Domů     Lanýže: Nejdražší houby světa!
Lanýže: Nejdražší houby světa!
12.12.2016

Vše, co jste si přáli vědět o nenápadných kulinářských pokladech, skrývajících se v útrobách země. Hledají je skutečně prasata? Vznikají úderem blesku? A proč jsou dnes tak vzácné?

Kdybychom měli spočítat všechny výroky začínající slovy „už starověké národy“, mohli bychom počítat do nekonečna. Zde je však tento úvod případný. Nejstarší dochované doklady o konzumaci lanýžů skutečně nacházíme v hlubinách starých dob, konkrétně u Amoritů.

Tento původem semitský národ obývá tři tisíce let před začátkem letopočtu úrodná území v okolí řeky Eufratu a o jejich jídelních zvycích se zmiňují některé sumerské texty.

Konzumace lanýžů, které „vyhrabávají ze země“ je však vnímána jako cosi nečistého a stavěna naroveň požívání syrového masa, což není udivující, vzhledem k tomu, že Amority sumerská civilizace vnímá jako nepřátele.

Později, v Řecku se o nich zmiňuje Teofrastos (cca 371-287 př.n.l.) přezdívaný též otec botaniky. Opulentními hodokvasy a radovánkami jinak překypující Řím však dnes požívané odrůdy lanýžů překvapivě pomíjí.

Jedinou jim podobnou plodinou konzumovanou za císařských časů jsou tzv. pouštní lanýže (rodu terfezia boudieri), které však se svým skutečnými protějšky sdílí pouze vzhled a pochází z oblastí Lesbu, Libanonu, Sýrie nebo Kartága.

Vlastní chutí téměř nedisponují a používají se pouze k přenosu a zvýraznění chutí jiných koření.

Vznikají úderem blesku?

U starých národů ještě zůstaneme. O původu lanýžů se ve starověku dlouho vedou učené disputace a ani dnes nedokážeme jejich bílou, vzácnější odrůdy pěstovat.

Plútarchos (cca 46-127) se kupříkladu domnívá, že rostou na místě, kde do země udeřil blesk a jeho teplo dalo spolu s podzemními vodami vyklíčit této podivnosti. Juvenalis se domnívá, že jejich růst souvisí s hromy a deštěm.

Cicero (106-43 př.n.l.) je považuje za děti země a řecký lékař Dioscorides (cca 40-90) je považuje za hlízovité kořeny.

Dnes už víme, že lanýže jsou druhem symbiotických hub, které rostou na kořenech buků, topolů, dubů, bříz, habrů, lísek nebo i borovic.

Kolem konců hostitelského kořene vytvářejí pouzdro a prorůstají až do jeho mezibuněčného prostoru v procesu známém jako ektomykorhiza. Jde o vztah vzájemně prospěšný.

Houba dostává od stromu uhlíkaté látky, které jí slouží jako zdroj energie, a na oplátku mu poskytuje vodu a minerály z okolní půdy.

Prase nebo pes?

K hledání lanýžů se, navzdory běžnému přesvědčení, využívají pouze prasnice. Zápach, který lanýž vydává, totiž nápadně připomíná androstenol, sexuální feromon obsažený ve slinách prasečích samců.

Prasnice po něm pase instinktivně a není tedy nutné ji cvičit, během sběru ovšem vyvstává riziko, že lanýž stihne sežrat, než se k němu dostane sběrač. I z tohoto důvodu se dnes upřednostňují speciálně vycvičení psi, především z plemene italského vodního psa.

V Itálii je navíc používání prasat zakázáno, protože svým rytím poškozují podhoubí.

Kolik lanýžů znáš, tolikrát jsi člověkem

Pokud máte lanýže zafixované pouze jako baňaté černé koule, patrně vám skutečná rarita doposud unikala. Za nejkvalitnější odrůdu bývá považován lanýž bílý, který roste pouze na čtyřech místech v Evropě.

Nejslavnější naleziště se nacházejí v severoitalském regionu Piedmonte v okolí měst Alba a Asti.

Italská odrůda je také považována za nejcennější a sklízí se na podzim, v říjnu a v listopadu, kdy se v Albě koná také mezinárodní lanýžový veletrh Fiera del Tartufo. Kilo lanýže bílého vás vyjde podle kvality i na 3600 dolarů.

Pozor ale na jeho záměnu s dříve zmíněným lanýžem pouštním, který má podobnou barvu, roste na blízkém východě a nestojí skoro nic. Dále rozlišujeme klasický lanýž černovýtrusý, nazývaný rovněž černý francouzský nebo périgordský.

Sklízí se na podzim a v zimě a bývá ceněn i na 2,5 tisíce dolarů za kilogram. Jednou z nejrozšířenějších variant je také tzv. lanýž letní, který je o něco méně aromatický než jeho zbylí sourozenci a je k nalezení i u nás.

Čuníka na šňůrce ale ponechte raději doma, než vyrazíte se špacírkou a vidinou prudkého výdělku v oku na lov této podzemní delikatesy do blízké bučiny.

V českých luzích a hájích je totiž lanýž letní chráněný a sbírat se nesmí, takže by vás místo kýženého výdělku mohla čekat tučná pokutička. Nevěště však zbytečně hlavu.

Letní lanýže jsou oproti svým vzácnějším bratrům také podstatně levnější, za plechovku o 200 gramech zaplatíte jen něco kolem 100 dolarů.

Industrializace zabila obchod

Lanýž nebyl vždy pochoutkou určenou jen pro náročné stoly bohatých a zvláštní příležitosti. Ke konci 19. století a na počátku 20. vznikají ve Francii rozsáhlé plantáže a rozvíjí se dokonce samostatné odvětví zemědělství, tzv.

trufficulture neboli pěstování lanýžů. S postupující urbanizací a následným vyklidňováním venkova však tyto rozsáhlé „lanýžové sady“ znovu pustnou.

Po první světové válce je navíc francouzská populace pracujících zemědělců zdecimována přibližně o 20 %, což pěstování exkluzivní plodiny rovněž neprospívá.

Nově nabyté poznatky se znovu ztrácejí a lanýžové háje, čítající v roce 1890 i 75 tisíc hektarů stromů s naočkovanými kořeny, planí.

Někdejší produkce činící až 1100 tun černých lanýžů ročně se už nikdy nezvedne na svou původní úroveň a smrskává se na dnešních 20-50 tun podle kvality jednotlivých let.

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, truffledogcompany.com, cravedfw.wordpress.com
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
reklama
historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz