je reinkarnace vůbec možná anebo jsou vzpomínky na minulé životy něčím úplně jiným?

Mary Sutton s jedním ze svých dětí.
Mary Sutton s jedním ze svých dětí.

Musím do Irska!

Jenny už jako čtyřletá dívenka často mluví o Irsku. Dokonce namaluje mapu nějaké vesnice. Nikdy tam nebyla a okolí se diví, odkud bere své znalosti. Podivné útržkovité vzpomínky ji provázejí i v dalších letech.

Když se provdá a narodí se jí děti, vize jsou stále intenzivnější. Ženu nejvíce bolí a sužuje ta, ve které prožívá vlastní smrt. Nebo spíše smrt ženy jménem Mary. Má pětatřicet let a právě porodila své osmé dítě.

Jenny vidí nemocnici  i to, co se děje kolem ní a uvědomuje si, že umírá. Cítí zároveň obrovské pocity smutku, lítosti i provinění, protože opouští své děti.

Rozhodne se navštívit člověka, zabývajícího se regresní terapií a během hypnózy vyplují na povrch další bolestné vzpomínky. Od té doby nemá Jenny klid a ví, že ho nenajde, dokud nenavštíví místa, kde Mary žila.

Vydává se nakonec do Irska do místa jménem Malahide, které odmala vídá ve svých vizích. Má obavy. Jak náročné bude její hledání a povede se jí vůbec najít to, co hledá?

Jenny Cockell a Sonny Sutton.
Jenny Cockell a Sonny Sutton.

Druhý návrat domů

Ve vesnici si uvědomuje, že se shoduje s tou, kterou zná ze svých vzpomínek na možný minulý život a zároveň vnímá rozdíly. „Vyrostl zde například nový supermarket a staré molo v přístavu bylo vyměněno za moderní betonové,“ vzpomíná Jenny Cockell.

Během své návštěvy touží navštívit malý domek, kde žila se svým manželem a dětmi. „Věděla jsem, že dům stál ve skupině jiných domů naproti bažinaté louky. Když jsem přišla na místo, byly tam už jen ruiny.

Přišla jsem na poslední chvíli, protože ruiny brzy odklidili kvůli plánované výstavbě nových domů.“ I když Jenny v této vesnici nikdy předtím během současného života nebyla, tato návštěva je pro ni jako druhý návrat domů.

Najít stopy po své bývalé rodině je obtížné, protože nezná příjmení ženy ze svých vzpomínek. Teprve poté, co prochází církevní záznamy a vylíčí osudy Mary místnímu člověku, dozvídá se, že se dotyčná žena jmenovala Mary Sutton.

Během návštěvy a dalšího pátrání odhaluje osud i jména Mariiných dětí. Co se s nimi stalo po smrti matky?

Rotunda Hospital v Dublinu, kde Mary Sutton zemřela.
Rotunda Hospital v Dublinu, kde Mary Sutton zemřela.

Děti starší než „matka“

Jenny prochází záznamy církví a úřadů, dává inzeráty do novin. Zjišťuje, že všech osm dětí skončilo u různých příbuzných a některé byly umístěny v sirotčinci. Ke své velké úlevě nachází i dosud žijící potomky. Dávno nejsou dětmi, ale starými lidmi.

Než se setká s dětmi, dobrovolně se podrobí rozhovoru s anglickým producentem, který má zájem o celé nevšední záležitosti natočit dokument, aby dokázala, že její vzpomínky odpovídají tomu, co si pamatují přeživší členové rodiny.

Mluví o rodinném domě, jmenuje druh šicí nitě, kterou Mary používala a dokonce připomene i moment, kdy našli s dětmi živého zajíce, chyceného v pasti. Odděleně od Jenny vyslechne zástupce anglického producenta také jednoho ze synů Mary.

Celkem mělo jít o devět stran informací, které se shodovaly. A jak bylo vše dál?

Jenny Cockell dnes. 
Jenny Cockell dnes. 

Kdo vlastně jsi?

Díky Jenny se opět setkali sourozenci, kteří se dlouhá léta neviděli. Nejprve jsou zmatení, neví, co si o celém příběhu i Jenny samotné mají myslet. Tím víc, protože jsou vychováni jako katolíci a něco jako převtělení je pro ně nemyslitelné.

Obrátí se na kněze, který poté, co se seznámí s příběhem a důkazy, šokovaným lidem sdělí, že pravděpodobně jejich matka hovoří skrze Jenny a je to způsob, kterým chce dát rodinu opět dohromady.

„Ví, kde jsme měli obrázky na zdi, co se kde v domě nacházelo i jak byl rozestavěn nábytek,“ potvrdí dcera Mary jménem Phyllis, které je v té době 71 let.

Není však přesvědčena, že Jenny je reinkarnací její matky a stejně smýšlí i další sourozenci, zejména její sestra Betty. Na rozdíl od jejich bratra Sonnyho, který v Jenny vidí svou matku Mary. „Nedokázali mne vidět jako vtělení své matky.

Myslím, že místo toho mne vnímali jako někoho, skrze koho tato žena pracuje,“ potvrdila Jenny Cockell. Zůstali však v kontaktu a setkávala se především se Sonnym až do jeho smrti v roce 2002. Šlo však skutečně o reinkarnaci? Nebo měl pravdu kněz?

Pravda nebo obchodní trik?

Rozhodně se ozvaly i skeptické hlasy. Jenny nebyla totiž schopná říct prakticky nic kromě křestního jména ženy, jejíž má být inkarnací. Neznala její příjmení, ani rodné ani získané sňatkem. Stejně, jako jména dětí a manžela.

Známý americký skeptik Joe Nickell (*1944) tvrdí, že díky jejímu hledání údajných příbuzných přes avízo v novinách a rozesílání dopisů na všechny strany nakonec Jenny Cockell nachází ženu, který by přibližně odpovídala jejím představám.

A i když je s výsledkem svého hledání spokojená a napíše o něm komerčně úspěšnou knihu, již začíná s dalším příběhem. Tentokrát údajně vidí do svého příštího života, kdy je nepálskou dívkou, žijící v 21. století.

Jenny Cockell je velmi inteligentní a dokonce je i členkou Mensy ( společnost, sdružující lidi s vysokým IQ ). Nemohla si vše vybájit, aby udělala reklamu zamýšlené knize? Ale odkud by znala tolik podrobností, které odsouhlasily i děti Mary Sutton?

Reinkarnace: realita nebo mýtus?

Jak je to vlastně s reinkarnací? V putování duší věřily už dávné civilizace, původní obyvatelé Afriky, Ameriky i Austrálie. Nejvíce je rozšířena tato víra v Asii, kde je hlavní myšlenkou hinduismu a buddhismu.

Kritikové se této filozofie se však našli i v minulosti, byl jím napřílad už sám známý řecký učenec Aristotelés (384-322 př.n.l.), který ji označil za výplod fantazie a nesmysl.

V opozici vůči všem pochybovačům vždy stáli někteří filozofové a různí esoterikové a okultisté. V dnešní době je víra v reinkarnaci opět frekventovaná. Velkou roli sehrávají i výzkumy a studie.

Například proslulý americký lékař a psychiatr Ian Stevenson (1918-2007) provedl rozsáhlý výzkum v oblasti reinkarnace a napsal na toto téma řadu pojednání a knih.

Tento odborník během svého života předpovídá, že psychologie se bude muset vzdát starých teorií a přijmout za své teorie nové, které budou akceptovat vědecky prokázanou reinkarnaci.

Stejně tak je přesvědčen, že na univerzitách bude  jednou možné studovat obor reinkarnační psychologie a medicína přeformuluje mnohé věci. Je to možné anebo mají pravdu ti, kdo tvrdí, že myšlenka převtělování odporuje vědeckým zákonitostem?

Falešné vzpomínky

Je pravdou, že Jenny Cockell na mnohé věci „přišla“ v hypnóze. Podle odborníků v této chvíli vystupuje na povrch kryptomnézie neboli zasutá paměť.

Díky ní si člověk znovu vybaví dávno zapomenuté informace, získané například čtením knihy, sledováním filmu anebo vyslechnutím nějakého rozhovoru.

Zároveň se člověk stává velmi bezbranným nejenom vůči hypnotizérovi, ale i vůči vlastním zážitkům, které si chtěl nechat schované v sobě a vzpomínky na ně potlačit.

Navíc si podle odborníků dokáže lidský mozek vsugerovat vzpomínky na zážitky a události, které se nikdy nestaly. Z tohoto důvodu odmítají hypnotické návraty do minulých životů a považují je za šarlatánství.

Jak lze ale vysvětlit mnohé známé případy, kdy zcela cizí lidé dokázali popsat detaily ze života někoho, kdo již zemřel a často před desítkami let? Někteří lidé tvrdí, že se může jednat i o vliv démonů či zlých entit.

Může to tak být anebo jde spíše o možnost, jak se duše zesnulých spojují se svými žijícími potomky a možné falešné vzpomínky pocházejí ne od démonů, ale z „druhé strany“?

Každopádně je reinkarnace zatím věcí, kterou se nepodařilo ani jednoznačně potvrdit, ani vyvrátit.

Foto: www.exemplore.com, www.sonasbandbmalahide.com, www.youtube.com
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn