Domů     Postrach mongolských plání
Postrach mongolských plání
16.8.2022

Jakmile se v písku pouště Gobi cosi zavlní, pastevcům tuhne krev v žilách. Pověst o písečném červu, který dostal název olgoj chorchoj, je totiž stále děsivě živá. Po netvorovi pátrá mnoho výprav, avšak bez výsledku. Místní lidé se ho ale přesto obávají jako čert kříže…

Je horké poledne a unavený mongolský pastevec si chce po jídle na chvíli odpočinout v jurtě. Chladivý stín si však neužívá příliš dlouho. V písku na zemi si totiž všimne něčeho, čeho se bojí už odmalička.

Není nejmenších pochyb, že je to skutečně olgoj chorchoj, písečný červ. Vědom si, že je v nebezpečí, přiklopí pastevec bleskurychle tvora ocelovým kotlíkem na čaj a vyhodí ho ven před stan. Pohled mu pak padne na nádobu, kterou stále drží v ruce.

Leknutím ji upustí. Kov po doteku červa celý zežloutl a na několika místech jej zvíře dokonce rozleptalo, a to vše během doteku, jenž trval jen pár vteřin. Vyděšený muž pohlédne ven. Po červovi už není ani vidu, ani slechu. Jen v písku zůstává vyrytá široká stopa mizející v dáli…

Pověst stará jako lidstvo samo

Kdy se příběh o hrozivém červu objeví poprvé, není známo. Jisté ale je, že se v mongolském folkloru předává z generace na generaci, až kam paměť sahá.

Mongolové jsou o existenci olgoje chorchoje skálopevně přesvědčeni a mnozí se navíc domnívají, že nejde o obyčejné zvíře, ale nadpřirozenou bytost, disponující obzvlášť hrozivou mocí. Jeho jméno tak pro jistotu ani nevyslovují, aby jej nepřivolali.

Ti, kteří jej již spatřili, se shodují na tom, jak děsivý tvor to je. A přestože jeho existence není nijak podložená, výpovědi svědků jsou překvapivě prakticky totožné, což je u případů mýtických tvorů poměrně výjimečně.

Vyprahlá poušť Gobi je stále ještě neprozkoumaná. FOTO: Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Vyprahlá poušť Gobi je stále ještě neprozkoumaná. FOTO: Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Oživlé tlusté střevo

Olgoj chorchoj podle místních vypadá obzvláště odpudivě. Je prý podobný přerostlé žížale, případně tlustému střevu, naplněnému krví. Jeho délka se pohybuje v rozmezí od půl metru do jednoho a půl metru. Je velmi útočný a dokáže bez potíží zabít člověka.

Když na to dojde, z růžové změní jeho tělo barvu na temně rudou, přední část červa se vztyčí a ještě více ztmavne. Potkat ho je možné pouze v červnu a červenci, což jsou v poušti nejteplejší měsíce. Poté se zahrabe do písku nebo zaleze do díry, kterou najde.

Pohybuje se nikoli dopředu, jak jsme zvyklí u podobných zvířat, ale jeho koulivý pohyb do strany připomíná zametání a zanechává za sebou charakteristické široké stopy v písku.

Zabíjí pomocí výboje

Jakým způsobem písečný červ útočí, není úplně zřejmé, v zásadě však existují dvě teorie. Podle první z nich vytváří olgoj chorchoj ve svém těle elektrický proud, jenž se kumuluje, až nakonec dojde k výboji.

Ten dokáže netvor nasměrovat na svou oběť, kterou tak v jediném okamžiku usmrtí. Podle druhé teorie se uvnitř jeho těla vyskytuje zvláštní měchýř, jenž se postupně plní silně toxickými šťávami. Ty červ vytváří ze složek potravy.

V případě, že se rozhodne zaútočit, se měchýř rychle smrští a obrovskou rychlostí vystříkne svůj obsah na oběť. Jed je dostatečně silný na to, aby zabil dospělého člověka. Smrt  v bolestech nastává po několika sekundách od chvíle, kdy se šťáva dotkne pokožky.

Pokud by to byla pravda, nebylo by nijak překvapivé, kdyby jed dokázal leptat i kovy, jak někteří pastevci vyprávějí.

Neviditelný červ

Ačkoli mnoho Mongolů by přísahalo, že se s podivným a hrůzostrašným červem setkali a vyvázli živí, vědci je zatím spíše toho názoru, že se jedná jen o povídačky. Kromě pastevců totiž červa nikdy nikdo neviděl.

Nepodařilo se jej ani vyfotografovat, natočit či ulovit. I přesto zoologové připouštějí, že by pověst mohla mít reálný základ.

Pasáci dobytka, žijící v poušti, totiž nepatří zrovna mezi nejvzdělanější, a tak by snadno mohli nepříliš známé zvíře zaměnit právě za netvora z lidové báchorky. Vědci mají za to, že by se mohlo jednat kupříkladu o některého živočicha z čeledi scinkovitých.

Jeden z nich, scink uťatý, žijící převážně v Austrálii, má totiž končetiny jen stěží rozeznatelné od zbytku těla. Kdyby se podobné zvíře vyskytovalo v poušti, mohl by jej vystrašený člověk považovat za červa.

Může být oním tajemným tvorem scink uťatý? FOTO: Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo
Může být oním tajemným tvorem scink uťatý? FOTO: Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo

Česká pátrací výprava

Olgoj chorchoj fascinuje nejen zoology, ale také různé nadšence a milovníky záhad. Do Mongolska se vypraví několik expedic, žádná však neuspěje.

V roce 1990 se po stopách pouštního červa vydá také skupinka Čechů, vedená záhadologem Ivem Mackerlem (1942–2013). Odvážlivec s sebou vezme fotografa a také lékaře a doufá, že to bude právě on, kdo záhadě přijde na kloub.

Zpočátku to vypadá, jako by o červu v Mongolsku nikdo nic nevěděl. Poté se však tým vydá na venkov a tam se konečně dozvídá informace potřebné k pátrání.

Požírač psychotropních bylin

V jedné malé vesničce v poušti Gobi se Mackerle od místních dozví, že před pár lety zde olgoj chorchoj skutečně zaútočil. Vlezl do stanu, kde si hrálo malé dítě. To na červa nedopatřením sáhlo, což ho stálo život.

Když se predátora vydali zarmoucení rodiče hledat, aby jej zabili, přišli o život také oni. Této historce se expedice zdráhá věřit.

Domorodci jim ale prozradí, že červ se často vyskytuje tam, kde roste podivná bylina gojo (Cynomorium songaricum), která vypadá jako doutník a podle všeho obsahuje nějakou dosud neznámou drogu, jež je ve vyšších dávkách smrtelně jedovatá. Možná že právě tu by mohl olgoj chorchoj využívat pro tvorbu toxických šťáv.

Na červa s dynamitem

Expedice má jasný cíl – vyfotografovat olgoje chorchoje, aby věda konečně dostala potřebný důkaz, že skutečně existuje. Čekat, až se tvor náhodně objeví, ale Mackerle nechce. Rozhodne se jej proto vypudit.

Se svým týmem v místech, kde očekává jeho výskyt, nastraží fotopasti. Poté do písku v celém území rozmístí nálože. Ty svými otřesy spolehlivě plaší veškeré živé tvory, které v daném místě pobývají. Kromě písečného červa.

Neukáže se ani po několika dnech výbuchů. K aktivitě jej neprobudí ani elektromagnetické pole. Výprava však objeví něco jiného, osamělou a starou jurtu. Muž, který ji obývá, je místním šamanem.

Nebezpečí z pekel

Když se badatelé starce zeptají na písečného červa, objeví se mu ve tváři zachmuřený výraz. Zcela vážně Mackerleho varuje, aby svého pátrání zanechal: „To, co hledáte, není tvor z masa a kostí, ale zlá a temná síla.

Neprovokujte ji, abyste na sebe nepřivolali zlou kletbu,“ řekne jim. Muži mu to zpočátku nechtějí věřit, šaman ale dále naléhá. „Je to střevo naplněné teplou krví,“ prohlásí a po těch slovech se členům expedice udělá nevolno.

Rozhodnou se, že si raději odpočinou ve stanu. Příštího rána se probudí a je jim ještě hůře než předtím. Kromě toho má Ivo Mackerle po celém těle množství krvavých podlitin, které tvarem připomínají písečného červa.

Protože se jejich zdravotní stav nelepší ani po několika dnech, nakonec se s nelibostí rozhodnou expedici ukončit.

Ivan Mackerle tajemného červa až do konce svého života nenalezl. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Ivan Mackerle tajemného červa až do konce svého života nenalezl. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Stav změněného vědomí

Záhada tak zůstává nevyřešena. Ivo Mackerle ale dojde k závěru, že na šamanových slovech může být mnoho pravdy.

Poušť je jednotvárné prostředí, kde lidský mozek nemá dostatek stimulů, a tak se člověk může dostat do jakéhosi stavu změněného vědomí, ve kterém má halucinace. Mohly by legendy o olgoji chorchoji stát za nimi?

Měli však halucinace všichni pastevci, kteří se s olgojem chorchojem měli setkat? Ačkoli Mackerle touží přijít tajemství na kloub, nepodaří se mu to. Do konce života se mu již příležitost vydat se do pouště Gobi nenaskytne…

Foto: Pieter0024 / Creative Commons / CC BY-SA 1.0, Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky