Domů     Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
14.10.2024

Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko.

Kolda z Koldic

Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o něm píše Pasionál abatyše Kunhuty z počátku 14. století. Jeho inkvizitorská kariéra začala, když papež Jan XXII. ustanovil inkviziční tribunál.

Papež je nesmlouvavý a evropským panovníkům neustále píše, jak se mají křesťansky chovat. Dobře fungující inkvizice mu může pomoci a šlechtic s podporou panovníka se mu hodí. O Koldově inkvizitorské činnosti u nás moc nevíme.

Odhady mluví o stovkách obětí, hlavně kacířů. Působil v dominikánské provincii v Čechách a snad i v kostele sv. Klimenta. Mohl být i duchovním rádcem u sv. Jiří na Pražském hradě. Tomu by napovídala jeho blízkost s králem a Kunhutou.

Kolda z Koldic v kleče předává své dílo abatyši Kunhutě. Detail z Pasionálu abatyše Kunhuty.
Kolda z Koldic v kleče předává své dílo abatyši Kunhutě. Detail z Pasionálu abatyše Kunhuty.

Havel z Hradce

Působil v polovině 14. století na Jindřichohradecku. Tam inkvizitoři nepronásledovali čarodějnice, ale valdenské, kacířskou radikální sektu, která se obrátila proti katolické církvi.

Papež Benedikt XII. jmenoval inkvizitorem Havla a jeho kolegu františkána Petra z Načeradce. Spouštěcím motorem procesů byly nepokoje na panství Oldřicha III. z Hradce, kde zejména chudší sedláci podléhali valdenskému učení.

Sektu založil lyonský kupec Petr Valdes koncem 12. století. Její členové popírali existenci očistce, zavrhovali jakékoli násilí, zpovídali se sami bez kněze a vzájemně si udělovali požehnání.

Pro církev byli ohrožením autority, protože odmítali její formální struktury. První snaha inkvizitora Havla moc úspěšná není, Valdenští dokonce povstanou. Papež vyhlásí proti povstání křížovou výpravu a inkvizitor se pustí do čistek znovu a bez slitování.

Philips, Caspar Jacobsz: Způsoby mučení používané španělskou inkvizicí.
Philips, Caspar Jacobsz: Způsoby mučení používané španělskou inkvizicí.

Vyšetřovány jsou čtyři tisíce lidí. Každý dvacátý je shledán vinným! Inkvizitoři používají mučení, aby z obviněných dostali přiznání. Když se přiznají, kajícní mohou odejít jen s vypáleným cejchem, ale zatvrzelí jsou vězněni a pak upalováni na hranici.

Inkviziční tažení Havla z Hradce je nejrozsáhlejším církevním procesem. Svou hrůzností ho ale v mnohém přesahuje proces civilní, odehrávající se v Šumperku a okolí v 17. století.

Jindřich František Boblig z Edelstadtu

Postava Bobliga z Edelstadtu se díky knižnímu a filmovému zpracování stala téměř synonymem inkvizitora. V mládí studoval právo, ale nedosáhl doktorátu a školu opustil. I jako kandidát práva ale mohl být soudcem nebo advokátem.

Svou kariéru spojil s čarodějnickými procesy, které tehdy vedli právě laičtí právníci a civilní inkvizitoři. Za čarodějnictví lze uložit až trest smrti.

Zámek Velké Losiny.
Zámek Velké Losiny.

Nejdřív se Boblig zapojil do procesů proti čarodějnicím v Dolním Slezsku, kde bylo upáleno na 200 lidí! Ověřil si, že práce inkvizitora je rychlou a snadnou cestou ke zbohatnutí.

Majetek odsouzených sice formálně propadá panovníkovi, ale inkvizitor a šlechtická vrchnost si z něj vždy ukrojí svůj díl. Boblig se stane lovcem čarodějnic na plný úvazek.

Do Čech Boblig přichází na pozvání hraběnky z Galle. Jeho úkolem je zřídit inkviziční soud pro žerotínské panství, protože tu panuje podezření na čarodějnictví. Žerotínové netuší, jakou zhoubu na své panství přivedli.

Nedostudovaný advokát to má zařízené dobře. Jeho rozsudky podléhají schválení pražským apelačním soudem. Tam má Boblig dobrého přítele Jana Jakuba Weingartena, který potvrzuje vše, oč si Boblig požádá.

Pamětní deska před kostelem sv. Vavřince v Sobotíně na uctění obětí čarodějnických procesů.
Pamětní deska před kostelem sv. Vavřince v Sobotíně na uctění obětí čarodějnických procesů.

Podle místních legend začínají procesy tím, že se chudá žena pokusí odnést proměněnou hostii ze mše, aby ji dala krávě, která nedojí. To je pro Bobliga ideální materiál. Prostou ženu mučením donutí k výpovědi a pak už vede proces podle svého.

Zmučená oběť inkvizitorovi potvrdí cokoliv chce. Když nebožačka řekne jména, která jí předtím nadiktoval, má v rukou „důkaz“ na další vhodné oběti. Ve Velkých Losinách a okolí Boblig za 7 let odsoudí a nechá popravit 38 údajných čarodějnic a čarodějů.

Vzhůru do bohatého Šumperka

Pro losinské panství ale roky trvající čarodějnický proces začne být příliš nákladný a vrchnost tlačí na Bobliga, aby hon na čarodějnice ukončil. Ten jen přesune svou pozornost jinam.

V Losinách už totiž nezbyl nikdo dostatečně majetný, aby se inkvizitorovi vyplatilo se jím zabývat. Zato nedaleké bohaté město Šumperk se jeví jako ideální cíl. Vydává se tedy se svou osvědčenou metodou i sem.

Tady se mu ale staví do cesty významný protivník, šumperský děkan a kněz Kryštof Alois Lautner. Ten poukazuje na právní vady Bobligových procesů a žádá několikrát jeho sesazení z funkce inkvizitora.

Boblig si to ale nenechá líbit a pustí se na tenký led – z čarodějnictví obviní i samotného duchovního!

Lautnerův památník v Mohelnici.
Lautnerův památník v Mohelnici.

Lautner je velmi vzdělaný, ovládá církevní i světské právo, a dokonce má ve své osobní knihovně několik spisů o čarodějnických procesech. Vědomostmi se s ním vzteklý a záštiplný nedostudovaný právník Boblig nemůže měřit.

Má ale mnohem lepší konexe a rozjetou mašinerii inkvizičních tribunálů, a to se děkanu Lautnerovi stane osudným.

Navíc Lautner je známý tím, že ve své farnosti toleruje tajné nekatolíky, takže ani biskup nemá moc chuť se za známého potížistu stavět a pálit si prsty. Lautner se však odmítá přiznat a dlouho vzdoruje i mučení.

Nakonec ale i jeho Boblig zlomí a vynutí si jeho přiznání. Upálen je 18. září 1685. Spolu s ním padne postupně i několik desítek dalších šumperských občanů, vesměs bohatých.

Bobligovo řádění utne až jeho hrabivost – když se rozhodne začít procesy i v ještě bohatším Olomouci, stěžují si olomoučtí měšťané přímo císaři a ten Bobliga sesadí z funkce. Život obětem v Losinách a Šumperku to ale nevrátí.

Zdroje informací: ČERNUŠÁK, Tomáš, PROKOP, Augustin a NĚMEC, Damián. Historie dominikánů v českých zemích. Praha, Krystal OP, 2001. ISBN 80-85929-50-3 KOTYZOVÁ, Petra. Čarodějnické procesy v českých zemích. Plzeň, 2015. diplomová práce (Mgr.). ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI. Fakulta právnická SPURNÝ, František, Vojtěch CEKOTA a Miloš KOUŘIL. Šumperský farář a děkan Kryštof Alois Lautner, oběť čarodějnických inkvizičních procesů. Šumperk: Městský úřad, 2000. VORLÍČEK, Petr. Inkvizitoři v Českých zemích v době předhusitské. Praha, 2012. Bakalářská práce, Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta.
Titulní foto: Encrenker / CC / volné dílo, 2. FOTO: Packare / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Artanisen / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Karel Jára / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: Jan Pešula / Creative Commons / CC0 1.0, 6. FOTO: Martina Pauerová / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz