Domů     7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!
7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!
10.7.2020

Taky byste bez váhání dali Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslí lék na Covid- 19, žloutenku, chřipku a další infekční onemocnění? A přitom stačí tak málo: Důkladně si myjte ruce. Možná díky tomu nedostanete některou z následujících sedmi chorob.

Žloutenka typu A

Kolikrát jste už v souvislosti s touto vysoce infekční nemocí slyšeli, že se jedná o nemoc špinavých rukou? Další záludností hepatitidy typu A čili zánětu jater je fakt, že zdrojem nákazy nejsou jenom lidé akutně nemocní, ale také bezpříznakoví přenašeči.

Nemocí se také nemusíte nakazit jenom kontaktem s infikovanou osobou, ale též kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, nemytou zeleninou a ovocem, nedostatečně tepelně zpracovaným masem či syrovými mořskými plody, na něž dostanete chuť při dovolené v tropech. Kvůli tomu se pro žloutenku typu A zažilo označení „cestovatelská žloutenka“.

O žloutence nemusíte dlouho vědět.
O žloutence nemusíte dlouho vědět.

Rekordní epidemii způsobila jahodová zmrzlina

Nemoc probíhá v epidemiích. V našich podmínkách obvykle epidemie doprovázejí živelní katastrofy typu povodní. Ke statisticky nejhorší epidemii žloutenky na našem území došlo v roce 1979 v severních Čechách.

Celkem tehdy onemocnělo 32 065 osob, z toho nejvíce dětí. Na začátku byla zmrzlina z kontaminovaných jahod.

Když zežloutnete, je už pozdě

Vzhledem k poměrně dlouhé inkubační době nemusíte mít celé týdny ani tušení, že byste mohli být nakaženi. Pak se ale dostaví teplota, nechutenství, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci, pak dochází k typickému zežloutnutí kůže a očí, které žloutence daly jméno. Další týdny už pak strávíte na infekčním oddělení a vaše rodina, spolužáci a kolegové v karanténě. A tak bude lepší zkusit prevenci.

Kromě mytí rukou a konzumace pokud možno nezávadných potravin se proti žloutence typu A můžete nechat i očkovat.

Typické jsou žluté oči.
Typické jsou žluté oči.

Chřipka

Snad nejpodceňovanější nemoc u nás. Kdo z nás aspoň jednou nemávl nad svou teplotou rukou s tím, že je to „jen“ chřipka? Přitom je každý rok od ledna do března hlášeno jen v ČR od 850 000 do 1 200 000 výskytů tohoto virového onemocnění.

Sama chřipka si dokáže během jedné sezony vzít stovky lidských životů, další pak v souvislosti s dalšími těžkými onemocněními – cukrovkou, astmatem, hypertenzí atd. Nepřipomíná vám to něco?

Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.
Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.

Kdo je přenašeč?

Zdrojem klasické sezonní chřipky je výhradně pacient, nakažený virem chřipky. Přesněji řečeno, přenašečem je od konce inkubační doby. Bohužel ještě před tím, než se u něj samotného objeví příznaky infekce. Onemocnění propuká náhle z plného zdraví.

Pacient trpí horečkami, zimnicí, bolestí hlavy i kloubů, později i prudkým kašlem. Onemocnění trvá 2–7 dní.

Větrejte, otužujte se a jezte vitaminy!

Jak vypadá ideální prevence?  Časté mytí rukou, pobyt v dostatečně větraných prostorách, užívání jednorázových kapesníků i ručníků. A samozřejmě pravidelné očkování, které chřipkové viry před útokem na vaše tělo odradí.

Pokud jste navíc zapřisáhlými otužilci, případně milovníky všeho, co obsahuje vitamin C, jste na dobré cestě, jak se chřipce vyhnout.

Chřipka trvá několik dní.
Chřipka trvá několik dní.

Opar (herpes)

Začněme trochou teorie. Herpes je vysoce nakažlivé puchýřnaté onemocnění, vyvolané virem s názvem Herpes simplex virus. Přenáší se zásadně kontaktem. Líbáním, pohlavním stykem, případně společným používáním ručníků, osušek, či dokonce příborů.

Tomuto viru se nejlépe daří, když je imunitní systém oslaben. Častěji se objevuje osob, které jsou vystaveny silné nervové či fyzické zátěži, v době vysokých teplot, ženám ještě více ztrpčí období menstruace.

Opar se často projevuje při stresu.
Opar se často projevuje při stresu.

Zapomeňte na sdílené rtěnky!

I u oparu je samozřejmě velmi důležitá prevence. Pokud trpíte herpesem, měli byste si vždy důkladně umýt ruce, když se budete chtít dotknout jiné osoby. V průběhu onemocnění se snažte vyhnout alkoholu a kouření.

Body v souboji s oparem naopak získáte pravidelným otužováním a zdravým spánkem. A dámy, v době, kdy frčí sdílení úplně všeho, žádné společné rtěnky či lesky na rty!

Střevní infekce

Zaslechnete-li z úst vašeho ošetřujícího lékaře slovo gastroenteritida, můžete si být jisti, že strávíte několik dalších dnů pendlováním mezi klozetem a postelí. Pokud vám to tedy vysoké teploty vůbec dovolí.

Řečeno česky, střevní chřipka či střevní viróza je pěkný prevít. Není vůbec dobré ji podceňovat. Průjmy a zvracení jdou ruku v ruce s dehydratací. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, riskujete opravdu vážné následky.

Průjmy a zvracení vedou k dehydrataci.
Průjmy a zvracení vedou k dehydrataci.

Vy svačíte? A umyli jste si ruce?

Jak ke gastroenteritidě přijdeme? Původcem onemocnění jsou viry, bakterie nebo paraziti, které způsobí v našich střevech zánět.

Tito neviditelní škůdci se do našich útrob mohou dostat ze zkaženého jídla, kontaminované vody, případně z neumytého ovoce a zeleniny. Zcela výjimečně se nakazíme kapénkami. Častým důvodem jsou i v případě tohoto onemocnění špatně umyté ruce.

Zvláště, když jste odflákli hygienu po použití toalety. Virus z rukou špatně umytých po stolici dokáže na prstech přežít až  čtyři hodiny. A pokud do té doby stihnete vzít do ruky třeba obloženou housku, už jste v maléru.

Jezte banány a doplňujte tekutiny

Když už střevní infekce vypukne naplno, je potřeba pokud možno doplňovat tekutiny. Na jídlo, zvláště v prvních dnech, asi moc chuť mít nebudete. Pokud ano, vynechte v prvních hodinách pevnou stravu.

Rozbouřenému žaludku pak pomozte tím, že začnete jíst lehce stravitelná jídla. Banány, dušenou mrkev, bílé pečivo. Pokud akutní průjem nezmizí do čtrnácti dnů, navštivte svého lékaře.

Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.
Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.

Každý pije ze své láhve!

I tentokrát je, co se prevence týče, na prvním místě správné mytí rukou, zejména po stolici. Pokud jste náchylní na střevní potíže, měli byste se vyhnout používání společných hrnků na čaj, či pití ze společné láhve. Vždycky před jídlem omyjte ovoce a zeleninu. A když se budete občas hýbat a dobře spát, chybu určitě taky neuděláte.

Úplavice

Že tuto nemoc ve svém chorobopise ještě nemáte? Možná je to tím, že patříte ke generaci, která nezažila válečný konflikt.

Bakterie Shigella dysenteriae, která úplavici způsobuje, totiž nejvíce řádila během války ve velkých vojenských kolektivech či zajateckých táborech. Sem tam se ale objeví i dnes. Především ve skupinách lidí, kde se nedodržují základní hygienické návyky.

Úplavice se vyskytovaly během válek.
Úplavice se vyskytovaly během válek.

Prasklé střevo může vyvolat sepsi

Jak nemoc probíhá? Bakterie napadá buňky tlustého střeva. Nemocné tělo reaguje několik dnů po nákaze silnými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Ve stolici se přitom může objevit hlen i krev.

U oslabených nebo starých lidí může vést k rychlému metabolickému rozvratu. V některých případech může střevo poškozené zánětem prasknout a vyvolat nebezpečnou sepsi. I v případě úplavice je více než důležité pravidelně doplňovat tekutiny, případně minerály.

A prevence. Zase bychom se opakovali – dobře umyté ruce a aspoň základní hygiena.

Spála

Touto infekční nemocí trpí zejména děti ve věku 4–12 let. Spálu způsobují streptokoky ze skupiny Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí, miniaturní částice se ale do dětského organismu mohou dostat například z hraček, případně předmětů denní spotřeby.

Spála se častokrát z počátku plete s angínou.
Spála se častokrát z počátku plete s angínou.

Není to náhodou angína?

V počátečním stádiu nemoci lze spálu snadno zaměnit s angínou. Naprosto zdravé dítě najednou dostane vysokou horečku, případně silnou zimnici. Současně malý pacient trpí silnými bolestmi v krku.

Důvodem jsou silné záněty mandlí, na nichž jsou jasně viditelné zhnisané čepy.  Jenže když se po dvou, třech dnech po vypuknutí nemoci objeví výrazná na dotek krupkovitá vyrážka, připomínající husí kůži, je jasno. Ve škole (školce) je potřeba vyhlásit poplach. Vaše dítě má totiž spálu.

Vlastní příbor i hrníček na pití

Díky antibiotikům (penicilin, tetracyklin) nepatří dnes spála mezi smrtelné nemoci. Když ale spálu nedoléčíte, hrozí závažné komplikace, či dokonce trvalé následky. Vysloveně cílená prevence pro spálu neexistuje.

Ale když své dítě naučíte umývat si před jídlem a po jídle ruce, jíst svým příborem, pít ze svého hrníčku, kašlat se zakrytou pusou a používat papírové kapesníky, uděláte pro jeho zdraví dost.

Dnes už spála nepatří mezi smrtelné nemoci.
Dnes už spála nepatří mezi smrtelné nemoci.

Zánět močových cest

Zatímco spála trápí výhradně děti, se zánětem močových cest do urologických ordinací přicházejí téměř výhradně ženy.

Důvodem je fakt, že nemoc vzniká poté, co se bakterie Escherichia coli, která zánět močových cest způsobuje, dostane z konečníku přes hráz do močové trubice. A u něžného pohlaví má přece jenom jednodušší cestu.

Mnohem nebezpečnější je zánět pro ženy.
Mnohem nebezpečnější je zánět pro ženy.

Hrozí závažná ledvinová infekce!

Bakterie Escherichia coli, která v 80 % případů stojí za vznikem akutního zánětu močových cest, přitom úplně normálně žije v našem zažívacím traktu.

Dokonce ji řadíme mezi člověku prospěšné bakterie, protože se stará o to, aby se v našich střevech nepřemnožily jiné, nebezpečné bakterie. Jakmile se však dostane až do močového měchýře, je zle.

Pokud nedostatečně nedodržujeme pitný režim a močový měchýř neproplachujeme, bakterie se v něm rozmnoží. Jestliže tento stav neléčíme, může dokonce dojít k závažné ledvinové infekci.

Cukrovkáři v nebezpečí

Nebezpečí infekce močových cest zvyšuje i rizikové sexuální chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, a zejména anální sex byste si v případě, že trpíte často touto nemocí, měli odpustit.

Ve větším nebezpečí jsou i lidé, kteří trpí cukrovkou. Jejich moč totiž obsahuje větší množství cukru, než je tomu u běžné populace. A sladké prostředí v močovém měchýři rozmnožování bakterií jenom prospívá.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi