Domů     7 skrytých míst na Novém Zélandu
7 skrytých míst na Novém Zélandu
komerční sdělení

Nový Zéland je snem mnoha cestovatelů, což má bohužel za následek spousty turistů na těch nejznámějších a nejkrásnějších místech.

Ale stále zde najdete mnoho nádherných zajímavostí, kam se turisté neženou, protože o nich buď neví, nebo raději upřednostňuje klasické ,,mustsee“, o kterých se dočtou úplně všude.

My si představíme pár míst, která jsou ještě turismem málo dotčená a budete si je tak moct vychutnat sami nebo s pouze dalšími pár nadšenci.

Severní ostrov

Matapouri Bay

Pokud se chystáte vydat na nejsevernější bod Severního ostrova, Cape Reinga, zastavte se v Matapouri, kde najdete nádhernou pláž s bílým pískem. Zátoka Matapouri má charakteristický tvar podkovy.

Z Matapouri vede cca dvacetiminutová procházka do Whale Bay, lemovaná obrovskými stromy pohutukawa. Poblíž se také nachází přírodní ,,bazénky“ Mermaid Pools.

Self-contained spot, ze kterého se k Mermaid Pools dostanete je hned u oceánu a je nutné sledovat příliv/odliv, protože k Mermaid Pools dojdete pouze za odlivu.

Pouto Point

Jedno z nejkrásnějších míst, které jsme na Northlandu navštívili. Je to neuvěřitelně odlehlý poloostrov, na jehož konci se nachází skvělý kemp Pouto Point Motor Camp.

Z kempu vede 7 km dlouhá úžasná procházka po pláži mezi písečnými dunami k osamělému dřevěnému majáku Kaipara Lighthouse. Po cestě narazíte na vrak lodi a za dobrých podmínek můžete v oceánu zahlédnout dalších spoustu vraků.

Je třeba si opět dát pozor na odliv a příliv, neboť při přílivu je část pláže neschůdná.

Národní park Te Urewera

Silnice SH38 do Te Urewery je z velké části nezpevněná a tak už cesta sem je zážitek. Cestou pojedete kolem rozpadlých maorských chatrčí, divokých koňů s hříbátky, kteří pobíhají kolem silnice a celkově to tu dost připomíná divoký Balkán.

Následuje úzká, klikatá a drncající silnička s nádhernými výhledy na jezero Waikaremoana a okolní rozlehlý prales. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a vyhraďte si dostatek času, protože 100 km dlouhá cesta vám může trvat i 4 hodiny.

Po příjezdu jsme vyrazili na vyhlídku Lou´s Lookout, kam vede krátký , ne moc náročný výstup a pod Vámi se za odměnu rozprostře jezero v celé své kráse. Přímo u jezera se nachází jedno z nejhezčích míst, kde můžete se svým self-contained vozidlem přespat.

V říjnu jsme tam byli téměř sami. Po jezeře pluly černé labutě a okolní výhledy byly dechberoucí. Začíná zde také jeden z Great Walks, který vede kolem jezera Waikaremoana.

Great Walks jsou ty nejznámější několikadenní treky a většina z nich je na Jižním ostrově Nového Zélandu, pouze tento se nachází na Severním ostrově.

Nemusíte trek jít celý, stačí vylézt na jednu z prvních vyhlídek, abyste si užili ty nejkrásnější výhledy.

Jižní ostrov

Gertrude Saddle

Průsmyk Gertrude Saddle je úžasné vyhlídkové místo až k fjordu Milford Sound. Výstup na sedlo Vám zabere i půl dne, i když je dlouhý pouhých 3,5 km jedním směrem. Trek je opravdu hodně náročný a není doporučován za špatného počasí, kdy se může stát i smrtelný.

Většinu treku jdete přes obří kameny, držíte se lan nebo šplháte jen po hladké žule. Neumím si představit tudy jít v mokru. Trek začíná v korytu vyschlého potoka, pokračuje cestou hlubokým údolím, kdy jste ze tří stran obklopeni vysokými skalními stěnami.

Na konci údolí přichází stoupání. Na dvou kilometrech Vás tu čeká zhruba 600 výškových metrů a to nejprve na sypajícím se štěrku a poté na velké kamenné desce.

Po pár set metrech na hladkém kameni následuje úsek zajištěný řetězy, kdy musíte vylézt na skalku kolem malého vodopádu. Nad vodopádem se nachází nádherné horské jezero, kde se otužilci mohou osvěžit. Cíl už je blízko a ten výhled je neuvěřitelný. Můžete vyšplhat až na úplný vrchol, ale to už je opravdu pro zkušené lezce.

TIP: Vydejte se na zájezd na Nový Zéland. Můžete poznat skrytá místa, rozmanitou kulturu a památky s českým průvodcem žijícím přímo na Novém Zélandu.

Farewell Spit

Písčitý výběžek kosy Farewell Spit, dlouhý cca 26 km, je přírodní rezervací mezinárodního významu a nejzazším koncem Jižního ostrova Nového Zélandu. Sídlí zde opravdu neskutečné množství ptáků. Spousta z nich už dnes patří k ohroženým druhům.

Zajímavý je pohled na černé labutě v kontrastu s téměř bílým pískem, který působí opravdu jako na poušti, jen je lemovaný z obou stran mořem, respektive z jedné strany mořem, z druhé strany oceánem.

Isthmus Peak

Isthmus je takový méně slavný Roys Peak u jezera Hawea. Na vrchol nevede „dálnice“, ale pěkná horská cestička, a rozhodně tu nepotkáte tolik lidí jako na Roys Peaku, takže se nemusíte bát, že na fotku budete čekat 40 minut.

Z vrcholu (1389 m.n.m.) je úchvatný výhled na jezero Wanaka a Hawea. Výšlap je trochu náročnější, protože Vás na pár kilometrech čeká převýšení 1 kilometr, ale rozhodně to stojí za to.

Curio Bay

V zátoce Curio Bay máte možnost vidět delfíny, kteří plavou poblíž břehu a Vy tak máte možnost si s nimi zdarma zaplavat. Jedná se o delfíny hektorovi s blyštivými ploutvičkami, kteří patří mezi nejmenší delfíny na světě.

Oceán je však neskutečně ledový a tak doporučuji nezapomenout si vzít neopren. My to v plavkách vydrželi asi 15 minut. Spatřit tu můžete také tučňáky žlutooké s charakteristickými žlutými brýlemi nebo třeba lachtany.

Takových míst je na Novém Zélandu samozřejmě mnohem mnohem více, stačí hledat či se po cestě ptát místních.

Foto: Aotearoa.cz
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami