Domů     Kdo ukradl Archu úmluvy?
Kdo ukradl Archu úmluvy?
30.12.2022

Je to nejposvátnější artefakt Starého zákona. Mají v něm být obsaženy desky, které nadiktoval sám Bůh. Přináší zkázu nepřátelům a je ozdobou jeruzalémského Chrámu – Archa úmluvy. Dnes je ovšem pokládaná za ztracenou.

Jestli byla zničena, nebo ji někdo ukradl a dodnes ji tajně přechovává, to je záhadou.

Když se podle Bible zjeví Bůh Mojžíšovi na hoře Sinaji, nadiktuje mu desatero svých přikázání a podle rabínského podání mu zjeví i plnost veškerého poznání.

Mojžíš Boží příkazy zapíše na dvě kamenné desky a pro ně následně vytvoří velkou zlatou schránku s vyobrazením andělů, kterou mohou Izraelci nosit s sebou v poušti i později v zaslíbené zemi – tato schránka dostane název Archa úmluvy a je nejposvátnějším předmětem vůbec, protože u ní podle nich prodlévá Bůh sám.

Repliku Archy úmluvy uchovává památník George Washingtona ve Virginii. FOTO: Ben Schumin / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Repliku Archy úmluvy uchovává památník George Washingtona ve Virginii. FOTO: Ben Schumin / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Archa v zajetí

Bible mluví o tom, jak se Izraelité rozhodnou vzít archu na pomoc na bojiště proti Pelištejcům. 1. kniha Samuelova vypráví, jak jim má tento náboženský artefakt dodat nadpozemskou sílu a ničit nepřátele. Ovšem nepovede se to tak docela.

Bůh si nepřeje, aby se jeho mocná archa stala jen nějakým magickým talismanem, a tak nechá Izraelce hořce prohrát. Přijdou o 30 000 mužů a Archa úmluvy je zajata Pelištejci. To je ovšem doslova národní katastrofa.

Kněz Eli, který se o Archu stará, při té zprávě padne mrtev k zemi. Pelištejci triumfálně procházejí s Archou po svých městech, ale brzy se ukáže, že jejich radost je předčasná.

Myši a hemoroidy

Když Pelištejci Archu umístí v chrámu svého boha Dagona, začne se naplno projevovat její moc a síla. Druhý den ráno leží podle biblického svědectví socha falešného boha rozbitá na zemi. A nezůstane jen u toho.

Sami Pelištejci začnou trpět všemožnými zdravotními i jinými neduhy, které si nedokážou vysvětlit.

Nejhorší z nich je záplava myší, které se vynoří jakoby odnikud a všechno ničí a žerou, a epidemie nádorů a hemoroidů, která nečekaně postihne samotné Pelištejce a působí jim mnoho trápení.

Nedokážou si vysvětlit, čím je to způsobeno, ale nakonec jim dojde, že je takto trestá Archa úmluvy, kterou si neprávem přisvojili. Když dojdou tohoto poznání, ještě rádi Archu vrátí zpět Izraelcům, protože nechtějí být vystaveni její zničující síle.

Ve svatyni svatých

Zpět v Izraeli pobývá Archa stále ještě ve stanu, jako v dobách na poušti. Když ale přijdou velcí králové jako David a Šalamoun, rozhodnou se, že by bylo důstojné vystavět pro ni pořádný chrám.

Stavbu připraví David a dokončí ji jeho syn Šalamoun. Tak vzniká první Chrám, ozdoba Jeruzaléma a symbol Boží přítomnosti vprostřed Izraele.

V samotném Chrámu se nachází takzvaná „svatyně svatých“, do které nesmí nikdo vstoupit a v které, věří se, přebývá sám Bůh. Pouze jednou do roka do ní vkročí velekněz a při této příležitosti smí Boha oslovit jménem, které je jinak přísně zapovězeno vyslovovat.

Uprostřed svatyně svatých se pak nalézá také samotná Archa úmluvy. Alespoň do té doby, než se ztratí.

Babylonská zkáza

V roce 587 před Kristem je Jeruzalém dobyt Babyloňany, kteří ho vyplení a mnoho obyvatel odvlečou do babylonského zajetí. Zkáze neujde ani jeruzalémský Chrám, který je rozbořen a zničen.

Mnoho posvátného nádobí ze zlata a dalších drahých kovů je ukradeno a Babyloňané si ho odvezou jako válečnou kořist. O tom se zmiňuje i Bible, ovšem o Arše úmluvy ani slovo. A tady začíná velké tajemství. Co se s Archou úmluvy stalo?

Zkáza a zničení

Jednou z logických možností by bylo, že je Archa Babyloňany zničena společně s chrámem, nebo že je uloupena jako válečná kořist, roztavena nebo jinak využita v Babylonu. Proti této variantě mluví ale několik argumentů.

V první řadě biblická zpráva o dobytí Jeruzaléma popisuje různá posvátná náčiní a nádoby z chrámového inventáře, které Babyloňané slavně nesou ve vítězném triumfálním průvodu. O Arše se tady ale vůbec nemluví.

Je velmi nepravděpodobné, že by pisatel něco takto důležitého zamlčel nebo nezmínil.

A druhý argument – pakliže prosté zajetí Archy Pelištejci způsobilo takovou katastrofu pro ně samotné i pro jejich zemi, jak hrozivá by musela být odplata archy za takovéto nakládání ze strany Babyloňanů? O tom ovšem také nemáme žádné zprávy.

Je tedy dobře možné, že se Archa buď zachrání, nebo najde cestu někam mimo Chrám ještě před jeho zničením.

Archa vždy byla předmětem posvátné úcty. FOTO: thejewishmuseum / Creative Commons / volné dílo
Archa vždy byla předmětem posvátné úcty. FOTO: thejewishmuseum / Creative Commons / volné dílo

Skryté tajemství

Židovští rabíni se v pozdější literatuře o osudu Archy úmluvy velmi přou. Někteří zastávají skeptické stanovisko, že ji přece jen asi odnesou Babyloňané a že je navždy ztracená.

Jiného názoru je slavná encyklopedie židovského náboženského práva jménem Tosefta, sepsaná v 2. století.

Ta dovozuje, že archu pravděpodobně Jóšijáš, izraelský král, nechává ukrýt bezprostředně před hrozícím pádem Jeruzaléma a že ji tedy Babyloňané nikdy nenajdou.

Zničení Chrámu pak může být odvetou zklamaných vojsk, kterým proklouzne největší jeruzalémský poklad mezi prsty.

V rukou disidentů?

Babylonské zajetí po čase skončí, noví vládcové dovolí Izraelcům vrátit se do Jeruzaléma a obnovit Chrám. Tentokrát ale už bez Archy úmluvy. Je toto důkaz o tom, že je zničena? Ani v nejmenším.

Po návratu z Babylonu už není obnoveno království, které bylo s jeruzalémským kultem úzce spojeno.

Je možné, že ti, kdo vědí o ukryté Arše úmluvy, nepřijmou nové vedení kasty elitních kněží a své tajemství si nechají pro sebe a předávají ho z generace na generaci.

Lze tedy předpokládat, že je Archa úmluvy v rukou disidentů, kteří odmítají nové zřízení a nadále v tajnosti udržují nejmocnější Boží artefakt. Tohoto názoru je řada pozdějších mystiků, z nichž někteří se dokonce Archu vydávají hledat. O tom, zda byl někdo úspěšný, nemáme ale zprávu.

Budou ji mít muslimové?

Tajemství Archy fascinuje i jiná náboženství. Dokonce i v Koránu se o ní hovoří a různí muslimští učenci dovozují, že je velice mocná a významná i pro islám.

Šiitská větev islámu věří, že Mahdí, skrytý nesmrtelný imám, který přijde na konci času, nalezne Archu úmluvy skrytou kdesi u Tiberiadského jezera a triumfálně ji přinese jako symbol toho, že jeho příchod je opravdu vyvolen Alláhem.

Podle tohoto učení je ale Archa ukryta před zraky nehodných, kteří by ji chtěli nalézt předčasně. A kdo by se její tajuplný klid pokusil narušit, toho postihne něco ještě o mnoho horšího, než jen hemoroidy…

Doklad o podobě Archy přináší i pozlacený basreliéf ve francouzské katedrále ve městě Auch. FOTO: Vassil / Creative Commons / volné dílo
Doklad o podobě Archy přináší i pozlacený basreliéf ve francouzské katedrále ve městě Auch. FOTO: Vassil / Creative Commons / volné dílo

Etiopská stopa

Tajemství Archy úmluvy má ještě jedno možné řešení. Etiopská pravoslavná církev totiž hrdě říká, že má Archu ve svém vlastnictví! Příběh, který se za tímto nárokem skrývá, je fascinující. I sama Bible vypráví o návštěvě královny ze Sáby na Šalamounově dvoře.

Doslova se zde píše, že Šalamoun vzácnou návštěvu přijal se všemi poctami a nic jí neodmítl. To Etiopané vykládají tak, že nejen že královna od Šalamouna odjela těhotná, ale vyžádala si na něm i Archu úmluvy.

Když ji Šalamoun odmítl vydat, vyčkala královna, až se jí narodí syn Menelik I., a ten archu v tichosti ukradl a na jejím místě nechal padělek. A když pak o mnoho později přišli Babyloňané, odnesli si jen bezcenný kus kovu.

Strážce archy

Podle etiopského podání pak zůstala archa jako majetek etiopských císařů a od nich přešla na etiopskou pravoslavnou církev. Místo, kde je archa uložena, je chrám Panny Marie Sionské ve městě Axumu. Má to ovšem jednu slabinu.

Archa je natolik posvátná, že ji nesmí nikdo vidět! Pečuje o ni jeden jediný mnich, krom něhož do místnosti s archou nikdo nesmí vkročit. A mnich sám, když cítí, že se blíží jeho smrt, vychová svého učedníka a nástupce.

Dokonce ani etiopský patriarcha archu nikdy nespatří. Tajemství tedy zůstává.

Foto: Musée Condé / Creative Commons / volné dílo, Ben Schumin / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, thejewishmuseum / Creative Commons / volné dílo, Vassil / Creative Commons / volné dílo
Předchozí článek
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno