Ucpaný a odřený nos, v krku jako na Sahaře, celková slabost a v hlavě jako by se usídlilo několik maličkých permoníků. Nakažlivé nemoci mají řadu podob. Víte, jak jim předcházet, anebo pokud vás již přepadly, jak se účinně bránit?
STARTOVAČ IMUNITY ČÍSLO 1: Přírodní antioxidanty
Bylinkám, plodům a dalším přírodninám, které patří mezi jedničky v prevenci onemocnění, se říká imunostimulanty. Obsahují antioxidanty a bojují proti nechvalně známým volným radikálům.
Jde například o třapatku nachovou neboli echinaceu, aloe pravou, šalvěj, tymián, mátu, meduňku nebo rakytník řešetlákový či legendární čínskou ginkgo bilobu.
STARTOVAČ IMUNITY ČÍSLO 2: Šípky
Jen dva plody jsou skutečnými mistry v obsahu vitaminu C – šípek a černý rybíz.
Oba obsahují 200 miligramů vitaminu C na 100 gramů. Pokud jste si na podzim nasbírali šípky, teď přijdou vhod. Vitaminu C je důležitou součástí budování nezdolného imunitního systému. Je také výbornou zbraní na nachlazení i další nemoci.
Šípek můžete použít klasicky do čaje, příjemnou změnou ale bude šípkový sirup. Předem ale musíte vědět jednu věc: Vitamin C nesnáší vyšší teploty.
Hlavně nevařit!
Na kilogram šípků budete potřebovat dva litry vody, 1,5 kilogramu cukru a pár lžic rumu. Šípky nahrubo namixujte, dejte do kastrolu a zalijte vodou. Zahřejte na teplotu přibližně 80 stupňů.
Část vitaminu C bohužel stejně zmizí, ale pokud by došlo k varu, byla by ztráta mnohem vyšší. Po deseti minutách sundejte z plotny a propasírujte přes plátno. Šťávu opět zahřejte, přidejte cukr. Stačí nižší teplota, aby se rozpustil.
Horký sirup lijte do předehřátých sklenic, přidejte do každé lžíci rumu a uložte do chladu.
Vyráběli jste sirup ze sušených šípků? Tak to pro vás máme špatnou zprávu. Sušení je u nás sice nejobvyklejší metodou, ale vitaminu C neprospívá. Přicházejí až o 50 procent „céčka“!
Málokdo také ví, že při běžné pokojové teplotě z většiny šípků vitamin C zmizí již po měsíci! Pro příště je proto nejlepší šípky zamrazit.
STARTOVAČ IMUNITY ČÍSLO 3: Hlíva ústřičná
Hlívu ústřičnou určitě znáte. Hodí se jak do polévek, tak do omáček, dá se nakládat i přidávat do zeleninových nálevů. Většina lidí používá pouze klobouk houby, dá se však zužitkovat také spodní část plodnic neboli třeň.
Po usušení se drtí na jemný prášek, který funguje jako chutné aroma v podobě houbového koření. Možná vás překvapí, že kromě chuťového aspektu hlíva ústřičná vyniká také na poli přírodního léčení.
Předem vyhraný boj
Vyšší cholesterol, nedostatek červených krvinek, ale hlavně špatná imunita.
Proti tomu všemu je dobré bojovat právě s hlívou. Kromě jiných prospěšných látek obsahuje pleurotin, který je antibiotikem a antitrombotikem v jednom!
Mějte ji po ruce, ať již ve formě houby či přípravku z lékárny pro případ virových, bakteriálních i plísňových chorob a dokonce hemoroidů a ekzémů.
Pozitivní účinky hlívy jednoznačně vyplývají rovněž ze studií provedených na nemocných zvířatech, jejichž zdravotní stav se po hlívové dietě zlepšil.
STARTOVAČ IMUNITY ČÍSLO 4: Potravinové doplňky
Pokud máte nedostatek vitamínů a cítíte se zesláblí a vyčerpaní, sáhněte po přípravcích na posílení imunitního systému.
V Čechách byla vyvinuta jedinečná patentovaná směs biologicky aktivních látek ProteQuine®, obsahující aminokyseliny, oligopeptidy a nukleotidy. Jsou určené k dlouhodobému i akutnímu užití, které jsou k dostání ve variantách pro dospělé i děti. Obsahují také vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému.
STARTOVAČ IMUNITY ČÍSLO 5: Spánek a relaxace
Další ingredienci pro budování imunity najdete jednoduše v lese. Pokud máte doma vanu a bojíte se nachlazení, natrhejte 300 gramů jehličí z borovice lesní.
Nejprve jej vařte ve třech litrech vody po dobu 20 minut, poté scezený odvar nalijte do vany, dopusťte teplou vodou a udělejte si chvilku sami pro sebe. Borovicový odvar v kombinaci s relaxací dokáže divy. A samozřejmě – pokuste se najít si dost času na klidný spánek.