Konec 16. století. V severní Americe probíhají první pokusy o kolonizaci území. Jedna z kolonií ale záhadně mizí, zbude po ní jen pár domů a jeden nápis na stromě.
V roce 1585 zakládají Angličané první malou osadu na ostrově Roanoke u pobřeží na pomezí dnešních států Virginie a Severní Karolíny. Půda vhodná k obdělávání, přátelští indiáni a celkově dobré podmínky pro život vzbuzují optimismus.
Jenže vzápětí se ukazuje, že jde ve skutečnosti o krutý kraj a že indiáni nejsou tak vstřícní, jak se zdálo. Vesnice se 123 obyvateli je kvůli sporům s nimi dokonce jednou přestěhována.
Jenže když v roce 1590 dorazí do osady anglická flotila se zásobami, po kolonii není ani památky. Nalezen je pouze nápis „CROATOAN“ vyrytý do stromu. Povraždili snad osadníky indiáni? Jenže proč se nenašla žádná těla? Spíše to vypadalo, jako by se vesnice sbalila a odešla.
Jednou z teorií je, že indiáni vzali bělochy do zajetí a postupně je asimilovali. O sto let později cestovatelé v oblasti totiž narazili na indiány, kteří měli světlejší kůži a znali některá anglická slova. Zda tomu tak skutečně bylo, už se ale nikdy s jistotou nedozvíme.