Česnek ve výživě hraje velmi významnou roli již od dob dávných stavitelů egyptských pyramid, protože mimo jiné obsahuje velké množství vitaminů, jako například A, B, C, E, a rovněž i minerály, kupříkladu vápník, selen či jod.
Je poměrně výživný a zároveň i málo kalorický.
Různé formy
Nejlepší způsob užití česneku je samozřejmě v přírodním stavu, sáhnout však můžeme i po česneku ve formě doplňku stravy a známý je rovněž například i česnekový olej.
V kuchyni zase jako kořenící přípravek bývá kromě čerstvého česneku poměrně hojně využíván též česnek sušený.
Starověký lék
Již od starověku se česnek používal k léčbě celé řady nemocí. Česnek má všeobecně blahodárný vliv na naše zdraví, zejména na tepny, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Působí rovněž i antiskleroticky.
Jeho pravidelné používání pak působí jako prevence proti infekčním onemocněním, zejména proti chřipce. Jedná se totiž o skutečně silné přírodní antibiotikum a také účinný antioxidant, jenž detoxikuje naše tělo.
Pomůže i s nikotinem
Česnek je mimo jiné rovněž i výborným antiparazitálním prostředkem, působí skvěle jako střevní dezinfekce. Uvolňuje též křečovité stavy v oblasti zažívacího ústrojí, zejména v oblasti žaludku či střev.
Jeho pravidelná konzumace předchází zadržování vody v těle a má blahodárný vliv i na ledviny. Díky jeho antinikotinovým účinkům jej lze v lidovém léčitelství úspěšně použít také jako protilátku při otravě nikotinem.