V poslední době stoupá aktivita italských sopek, Etny a Vesuvu. Je nebezpečí výbuchu reálné? Jaké by byly následky?
Campi Fregrei je vulkanická kaldera o průměru 13 kilometrů a nachází se západně od Neapole a zhruba 35 kilometrů od Vesuvu. Tato kaldera v historii bouřila dvakrát – poprvé před 35 000 lety, pak o 23 000 let později. Čím hrozí dnes?
Kdy vybuchne evropský supervulkán?
Posledních 70 let se kaldera průběžně zvyšuje a zase snižuje. Podle nejnovějších počítačových modelů se takto uvolňovaná ničivá energie v průběhu času v oblasti hromadí, aniž by se rozptýlila.
Dle londýnského seismologa Christophera Kilburna se situace blíží kritické fázi, kdy jakákoli aktivita zvýší možnost erupce.
Vědci se shodují na katastrofě
Výzkum provedl tým vědců z University College v Londýně a Observatoře Vesuvius, podle kterých není možné odhadnout, kdy k erupci dojde. Je ale mnohem pravděpodobnější, že sopka k erupci směřuje, než že jen v klidu odpočívá. Erupce je tedy podle vědců mnohem pravděpodobnější než v minulosti.
6 000 000 lidí v ohrožení
Vzhledem k velikosti kaldery by zřejmě byla mnohem ničivější než veškeré erupce zlověstné Etny v lidských dějinách.
Už jen proto, že v samotném kráteru žije přinejmenším 1 000 000 lidí a dalších 6 000 000 žije v „zóně erupce.“ Během erupce před 35 000 roky sopka vychrlila až 1000 km³ vyvrženého materiálu.
Proč vyhynuli neandertálci?
Tehdy šlo o jednu z nejsilnějších erupcí na evropském kontinentu s globálními následky. Sopečný materiál se dostal až na Kavkaz nebo do Grónska. Navíc natolik změnil klima na planetě, že s největší pravděpodobností zavinil postupné vyhynutí neandertálců.
Dnes by exploze zničila téměř celou Itálii a sopečný prach by výrazně změnil světové klima.