Domů     Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
17.10.2024

Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká.

Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet.

Je to utajené sdělení, dokonalá šifra, alchymistická hříčka či prostě kniha, která dokládá, že ne všechny jazyky a písma středověku známe a umíme číst?

Radiokarbonové testy zasadily vznik rukopisu do let 1404 až 1438. Také víme, že dílo se vyskytovalo na dvoře Rudolfa II. (1552–1612), milovníka umění, vědy a všeho tajemného. Ten prý věřil, že autorem je anglický filozof a vědec Roger Bacon.

Ve hře ovšem bylo i jméno Leonarda da Vinci a dalších. Knihu se pokoušelo po staletí marně rozluštit mnoho učenců. Prvním známým majitelem byl pražský alchymista Georgius Barschius začátkem 17. století.

Po jeho smrti rukopis studoval učený jezuita Athanasius Kircher. Dokonce zaplatil odborníkovi na koptštinu. Co zjistil, nevíme. Až do roku 1912 byl rukopis uložen v knihovně jezuitského řádu.

Od něj ji vykoupil knihkupec Voynich, podle kterého se dnes i jmenuje. Nyní je dílo majetkem Yaleovy univerzity.

Zřejmě nádoba na léčiva vedle rozřezaných rostlin
Zřejmě nádoba na léčiva vedle rozřezaných rostlin

Otázek je více než odpovědí

Pergamenové strany při prvním prolistování připomínají středověký lékopis. Pečlivější prohlížení naznačuje na alchymistickou příručku.

Když si ale badatel pečlivě prohlédne všech dochovaných 240 stran z původních 272, v hlavě má více otázek než odpovědí. Tak třeba část s vyobrazením rostlin. Že to je jasný botanický klíč?

Pouze do chvíle, než pozorný výzkumník zjistí, že velkou část rostlin vůbec nelze identifikovat. Pravděpodobně astronomická část je o něco přívětivější a lze v ní nalézt například znamení zvěrokruhu. Obsahuje ale také neznámé diagramy a symboly.

Středověké sci-fi? Nahé ženy se koupou v systému jezírek…

Nejzáhadnější je oddíl s vyobrazeními nahých koupajících se žen v podivné zelené tekutině, v nevídaném systému jezer a jezírek. Nebo jsou to technicky vyrobené útvary? Někomu dokonce připomínají tělesné orgány. Odkazuje snad autor na nějaké rituální koupele?

Či na léčivé lázně? A kde něco obdobného viděl? Stejně záhadná je i část, ve které by snad mohly být mapy. Ale co je to za krajinu? Jsou tu také znázorněny i hrady a něco jako sopky.

Oddíl s ilustracemi kořenů, listů a tajemných plodů, kde je text dělen do odstavečků, zase připomíná lékárenské recepty. Vykreslené rostliny jsou ovšem opět záhadou.

Detail viněty na spodní straně 149 Voynichova rukopisu
Detail viněty na spodní straně 149 Voynichova rukopisu

Nadějí je umělá inteligence

Dočká se někdy svět překladu tajemného rukopisu? Těžko říct. Naději dává pokrok ve vývoji strojového učení a umělé inteligence. První rozbory s využitím superpočítačů nabídly nadějné výsledky – jde prý o reálný jazyk.

Porovnání s 400 známými jazyky a písmy světa pak potvrdilo největší podobnost s hebrejštinou. Je tu tedy velká šance k odkrytí tajemství. Samozřejmě že už dnes tu máme odborníky, kteří věří, že záhadu Voynichova rukopisu rozkryli.

Výsledky jejich práce jsou ovšem nesouvislé. Pokud ano, nezveřejňují svůj postup a systém dekódování, což vylučuje ověření správnosti. Svět se tedy dál může těšit ze záhady, která zůstává skryta už stovky let.

Teorie o Voynichově rukopisu

Základních teorií o tajemném rukopisu je osm. Podle první se jedná o falzum a žádný obsah ani smysl nemá. Podle druhé jde o glosálii – zapsané promluvy v nadpřirozeném, neznámém jazyce.

Hudební skladatel Hanspeter Kyburz text považuje za hudební záznam a na jeho přepisu založil i jedno ze svých děl. Podle statistické vědecké analýzy je to kniha psaná reálným jazykem, napodobení by bylo náročné.

Kryptografové americké NSA se v 50. letech 20. století přikláněli k názoru, že se jedná o složitou šifru, pracující se záměnami písmen. Jazykovědec Jacques Guy tvrdí, že rukopis je zapsán exotickým, ale přirozeným jazykem.

Mohl být napsán mandžuštinou s nějakým netradičním dialektem a fonetickým písmem. James Finn si myslí, že jde o vizuálně zakódovanou hebrejštinu.

Fragment Voynichova rukopisu, pravděpodobně první odstavec
Fragment Voynichova rukopisu, pravděpodobně první odstavec

Jak rukopis vypadá?

Kniha měla zřejmě 272 stran v 17 arších, dochovalo se jen 240 z nich. Text je psán na pergamenu neznámým písmem (o 20–30 znacích s jednoduchou interpunkcí) a neznámým jazykem. Rukopis má asi 35 000 slov.

Znaky nenásledují náhodně, lze vysledovat zákonitosti, což ukazuje na pravopisná a gramatická pravidla. Průměrná délka každého slova je shodná s latinou a angličtinou. Jazyk je odlišný od evropských, některé znaky svědčí o podobnosti se semitskými jazyky.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, Voynichův rukopis aneb Nejzáhadnější kniha světa. Bratislava: CAD PRESS, 2011. ISBN 978-80-88969-60-0, voynich.nu
Titulní foto: JovanCormac / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Marcos Okseniuk / Creative Commons / volné dílo 3. FOTO: Luizpuodzius / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Zoram.hakaan / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
reklama
záhady a tajemství
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
Novodobý Bludný Holanďan? Záhada parníku Aztec
Záhadných zmizení v takzvaném bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Celá řada z nich se už stala téměř legendárními. Je ale také znám například i případ potopené lodi, jež následně opět vyplula na hladinu… 9. září 1935 zakotvil v britském přístavu Bristol parník Aztec, jehož posádka podala svědectví o velmi zvláštní události. Během své plavby […]
Novověké hledání věčného života aneb střípky z dějin alchymie
Vyrobit elixír života bylo největším snem středověkých i novověkých alchymistů. Pokusy získat látku, která by zajistila trvalý a nekonečný život, se dějinami táhnou jako červená nit. Emilia Marty, postava ze slavné hry Karla Čapka Věc Makropulos, se dožila pomocí elixíru života 337 let. Život už ji nudil, i tak ovšem toužila po dalších dávkách elixíru, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz