Krokodýlové mohou spát s jedním okem otevřeným a tak nepřetržitě sledují potenciální kořist či nebezpečí.
Podle studie německých a australských vědců krokodýlové pravděpodobně při spánku ponechávají vždy jednu mozkovou hemisféru aktivní a ve střehu.
Podobný spánek je známý u dalších mořských živočichů, jako jsou mroži či delfíni, kteří patrně jedním okem ve spánku kontrolují, zda drží jejich skupina pohromadě. Ptáci zase tuto strategii používají jako ochranu před dravci.
Odborníci podrobili zkoumání tři mladé krokodýly mořské, které převezli do velkého akvária ve městě Melbourne a 24 hodin denně je filmovali. Experiment potvrdil, že tito plazi během spánku otvírají jedno oko i v reakci na nenápadný podnět.
Badatelé z německého Ornitologického ústavu Maxe Plancka zjistili, že stejné chování se vyskytuje i u dospělých krokodýlů nilských a kajmanů. Dalším krokem bude nyní prokázat, že při spánku s jedním okem otevřeným krokodýli také fyziologicky spí pouze napůl.
„Budeme potřebovat elektrofyziologický záznam, abychom viděli mozkové vlny v obou hemisférách spícího krokodýla a mohli říci: tato hemisféra je vzhůru a ta druhá spí,“ podotkl vedoucí studie John Lesku.
Spaní pouze jednou polovinou mozku se mohlo vyvinout u společného předchůdce plazů a ptáků a zvlášť také u vodních živočichů. Anebo u ještě vzdálenějšího předka, který byl společný ptákům, plazům a savcům, a savci pak tuto vlastnost ztratili.