Skip to content

7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!

Taky byste bez váhání dali Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslí lék na Covid- 19, žloutenku, chřipku a další infekční onemocnění? A přitom stačí tak málo: Důkladně si myjte ruce. Možná díky tomu nedostanete některou z následujících sedmi chorob.

Žloutenka typu A

Kolikrát jste už v souvislosti s touto vysoce infekční nemocí slyšeli, že se jedná o nemoc špinavých rukou? Další záludností hepatitidy typu A čili zánětu jater je fakt, že zdrojem nákazy nejsou jenom lidé akutně nemocní, ale také bezpříznakoví přenašeči.

Nemocí se také nemusíte nakazit jenom kontaktem s infikovanou osobou, ale též kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, nemytou zeleninou a ovocem, nedostatečně tepelně zpracovaným masem či syrovými mořskými plody, na něž dostanete chuť při dovolené v tropech.

Kvůli tomu se pro žloutenku typu A zažilo označení „cestovatelská žloutenka“.

O žloutence nemusíte dlouho vědět.

Rekordní epidemii způsobila jahodová zmrzlina

Nemoc probíhá v epidemiích. V našich podmínkách obvykle epidemie doprovázejí živelní katastrofy typu povodní. Ke statisticky nejhorší epidemii žloutenky na našem území došlo v roce 1979 v severních Čechách.

Celkem tehdy onemocnělo 32 065 osob, z toho nejvíce dětí. Na začátku byla zmrzlina z kontaminovaných jahod.

Když zežloutnete, je už pozdě

Vzhledem k poměrně dlouhé inkubační době nemusíte mít celé týdny ani tušení, že byste mohli být nakaženi. Pak se ale dostaví teplota, nechutenství, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci, pak dochází k typickému zežloutnutí kůže a očí, které žloutence daly jméno. Další týdny už pak strávíte na infekčním oddělení a vaše rodina, spolužáci a kolegové v karanténě.

A tak bude lepší zkusit prevenci. Kromě mytí rukou a konzumace pokud možno nezávadných potravin se proti žloutence typu A můžete nechat i očkovat.

Typické jsou žluté oči.

Chřipka

Snad nejpodceňovanější nemoc u nás. Kdo z nás aspoň jednou nemávl nad svou teplotou rukou s tím, že je to „jen“ chřipka? Přitom je každý rok od ledna do března hlášeno jen v ČR od 850 000 do 1 200 000 výskytů tohoto virového onemocnění.

Sama chřipka si dokáže během jedné sezony vzít stovky lidských životů, další pak v souvislosti s dalšími těžkými onemocněními – cukrovkou, astmatem, hypertenzí atd. Nepřipomíná vám to něco?

Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.

Kdo je přenašeč?

Zdrojem klasické sezonní chřipky je výhradně pacient, nakažený virem chřipky. Přesněji řečeno, přenašečem je od konce inkubační doby. Bohužel ještě před tím, než se u něj samotného objeví příznaky infekce.

Onemocnění propuká náhle z plného zdraví. Pacient trpí horečkami, zimnicí, bolestí hlavy i kloubů, později i prudkým kašlem. Onemocnění trvá 2–7 dní.

Větrejte, otužujte se a jezte vitaminy!

Jak vypadá ideální prevence? Časté mytí rukou, pobyt v dostatečně větraných prostorách, užívání jednorázových kapesníků i ručníků. A samozřejmě pravidelné očkování, které chřipkové viry před útokem na vaše tělo odradí.

Pokud jste navíc zapřisáhlými otužilci, případně milovníky všeho, co obsahuje vitamin C, jste na dobré cestě, jak se chřipce vyhnout.

Chřipka trvá několik dní.

Opar (herpes)

Začněme trochou teorie. Herpes je vysoce nakažlivé puchýřnaté onemocnění, vyvolané virem s názvem Herpes simplex virus. Přenáší se zásadně kontaktem. Líbáním, pohlavním stykem, případně společným používáním ručníků, osušek, či dokonce příborů.

Tomuto viru se nejlépe daří, když je imunitní systém oslaben. Častěji se objevuje osob, které jsou vystaveny silné nervové či fyzické zátěži, v době vysokých teplot, ženám ještě více ztrpčí období menstruace.

Opar se často projevuje při stresu.

Zapomeňte na sdílené rtěnky!

I u oparu je samozřejmě velmi důležitá prevence. Pokud trpíte herpesem, měli byste si vždy důkladně umýt ruce, když se budete chtít dotknout jiné osoby. V průběhu onemocnění se snažte vyhnout alkoholu a kouření.

Body v souboji s oparem naopak získáte pravidelným otužováním a zdravým spánkem. A dámy, v době, kdy frčí sdílení úplně všeho, žádné společné rtěnky či lesky na rty!

Střevní infekce

Zaslechnete-li z úst vašeho ošetřujícího lékaře slovo gastroenteritida, můžete si být jisti, že strávíte několik dalších dnů pendlováním mezi klozetem a postelí. Pokud vám to tedy vysoké teploty vůbec dovolí.

Řečeno česky, střevní chřipka či střevní viróza je pěkný prevít. Není vůbec dobré ji podceňovat. Průjmy a zvracení jdou ruku v ruce s dehydratací. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, riskujete opravdu vážné následky.

Průjmy a zvracení vedou k dehydrataci.

Vy svačíte? A umyli jste si ruce?

Jak ke gastroenteritidě přijdeme? Původcem onemocnění jsou viry, bakterie nebo paraziti, které způsobí v našich střevech zánět. Tito neviditelní škůdci se do našich útrob mohou dostat ze zkaženého jídla, kontaminované vody, případně z neumytého ovoce a zeleniny.

Zcela výjimečně se nakazíme kapénkami. Častým důvodem jsou i v případě tohoto onemocnění špatně umyté ruce. Zvláště, když jste odflákli hygienu po použití toalety. Virus z rukou špatně umytých po stolici dokáže na prstech přežít až čtyři hodiny.

A pokud do té doby stihnete vzít do ruky třeba obloženou housku, už jste v maléru.

Jezte banány a doplňujte tekutiny

Když už střevní infekce vypukne naplno, je potřeba pokud možno doplňovat tekutiny. Na jídlo, zvláště v prvních dnech, asi moc chuť mít nebudete. Pokud ano, vynechte v prvních hodinách pevnou stravu. Rozbouřenému žaludku pak pomozte tím, že začnete jíst lehce stravitelná jídla.

Banány, dušenou mrkev, bílé pečivo. Pokud akutní průjem nezmizí do čtrnácti dnů, navštivte svého lékaře.

Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.

Každý pije ze své láhve!

I tentokrát je, co se prevence týče, na prvním místě správné mytí rukou, zejména po stolici. Pokud jste náchylní na střevní potíže, měli byste se vyhnout používání společných hrnků na čaj, či pití ze společné láhve.

Vždycky před jídlem omyjte ovoce a zeleninu. A když se budete občas hýbat a dobře spát, chybu určitě taky neuděláte.

Úplavice

Že tuto nemoc ve svém chorobopise ještě nemáte? Možná je to tím, že patříte ke generaci, která nezažila válečný konflikt. Bakterie Shigella dysenteriae, která úplavici způsobuje, totiž nejvíce řádila během války ve velkých vojenských kolektivech či zajateckých táborech.

Sem tam se ale objeví i dnes. Především ve skupinách lidí, kde se nedodržují základní hygienické návyky.

Úplavice se vyskytovaly během válek.

Prasklé střevo může vyvolat sepsi

Jak nemoc probíhá? Bakterie napadá buňky tlustého střeva. Nemocné tělo reaguje několik dnů po nákaze silnými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Ve stolici se přitom může objevit hlen i krev. U oslabených nebo starých lidí může vést k rychlému metabolickému rozvratu.

V některých případech může střevo poškozené zánětem prasknout a vyvolat nebezpečnou sepsi. I v případě úplavice je více než důležité pravidelně doplňovat tekutiny, případně minerály. A prevence. Zase bychom se opakovali – dobře umyté ruce a aspoň základní hygiena.

Spála

Touto infekční nemocí trpí zejména děti ve věku 4–12 let. Spálu způsobují streptokoky ze skupiny Streptococcus pyogenes. Přenáší se kapénkovou infekcí, miniaturní částice se ale do dětského organismu mohou dostat například z hraček, případně předmětů denní spotřeby.

Spála se častokrát z počátku plete s angínou.

Není to náhodou angína?

V počátečním stádiu nemoci lze spálu snadno zaměnit s angínou. Naprosto zdravé dítě najednou dostane vysokou horečku, případně silnou zimnici. Současně malý pacient trpí silnými bolestmi v krku. Důvodem jsou silné záněty mandlí, na nichž jsou jasně viditelné zhnisané čepy.

Jenže když se po dvou, třech dnech po vypuknutí nemoci objeví výrazná na dotek krupkovitá vyrážka, připomínající husí kůži, je jasno. Ve škole (školce) je potřeba vyhlásit poplach. Vaše dítě má totiž spálu.

Vlastní příbor i hrníček na pití

Díky antibiotikům (penicilin, tetracyklin) nepatří dnes spála mezi smrtelné nemoci. Když ale spálu nedoléčíte, hrozí závažné komplikace, či dokonce trvalé následky. Vysloveně cílená prevence pro spálu neexistuje.

Ale když své dítě naučíte umývat si před jídlem a po jídle ruce, jíst svým příborem, pít ze svého hrníčku, kašlat se zakrytou pusou a používat papírové kapesníky, uděláte pro jeho zdraví dost.

Dnes už spála nepatří mezi smrtelné nemoci.

Zánět močových cest

Zatímco spála trápí výhradně děti, se zánětem močových cest do urologických ordinací přicházejí téměř výhradně ženy. Důvodem je fakt, že nemoc vzniká poté, co se bakterie Escherichia coli, která zánět močových cest způsobuje, dostane z konečníku přes hráz do močové trubice.

A u něžného pohlaví má přece jenom jednodušší cestu.

Mnohem nebezpečnější je zánět pro ženy.

Hrozí závažná ledvinová infekce!

Bakterie Escherichia coli, která v 80 % případů stojí za vznikem akutního zánětu močových cest, přitom úplně normálně žije v našem zažívacím traktu. Dokonce ji řadíme mezi člověku prospěšné bakterie, protože se stará o to, aby se v našich střevech nepřemnožily jiné, nebezpečné bakterie.

Jakmile se však dostane až do močového měchýře, je zle. Pokud nedostatečně nedodržujeme pitný režim a močový měchýř neproplachujeme, bakterie se v něm rozmnoží. Jestliže tento stav neléčíme, může dokonce dojít k závažné ledvinové infekci.

Cukrovkáři v nebezpečí

Nebezpečí infekce močových cest zvyšuje i rizikové sexuální chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, a zejména anální sex byste si v případě, že trpíte často touto nemocí, měli odpustit.

Ve větším nebezpečí jsou i lidé, kteří trpí cukrovkou. Jejich moč totiž obsahuje větší množství cukru, než je tomu u běžné populace. A sladké prostředí v močovém měchýři rozmnožování bakterií jenom prospívá.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Volvo má nový domov
iluxus.cz

Volvo má nový domov

Nový autosalon Auto Průhonice otevřený u dálnice D1...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
epochalnisvet.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Stylová vila, plná nevšedních kontrastů
rezidenceonline.cz

Stylová vila, plná...

Řadový dům, který se nachází na úbočí velkého...
Aby vás netrápily hemoroidy
nasehvezdy.cz

Aby vás netrápily hemoroidy

Bolí při chůzi, ještě víc potrápí při...
Putování za Rumcajsem v Jičíně
epochanacestach.cz

Putování za Rumcajsem v Jičíně

Ve městě Jičín u...
Dříve než krotitele duchů pozvěte dobrého řemeslníka
enigmaplus.cz

Dříve než krotitele duchů...

Chcete prodat svůj dům, ale máte pocit, že...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Benediktinský klášter Broumov
epochanacestach.cz

Benediktinský klášter Broumov

Broumovský klášter...
Ozzymu prý kazila život prokletá panenka, ze které si utahoval
enigmaplus.cz

Ozzymu prý kazila život...

Ozzy Osbourne je jednou z nejvýraznějších...
Egyptské pyramidy v Gíze: Div světa zůstává neprostupným mystériem
enigmaplus.cz

Egyptské pyramidy v Gíze: Div...

Pyramidový komplex se stal symbolem starého...
Alena Mihulová – Ze dna se dostala až ke slunci
nasehvezdy.cz

Alena Mihulová – Ze...

Dává recept všem, kdo si říkají, že se z...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...