Domů     Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
Kletba Bílého domu: Jsou američtí prezidenti prokletí?
18.9.2017

Není většího symbolu amerických prezidentů, než Bílý dům. Několik svědků ale spatřilo nevysvětlitelné jevy, ze kterých jde mráz po zádech. Prochází se Abraham Lincoln stále po jeho chodbách? A stihla americké prezidenty indiánská kletba nebo jde o shodu náhod?

Výstavba Bílého domu začala 13. října 1792 na návrh irského architekta Jamese Hobana, kterého vybral první americký prezident George Washington (1732 – 1799).

Oficiálním sídlem prezidentů se stal roku 1800, kdy se do něj nastěhoval v pořadí druhý prezident, John Adams. Typickou bílou barvu získal po požáru v roce 1814, který měli na svědomí Britové po Britsko-americké válce (1812-1815).

Po domě chodí duch Lincolna

V průběhu let spatřilo několik svědků siluetu muže, kterého popsali jako Abrahama Lincolna. Nejde přitom o žádné lovce záhad, ale o významné postavy historie. Přízrak potvrdil Ronald Reagan i George Bush starší.

První osobou, která spatřila Lincolnova ducha, byla Grace Goodhue Coolidge (1879 – 1957). Podle ní stál prezident u okna Oválné pracovny a pozoroval bitevní pole bývalé občanské války.

Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.
Abraham Lincoln je nejčastěji viděným duchem v Bílém domě.

Uvízl ve vlastní smyčce?

Údajně byl také spatřen v bývalé Lincolnově pracovně a ložnici, kde ho zpozorovala první dáma Eleanor Rooseveltová. Stejnou zkušenost s tajuplným duchem měla i holandská královna Wilhelmina, která v noci zaslechla klepání na dveře.

Když odpověděla, uviděla Lincolna s jeho typickým kloboukem a omdlela. Také britský předseda vlády Winston Churchill vyprávěl příběh, ve kterém popisuje Lincolna sedícího u krbu v jeho pokoji.

Dle konspiračních teorií zůstává duch v domě, aby byl v době krize po ruce a dokončil práci, kterou kvůli předčasné smrti nestihl.

Abigail Adamsová věší prádlo

Další postavou, která byla v domě viděna, je manželka druhého prezidenta Adamse Abigail (1744 – 1818). Podle svědectví plula u stropu jako by něco nosila.

Jiný svědek jí viděl, oblečenou ve šněrovacím šátku, jak její duch věší prádlo ve východním pokoji, který byl v té době nejteplejší a nejsušší, a kde opravdu dříve tuto činnost vykonávala. Místností se prý v tu chvíli line jemná mýdlová vůně.

Indiánská kletba

Další velkou záhadou Bílého domu jsou úmrtí prezidentů v době svého úřadování. Za celou historii se stali celkem 10x terčem střelců. Kolem některých atentátů i dodnes panuje velké množství neobjasněných okolností, a některé spolu až nápadně souvisí.

Často se v souvislosti s těmito událostmi hovoří o „indiánské“ kletbě. Podle jisté teorie prezidenti, kteří jsou zvoleni v letech končící nulou, zemřou.

Proč zaútočil Tekumsehův bratr

Kletba pochází od dvou indiánských bratrů. Slavný náčelník Tekumseh neměl bělochy v oblibě, jelikož mu zabili otce a dva bratry. Velmi se obával dalších útoků a ostatním indiánům proto dal do ruky zbraně, aby se mohli bělošské zhoubě bránit.

Jeho touhou bylo spojení indiánských kmenů – na rozdíl od jeho bratra Tenskwatawy, který na Tekumseha žárlil a příkazy o neútočení porušil.

Tekumseh Tenswatawa

Krutá indiánská porážka a vyslaná kletba

Boje proti bělochům ale byly marné. Guvernér a pozdější prezident Harrison po bitvě v roce 1811 srovnal se zemí indiánský tábor Tippecanoe. Předtím než Tenswatawa zmizel, stačil Harrisona a další prezidenty proklít.

Podle skeptiků jsou úmrtí prezidentů pouhá shoda náhod. Skutečností však zůstává, že některé prezidenty skutečně potkal tragický osud.

„Prokletí“ prezidenti

William Henry Harrison (1773 -1841)

Volba: 1840

Úmrtí: Zápal plic

Hlavou státu se stal ve svých 68 letech jako nejstarší americký prezident. Do dějin se zapsal především válkou proti indiánům, ale také historicky nejdelším inauguračním projevem, který trval kolem hodiny a půl.

Legenda praví, že právě kvůli špatnému počasí během tohoto projevu onemocněl zápalem plic. První známky nemoci se však projevily až tři týdny poté. Byl prvním prezidentem, který zemřel v úřadu a strávil ve funkci nejkratší dobu.

Abraham Lincoln (1809 – 1865)

Volba: 1860

Úmrtí: Zavražděn

Jeden z nejvýraznějších prezidentů USA. Zasadil se o zrušení otroctví. Pět dnů po skončení války Severu proti Jihu Lincoln navštívil divadelní představení „Náš americký bratránek“.

Ve 22 hodin vtrhl do lóže John Wilkes Booth a střelil prezidenta zezadu do hlavy. Ukázalo se, že se jedná o velké spiknutí příznivců Jihu, kteří se chtěli pomstít za vojenskou porážku.

James Abram Garfield (1831 – 1881)

Volba: 1880

Úmrtí: Zavražděn

V úřadě strávil pouhých 6 měsíců a 15 dnů.  Jeho život ukončil na baltimorském nádraží ve Washingtonu právník Charles Julis Guiteau. Deset nejlepších lékařů se marně pokoušelo kulku najít, ale bezúspěšně.

Během operací se ale nedodržovala správná hygiena a Garfield tak umřel pomalu a bolestně na infekci. Po pitvě se zjistilo, že kulka ležela blízko páteře. Guiteau byl odsouzen k trestu smrti.

Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.
Garfield zemřel v ukrutných bolestech na infekci.

William McKinley (1843 – 1901)

Volba: 1900 (2. období)

Úmrtí: Zavražděn

V roce 1901 jeho život ukončil anarchistický atentátník Leon F. Czolgocz, který na prezidenta vystřelil dvě kulky během Panamerické výstavy v Buffalu. Bodyguardi útočníka po výstřelech okamžitě srazili. V tu chvíli však násilí uťala památná věta prezidenta:

„Zacházejte s ním dobře, chlapci“. Prezident o osm dní později zranění podlehl. Czolgosz byl odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.

Warren G. Harding (1865 – 1923)

Volba: 1920

Úmrtí: Infarkt

Bývá označován za jednoho z nejhorších prezidentů v dějinách USA, jelikož se jemu a skupině blízkých přátel téměř podařilo vydrancovat americkou státní pokladnu.  Po jeho úmrtí vyšla najevo aféra Teapot Dome, ve které ministr vnitra Albert Fall nelegálně převáděl ropné pozemky na soukromé společnosti a provize za prodej si nechával.

Harding zemřel údajně na infarkt, vedou se ale spekulace, že ho otrávila manželka.

Harding
Harding „vynikl“ svými obchody s blízkými přáteli.

Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)

Volba: 1940 (3. období)

Úmrtí: Mozková mrtvice

Franklin D. Roosevelt byl nejdéle úřadujícím americkým prezidentem a jediným zvoleným 4x po sobě.

Ještě než se stal prezidentem, byl na něj spáchán atentát italským anarchistou Giuseppem Zangarou, při kterém zemřel starosta Chicaga, český emigrant Anton Cermak.

Během poslední volební kampaně v roce 1944 byl Roosevelt už fyzicky vyčerpaný a doprovázely ho i psychické potíže v podobě depresí a aterosklerózy. Po návratu z Jaltské konference zemřel na mozkovou mrtvici, právě když malířka kreslila jeho portrét.

John Fitzerald Kennedy (1917-1963)

Volba: 1960

Úmrtí: Zavražděn

Nejmladší zvolený americký prezident. Smrt si ho našla 22. listopadu 1963 v Dallasu. Podle oficiálního vyšetřování byl střelcem Lee Harvey Oswald, později se ale nevyloučila účast dalších pachatelů.

Osudnou se stala kulka, která prezidenta zasáhla do pravého spánku a způsobila frakturu lebeční kosti. Podle konspiračních teorií mohl za atentát Sovětský svaz, mafie či dokonce FBI nebo CIA.

Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.
Kdo opravdu zabil J. F. Kennedyho, je dodnes záhadou.

Ronald Reagan (1911 – 2004)

Volba: 1980

Úmrtí: Alzheimerova choroba – přežil pokus o atentát.

Ronald Reagan pracoval původně jako herec a stal se předsedou hereckých odborů. Po 69 dnech úřadu ho spolu s dalšími třemi osobami vážně postřelil John Hinckley.

Utrpěl vážný průstřel plicního laloku, avšak díky rychlé lékařské pomoci se poměrně rychle uzdravil. Střela se zastavila 2,5 cm od jeho srdce. Hinckley byl umístěn do psychiatrické léčebny, z níž byl v roce 2016 propuštěn.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla