Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.
To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi je pětice vysátých ovcí.
Roku 1995 se informace o pozorování zvláštní šelmy dostane i do médií. Od té chvíle se zprávy o rdoušení koz a ovcí čupakabrou hrnou jako na jezdícím páse.
Jeho rajon najednou sahá až k Maine, Chile a zahlédnut je i v Texasu, Novém Mexiku a v posledních letech nejvíce v Mexiku. Tady dokonce nabude nové fyzické formy lysého zvířete s ostny, které je velké jako menší medvěd. Okolí děsí velkými tesáky a nezdolným apetitem.
Fotky klamou, mrtvá zvířata zřejmě ne
Stačí strávit chviličku nad Googlem a zjistíte, že na rozdíl od rádoby pravých rozmazaných snímků jiných zájmů kryptozoologie, má čupakabra solidní galerii ostrých fotek.
Ale… zabere to ještě o chvilku déle, aby se ukázalo, že jde buď o uhynulé či zabité psy nebo kojoty postižené nějakou (obvykle kožní) chorobou. Přesto za fenoménem čupakabry, ať je to co je to, nelze stále udělat jasnou tlustou čáru.
Počet farmáři hlášených záhadných úmrtí zvířat s ranami, kterými cosi vysávalo krev, úplně přehlédnout nelze.