Skip to content

70 let počítačů: První zprovozněn už v roce 1946!

Bez počítačů si dnes umíme život představit jen stěží. Málokdo ovšem ví, jak spletitá a bohatá je jejich historie. Vše ze začalo psát před neuvěřitelnými 70 lety.

Ačkoliv někteří lidé spekulují, že první počítač byl sestrojen už v roce 1941 v Německu, oficiálně se tomu stalo až v roce 1946 v americké Pensylvánii. Zde je po třech letech dokončen elektronkový počítač s názvem ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer).

Šlo skutečně o obří monstrum – 70 tisíc rezistorů, 18 tisíc elektronek, 10 tisíc kondenzátorů, dva letecké motory určené k chlazení a 40 tun váhy rozkládající se na 150 metrech čtverečních.

ENIAC aneb
ENIAC aneb „Obří mozek“.

Ačkoliv v té době šlo o zázrak, kterému se přezdívalo „Obří mozek“, dnes bychom tento počítač sestrojený skupinou pensylvánských univerzitních vědců považovali za extrémně pomalý. Navzdory tomu, že byl poměrně poruchový (prakticky každý den nějaká jeho část vyhořela), ho americká armáda využívala například k výpočtům při vývoji jaderných zbraní.

Jeho provoz byl ukončen v roce 1955, kdy ho definitivně nahradil počítač jménem MANIAC. Ten byl pro změnu využit k vývoji vodíkové bomby…

První počítač sloužily k výpočtům týkajících se jaderných bomb.
První počítač sloužily k výpočtům týkajících se jaderných bomb.
Foto: www.columbia.edu, commons.wikimedia.org, survivingyoursplit.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články