Domů     TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
14.11.2021

Nezřízený apetit není výsadou jen nás lidí. I zvířata umí svým žaludkům dopřát vskutku obdivuhodné porce. A na velikosti jedince přitom nezáleží. I ti nejmenší zvládnou během večeře dát v lecčems na frak obrům. Jako třeba krtek. Kam se na něj hrabe takový slon…

200 až 300 % své tělesné hmotnosti…musí každý den sníst rejsek

Život rejsků rozhodně není záviděníhodný. Celý ho stráví v neustálém kalupu. Aby jejich maličká těla měla dostatek energie, musí každý den sníst 2–3x tolik potravy, co sami váží.

Díky své nedokonalé trávící soustavě totiž už několik minut po najedení vyloučí rejsek stolici s velkým množstvím nestráveného jídla a využitelných zbytků.

Jíst je tak nucen každé 2–3 hodiny, čemuž obětuje i svůj spánek, který dělí do krátkých, často i jen několikaminutových intervalů. Více než tři hodiny bez jídla pro něj znamená jistou smrt.

18 hodin…denně věnuje slon krmení

Těžkotonážní tvor doplácí na své nepříliš účinné trávení. Skoro polovina potravy z něj vyjde v podstatě tak, jak do něj zaplula, a tak trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“.

Tráva a větve, kterými se povětšinou krmí, jsou navíc energeticky tak slabé, že se slon musí cpát celý den, tedy skoro celý – 18 hodin. Během nich spotřebuje i 150 kg potravy. Přitahuje si ji chobotem. Bez něj by byl nahraný.

Má na něm téměř 150 000 svalů, zatímco člověk jich má na celém těle jen asi 700. Dokáže s ním provádět i velmi jemné úkoly – třeba oloupat burský oříšek.

Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel
Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel

30 kg masa…je naráz schopný spořádat lev

Když se vás v křížovce zeptají na nejobávanějšího predátora Afriky, moc dlouho pravděpodobně váhat nebudete. Na odpověď vám staří tří písmena. Jasně, je to lev! Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké.

V průměru denně potřebují alespoň 5–7 kg masa, když se ale zadaří, je král džungle schopný na posezení spořádat až 30 kg! Při lovu i jídle se spoléhá hlavně na své zuby. Každý má svou předem danou funkci.

Některé slouží na chytání a zabíjení, jiné na krájení a porcování a zbytek na ostření těch ostatních. A co nezvládne chrup, to obstarají vytahovací drápy – tak ostré, že proříznou i tu nejtužší kůži.

30 000 mravenců…denně uloví mravenečník

Jak už lze uhodnout z jeho jména, hlavní položkou na jídelníčku mravenečníka jsou mravenci. Nepohrdne ale ani termity. Při lovu využívá hlavně výborný čich, zatímco zrak a sluch stojí za starou belu.

Jakmile objeví mraveniště, nejprve do něj zaboří svůj dlouhý protažený nos a pak přichází na řadu až 60 centimetrů dlouhý jazyk, vybavený speciálními štětinami a lepkavými slinami k efektivnímu sběru hmyzu.

Vysunout a zase zasunout ho mravenečník při lovu dokáže až 150x za minutu. Za den je schopný spořádat i 30 000 kusů mravenců a termitů a stihnout navštívit i dvě stovky jejich příbytků.

30 druhy eukalyptu…se živí koala

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Ba co víc, pravděpodobně by vás po něm odnesli v dřevěné truhle. Tento roztomilý vačnatec se totiž živí výhradně listy blahovičníku neboli eukalyptu.

Ty obsahují množství prudce jedovatých látek a jsou tak pro většinu živočišných druhů jedovaté. Koaly jsou v podstatě jedinými býložravci, kteří je dokáží strávit.

Ze zhruba 680 druhů těchto stromů jich ovšem mají v oblibě jen okolo 30. Vybírají si je podle vůně. Tak zjistí, jak silně je list jedovatý.

Do pusy strkají výhradně ty méně toxické, přičemž jejich játra vylučují kyselinu glukuronovou, která toxiny rozkládá a umožňuje, aby je organismus koaly zneškodnil a vyloučil z těla.

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash
Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash

40 milionů drobných korýšů…pozře denně plejtvák obrovský

Od největšího současného žijícího živočicha se tak nějak očekává, že svým apetitem půjde ostatním příkladem. A také že ano! Na jídelníčku má hlavně kril, zhruba 1–2 centimetry dlouhé malé mořské korýše. Celé hejno dokáže polapit jediným otevřením tlamy.

Denně pozře až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů. Jejich prostřednictvím do sebe za den dostane asi 1,5 milionu kalorií. Tedy jako kdyby člověk za 24 hodin spořádal zhruba 6000 tyčinek Snickers. Při chuti je plejtvák už od narození. Mláďata vypijí okolo 380 litrů mléka denně.

2500 komárů…za jedinou noc dokáže spořádat netopýr

Nevěřte pověrám. Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci! Třeba regulovat počet hmyzí populace. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Že na ně v naprosté tmě nemůžou vidět? Ani nemusí.

Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je informuje nejen o každé překážce, ale také o každé chutné můře či jiné havěti, která je zrovna poblíž.

Tento malý okřídlený savec je navíc při lovu schopný poznat nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale také jeho jednotlivé druhy.

Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash
Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash

Za 227 milisekund…zhltne krtek hvězdonosý potravu

Pokud jde o složení potravy, najdou se i větší zvířecí gurmáni. Co se ale rychlosti jejich konzumace týče, nemá krtek hvězdonosý absolutně žádnou konkurenci. Tady je přehlídka jeho neuvěřitelných výkonů.

K tomu, aby identifikoval, jestli se to, na co právě narazil, dá jíst, mu stačí těžko postřehnutelných 8 milisekund! Pokud je odpověď kladná, je schopný nález pozřít během pouhých 227 milisekund (0,227 sekundy).

V krtčí historii je ovšem zapsán i jedinec, které tuto činnost zvládl za rekordních 120 milisekund! K titulu nejrychlejšího jedlíka ze světa savců mu pomáhá hlavně jeho unikátní, extrémně citlivý čenich, sloužící jako hmatové receptory.

K fungování využívá obdobně velkou mozkovou kapacitu, jakou mají ostatní savci pro svůj zrak.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,